Finlord Sněmovna financí

Investiční fondy v ČR: kam Češi nejvíc investují a jak začít investovat

15.3.2024

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Kam investovat

Investiční fondy v ČR zaznamenaly v posledních letech příliv investorů. Podívejte se, kam Češi nejvíce investují a jak začít investovat.

 

 

Češi si čím dál více uvědomují nutnost investovat a zajistit se tak na stáří. Jak ukazují data AKAT, celkový objem investic v ČR na konci roku 2023 dosáhl více než 2,35 bilionu korun.

 

 

Jedná se o peníze, které lidé či instituce svěřili správcům aktiv v České republice nebo jejich prostřednictvím správcům aktiv v zahraničí. V meziročním srovnání tedy objem investic vzrostl téměř o 436 miliard.

 

 

V roce 2023 dosáhl objem aktiv ve fondech kolektivního investování 938,62 miliard korun. V loňském roce ve fondech kolektivního investování přibylo 187 miliard korun, což představuje meziroční nárůst celkových objemů peněz ve správě o 25 %. Dle údajů AKAT investice rostly jak díky tržnímu zhodnocení, tak díky přílivu nových investic.

 
Investice do fondů kvalifikovaných investorů narostly v roce 2023 na 451 mld Kč. Celkové investice do investičních fondů tak dosahují v České republice výše 1,39 bilionu Kč.

 

Investiční fondy v ČR

 

Investiční fondy v ČR: Češi mají nejvíc peněz v dluhopisových a smíšených fondech

 

Majetek ve fondech kolektivního investování vzrostl během roku 2023 o 187,068 miliard korun, tj. 24,89 % (ze 751,55 mld. Kč k 31.12.2022 na 938,62 mld. Kč k 31.12.2023). Z toho hodnota majetku v zahraničních fondech narostla o 35 miliard korun (tj. o 13,67 %) a domácí fondy zaznamenaly nárůst o 153 miliard korun (tj. 30,57 %).

 

Podle dat AKATu jsou favoritem investorů v celkovém objemu dluhopisové fondy. Druhý největší objem si drží smíšené fondy a až pak jsou akciové. Z tohoto rozložení je patrné, že Češi mají špatně nastavená portfolia, jelikož lidí v produktivním věku je v ČR nad 60 %.

 

Investiční fondy v ČR kam investovat

investiční fondy v ČR Eva Mahdalová Finlord

 

Investiční fondy v ČR: jak začít investovat snadno a levně

 

Problém je, že řada investorů s dlouhodobým investičním horizontem má konzervativně nastavené portfolio. To je obrovská škoda, protože přichází o peníze. Pokud je investor v produktivním věku a má investiční horizont delší než 15 let (všichni lidé ve věku do cca 55 let, kteří si odkládají peníze na důchod), tak se může zaměřit především na dynamická aktiva. Ty nabízí potenciál vyššího výnosu. Přitom riziko dynamických aktiv s růstem investičního horizontu rychle klesá. Nedávno jsme publikovali článek na téma „Akcie vs dluhopisy a investiční riziko“, který na datech ukazuje, že z dlouhodobého pohledu jsou akcie méně rizikové než dluhopisy.

 

Pro úplné začátečníky má výbornou službu Investiční plány XTB. Celou recenzi a jak začít si můžete přečíst zde. Automatizované investiční portfolio si u XTB můžete vytvořit velmi jednoduše a s nulovými komisemi.

 

Pro začátečníky v investování je na trhu také skvělá služba Portu, která zároveň nabízí i Dlouhodobý investiční produkt s minimálními náklady za správu. Recenzi k Portu si můžete přečíst zde. Noví investoři mají u Portu tři měsíce bez poplatku za správu, pokud se na platformu registrují přes tento odkaz.

 

Pro zkušenější investory jsou k dispozici prověření brokeři, kterým jsme se věnovali v analýzách:
LYNX Broker (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), Interactive Brokers (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

15.3.2024

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.