Finlord Sněmovna financí

Novinky z P2P a finančních trhů

V této sekci najdete nejnovější zprávy jednotlivých investičních platforem. Kliknutím na nadpis zprávy se rozbalí celý obsah.

11/12/2018: Už zítra živá debata leaderů předních fintechů: Kam směřuje český fintech?

Čtyři šéfové předních českých fintech společností budou zítra živě debatovat o novinkách ve světě fintech, ale také příležitostech, které aktuálně ve světě fintech přicházejí. V debatě se utkají CEO Twisto Michal Šmída, CEO Zonky Pavel Novák, CEO Fundlift Radek Musil a CEO Roger Adam Šoukal.


Debata odstartuje v 10:00 a potrvá zhruba 45 minut. Moderovat ji bude hlavní ekonom skupiny Roklen Dominik Stroukal.


Debata přinese odpovědi na otázky, co definuje český fintech, jak se liší technologická firma od tradiční; jaké výhody fintech služby přináší zákazníkům; jak si fintech vede v Česku a jak v porovnání se zahraničím; na jaké trendy a novinky se můžeme těšit v příštím roce.


Debatu sledujte živě zde.


Twisto je platební appka s kartou, která zjednodušuje život. S Twistem zaplatíte na internetu, v kamenných prodejnách či složenky a faktury. Pohodlně, rychle a bezpečně.


Roger umožňuje menším a středním firmám rychle a jednoduše financovat faktury bez nutnosti čekat a kohokoliv prosit o dodržení splatnosti.


Fundlift je investment-crowdfundingová platforma, která umožňuje investice do společností prostřednictvím koupě konvertibilních investičních certifikátů, minibondů, nebo investování do podílů společností.


Zonky je online Peer-to-peer (P2P) služba, která se na trhu spotřebitelských půjček podílí třemi procenty. Nedávnou novinkou v nabídce Zonky jsou rychlé půjčky, které jsou zákazníkům díky online zpracování bankovních transakcí poskytovány během několika minut.

11/12/2018: Estateguru.co: cashback až 1 %
Nemovitostní P2P platforma Estateguru.co připravila pro investory speciální akci, která platí do 16. prosince. Každý investor, který do nějakého nabízeného projektu zainvestuje peníze, získá cashback ve výši 1 %. Přes platformu už investoři profinancovali projekty za 87,8 mil. EUR a na úrocích získali 4,9 mil. EUR. Novým investorům nabízí Estateguru při registraci bonus ve výši 0,5 % z investice v prvních třech měsících (referující strana dostane také 0,5 % z investice). Pro získání bonusu je nutné učinit registraci přes referral odkaz ZDE.
05/12/2018: Mintos.com: na platformu přišla britská společnost Cash On Go
Společnosti Cash On Go, která působí na britském finančním trhu pod značkou Peachy, se připojila k P2P platformě Mintos. Investorům nabídne půjčky se splatností do 12 měsíců a úrokovou sazbou do 12 % p.a. v GBP. Od svého založení v roce 2010 už společnost poskytla 420 tisíc půjček za téměř 88 milionů liber. Velikost jejího úvěrového portfolia je kolem 3,6 milionu liber. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
30/11/2018: Mintos.com: Dindin a BIG opouští platformu
Společnosti Dindin a BIG se rozhodly ukončit podnikatelskou činnost. Proto na platformě Mintos vykoupily všechny půjčky od investorů celkem za přibližně 660 tisíc EUR. U společnosti BIG dosáhli investoři průměrnou výnosnost u půjček denominovaných v GEL na úrovni 17,45 % p.a.. U Dindin byla průměrná výnosnost půjček v EUR kolem 11,1 % p.a.. Investoři nezaznamenali žádnou ztrátu. Ukončení činnosti obou subjektů ukazuje, že i když některé nebankovky nenaplní očekávání, tak to nemusí znamenat ztrátu pro investory. Platforma Mintos kontroluje a průběžně monitoruje finanční situaci poskytovatelů půjček, aby ochránila investory. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
28/11/2018: Z emise Bezdotykových automyček zbývá už jen 900 tisíc korun

Emise dluhopisů Bezdotykové automyčky Neškrábeme 9 %, inzerovaná na nezávislém portále Dluhopisy.cz, se rychle blíží ke konci. Z celkového objemu 25 milionů zbývá posledních 900 tisíc korun.


Zajímavý projekt, vysoký úrok a dozajištění emise osobním majetkem jednatelů společnosti činí investici vysoce poptávanou a mezi investory oblíbenou. Dluhopisy byly emitovány 15. listopadu, ale zájem o ně se zvedl už týden před tím. Jen za prvních pět dnů si 129 investorů objednalo dluhopisy za 18 milionů.


Hlavními důvody úspěchu Bezdotykových myček jsou především autorizovaný odhad hodnoty firmy, která se vyšplhala na více než 24 milionů, a podepsané ručitelské prohlášení obou majitelů společnosti, kteří tak za emisi ručí celým svým osobním majetek a navíc se zavázali, že si až do splatnosti dluhopisů nevyplatí podíly na zisku.


Díky jmenovité hodnotě 5 000 navíc může dluhopisy nakupovat prakticky kdokoli, což u ostatních dluhopisů v nabídce není úplně běžné. Přitažlivý je i 9% úrok a samozřejmě také samotný projekt, na který investoři přispívají. Bezdotykové myčky nabízejí možnost samoobslužného mytí bez škrábanců, 24 hodin denně, v zimě i v létě.

26/11/2018: Mintos.com: Creditstar nabízí půjčky s 12 % p.a.
Společnost Credistar nabízí na platformě Mintos své půjčky poskytnuté v Estonsku pod značkou Monefit, přičemž úroková sazba pro investory je až 12 % p.a.. Splatnost bude do 60 měsíců. Půjčky mají 60denní buyback garanci. Skupina Credistar je zisková každý rok už od založení v roce 2006. Velikost aktiv je 85 milionů EUR a vlastní kapitál má hodnotu 18 milionů EUR. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
20/11/2018: Z emise Tlakového mytí Weber zbývá po měsíci už jen 700 tisíc

Z 9milionové emise dluhopisů společnosti Weber EU, odborníka na tlakové mytí, zbývá už jen 700 tisíc. V perfektní mytí nečistot, odstraňování graffiti a čištění okolí veřejných prostor evidentně nevěří jen obce, ale i investoři.


Dluhopisy s úrokem 9,10 % byly emitovány 15. října a za první měsíc už investoři objednali přes 90 % emise. Jmenovitá hodnota činí 50 tisíc korun a dluhopisy jsou splatné za tři roky. Získané peníze společnost investuje do dalšího rozvoje firmy, konkrétně do nákupu lešení, zvedacích plošin a vybavení nové pobočky v Praze, kam Weber nyní expanduje.


V současné době firma působí ve čtyřech moravských krajích a do roku 2020 chce být lídrem na celém českém trhu. S dluhopisy už má zkušenosti. V červnu vydala první emisi na otevření nové pobočky v Brně, která firmě přinesla 193 potenciálních zákazníků a zvýšení tržeb. Ty by letos měly činit 40 milionů korun a příští rok dokonce 80 milionů. Stávající investoři firmě také věří, protože pravidelně zveřejňuje aktuality a včas vyplácí výnosy.


Své dluhopisy Weber inzeruje na nezávislém portále dluhopisy.cz, kde se lidé mimo jiné mohou o firmě dozvědět příslušné informace, ale také sledovat novinky o jejím fungování. Právě dostatek transparentních informací totiž zvyšuje důvěru všech emitentů dluhopisů.

19/11/2018: Investujte přes platformu SymCredit do úvěru pro společnost Tamsin
Společnost Tamsin provozuje internetový obchod, který na trhu působí již od roku 2010 a zákazníkům nabízí značkové oblečení a módní doplňky z Londýna. Tamsin spolupracuje s předními anglickými značkami jako např. Little Mistress, Quiz Clothing, Ikrush, Boohoo a PrettyLittleThing a dalšími. Aktuálně je na e-shopu dostupných přes 10 000 položek, což dělá z Tamsinu jeden z největších online obchodů s oblečením v České republice. Nové kolekce jsou doplňovány a aktualizovány každý den. Peníze z úvěru budou využity především na marketing a pro vstup na nové trhy. Tamsin je stabilní společností a její majitelé za splacení úvěru osobně ručí. Úvěr má splatnost v listopadu 2022 a roční výnos pro investory je 10 %. Více o Tamsinu a dalších projektech na platformě SymCredit se dozvíte zde.
13/11/2018: Mintos.com: Cashwagon z JV Asie nabídne 10 % půjčky z Filipín
Společnost Cashwagon, která působí v jihovýchodní Asii, nabídne na tržišti Mintos své půjčky z Filipín. Denominace bude v EUR. Splatnost bude do 30 dní a výnosnost bude do 10 % p.a.. Na půjčky se bude vztahovat 60denní buyback garance. V říjnu byla velikost úvěrového portfolia společnosti na úrovni 12 milionů dolarů. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
12/11/2018: Bezdotykové automyčky prodaly dluhopisy za 18 milionů. Za 5 dní!

Datum emise dluhopisů Bezdotykové automyčky Neškrábeme 9 % je sice stanoveno až na 15. listopad, ale jejich inzerce na portále Dluhopisy.cz běží už pátým dnem. Za tu chvilku si celkem 129 investorů objednalo dluhopisy za více než 18 milionů korun a další rychle přibývají.


„Za ty čtyři roky, co portál provozujeme, mizely podobnou rychlostí snad jen dvě další emise,“ říká k tomu spoluzakladatel inzertního portálu Dluhopisy.cz Ing. Jiří Mesároš.


Za hlavní důvody úspěchu Bezdotykových myček Mesároš považuje především autorizovaný odhad hodnoty firmy, která se vyšplhala na více než 24 milionů, a podepsané ručitelské prohlášení obou majitelů společnosti, kteří tak za emisi ručí celým svým osobním majetek a navíc se zavázali, že si až do splatnosti dluhopisů nevyplatí podíly na zisku.


Dluhopisy také lákají na zajímavý výnos 9 % ročně a jmenovitou hodnotu 5 000 korun, která otevírá možnost investovat opravdu každému.

myčka nymburk

9/11/2018: Bondster.com: bonus pro investory do úvěru pro Salming ČR

Investoři, kteří do 30. 11. 2018 na platformě Bondster investují do 6,5 % půjčky společnosti Salming ČR, budou zařazeni do losování o výhry celkem za 45 000 Kč. V prvním kole vylosuje platforma jednoho výherce ze všech investorů, kteří zainvestovali alespoň 500 Kč do pohledávky společnosti Salming, a ten následně obdrží odměnu ve výši 35 000 Kč. V druhém kole budou do losování zahrnuti ti investoři, kteří do pohledávky společnosti Salming zainvestovali alespoň 2 000 Kč. Z nich vylosuje Bondster pět výherců, kteří získají odměnu ve výši 2 000 Kč. Losování proběhne ve středu 5.12.2018 a finanční odměna bude připsána na investorský účet u Bondster formou bonusu do 14 dní od slosování.


Na české P2B platformě Bondster stále platí atraktivní promo akce pro nové investory. Jako bonus mohou získat 1 % z investice učiněné v prvních 90 dnech od registrace. Stačí, když využijí při nové registraci promo kód. Náš promo kód je 0043 (také dostaneme odměnu 1 % z investic nových investorů). Akce trvá do 31.12.2018. Do objemu držených investic se ale nezapočítávají investice v produktu Výnosná rezerva. Další informace je možné najít na stránkách Bondster ZDE.
9/11/2018: Mintos.com: Kredo Finance nabídne 12 % půjčky z Albánie
Společnost Kredo Finance, která v Albánii poskytuje mikropůjčky, se připojila k tržišti Mintos. Investorům nabídne výnosnost 12 % p.a. a splatnost do 12 měsíců. Na půjčky se vztahuje 60denní buyback garance. Kredo Finance je spřízněná osoba se společností Mintos. Čisté úvěrové portfolio ke konci září 2018 dosáhlo 1,6 milion EUR. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
8/11/2018: Dluhopisy na bydlení v Jihomoravském kraji jen na Dluhopisy.cz

Společnost Sovinvest se specializuje na vyhledávání podhodnocených nemovitostí, které následně zrekonstruuje a připraví k okamžitému nastěhování. Za 12 let, co tohle dělá, už za své domy inkasovala přes 100 milionů a na jihu Moravy nyní s pomocí dluhopisů připravuje další tři.


Na nezávislém crowdfundingovém portálu Dluhopisy.cz, kde své 2,5leté dluhopisy inzeruje, mohou investoři podrobně sledovat, v jaké fázi se nákup pozemků, samotná rekonstrukce i následný prodej nachází, a podle toho se rozhodnout, zda jim projekt přijde smysluplný a chtějí jej finančně podpořit. Odměnou jim je 8,10 % z jejich investice ročně.


A co dluhopisy SOVINVEST odlišuje od stovek dalších dluhopisů? Jejich emitent se zavázal, že získané prostředky využije výhradně na nákup konkrétních nemovitostí, jež navíc nezatíží zástavním právem třetí osoby. Takové závazky zanesené přímo v emisních podmínkách nejsou na trhu dluhopisů malých a středních firem běžné, ale Dluhopisy.cz s nimi v zájmu ochrany investorů začínají intenzivně pracovat.


V jejich nabídce už tak najdeme třeba dluhopisy společnosti Bezdotykové automyčky, jejíž majitele si až do splatnosti emise nesmějí vyplatit podíly na zisku. Prohlášení, že majitelé společnosti dodatečně ručí za závazky firmy celým svým osobním majetkem, už se pomalu stává samozřejmostí a ani automyčky nejsou výjimkou.

1/11/2018: Jak si vedlo Zonky v říjnu

V říjnu zafinancovali investoři na Zonky více než 2 200 půjček v celkové výši 349 660 000 Kč. Celkem poskytlo Zonky půjčky za 4,8 miliardy korun. Do investování na Zonky je zapojeno téměř 23 tisíc investorů.

Data jsou k 31. 10. 2018
31/10/2018: Zonky vzdělává lidi díky E-bookům

Zonky vydalo několik vlastních e-booků, díky kterým se mohou lidé naučit investovat, shlédnout zajímavé investorské filmy nebo lépe porozumět nejčastějším bankovním pojmům, které Zonky překládá do lidské řeči. Všechny e-booky jsou ke stažení zdarma na webu ZonkyTimes, kde najdete další zajímavé čtení ze světa financí a investování.

20183031 Zonky ebook

30/10/2018: Z dluhopisů na stavbu ve Vysokém Újezdě zbývá poslední milion

Ve Vysokém Újezdě se staví jako o život. Developeři si obec na Berounsku zamilovali pro skvělou dostupnost do Prahy, blízkost Karlštejna nebo vyhlášeného golfového areálu Albatross a přírodní krásy jako Koněpruské jeskyně či lom Velká Amerika.


Jednou z firem, která zde aktuálně staví, je developerská společnost Evenio, specializující se na moderní rodinné domky s kompletním vybavením. Na vlastních pozemcích už jeden takový dokončuje a druhý má přesně podle plánu rozestavený.


A čím jsou tyto domky jedinečné? Na jejich výstavbu se díky portálu Dluhopisy.cz mohou skládat lidé s volnými finančními prostředky a vydělat tak 8,8 % ročně. Daleko více než na spořicích účtech, termínovaných vkladech či stavebních spořeních. Společnost totiž na dokončení výstavby vydala dluhopisy ve jmenovité hodnotě 25 tisíc korun a z celé emise už nyní zbývá jen poslední milion.


Proč takový zájem? Na stránkách portálu totiž můžete prostřednictvím aktualit o emisi sledovat, jak společnosti nakládají s vašimi penězi a v jaké fázi se každý projekt právě nachází. A protože Evenio zde fotografie ze stavby a informace o jejím průběhu zveřejňuje pravidelně, nemají investoři nejmenších pochyb o tom, kde jejich peníze skončí.

30/10/2018: Lidé ze Zonky odpovídají na dotazy zákazníků a investorů

Pravidelně se můžete ptát expertů ze Zonky na vše, co vás o Zonky zajímá. Ať už jsou to inovace, které Zonky připravuje, finance nebo oblast IT. Dotazy pokládají lidé prostřednictvím sociálních sítí, poté jim lidé ze Zonky odpovídají ve videu. Na všechny videoodpovědi se můžete podívat na youtube kanále.

30/10/2018: Mintos.com: 1,2 miliardy EUR profinancovaných
Na P2P platformě Mintos se už profinancovaly půjčky za 1,2 miliardy EUR (31 miliard Kč). Jenom od počátku října se profinancovalo 107 milionů EUR. Přitom na tržišti je stále vysoká nabídka na úrovni 93 000 půjček. Počet investorů pokořil 86 000 lidí. Na úrocích už získali přes 26 milionů EUR (670 milionů Kč), a to zejména díky průměrné úrokové sazbě 11,7 % p.a.. Výhled do budoucnosti je velmi pozitivní. Magická hranice 2 miliardy EUR profinancovaných půjček by mohla být dosažena už v dubnu nebo květnu příštího roku. Další statistiky je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
29/10/2018: Zonky.cz: Jaká je komunita u různých typů investic?

Finanční ředitel Zonky Jiří Humhal srovnal několik možností, jak chytře investovat. Do srovnání zahrnul jak spořicí účty v bankách, tak investice do podílových fondů, na Zonky, do nemovitostí, akcií a v posledních měsících i oblíbený bitcoin.


Každý ze zmiňovaných typů investic s sebou nese i to, jaký druh lidí zajímá a jakou komunitu tito lidé následně tvoří. Například podílové fondy jsou obecným produktem, který nemá žádná výrazná specifika. Proti tomu je zde investování do bitcoinu nebo na Zonky – tento typ investování sdružuje lidi s podobným smýšlením a lidé se o něm velmi aktivně baví, komunikují spolu, navzájem si radí a pomáZonky komunitahají vylepšit své investiční strategie.

26/10/2018: Mintos.com: Lending & Finance Technologies nabídne 18 % půjčky z Kazachstánu
Společnost Lending & Finance Technologies (LF TECH) začne na P2P tržišti Mintos nabízet půjčky v KZT a EUR. Půjčky v KZT budou mít úrokovou sazbu 18 % a půjčky v EUR budou mít pro investory sazbu 11 %. LF TECH začala v Kazachstánu působit v roce 2012. Od té doby obsloužila 500 000 zákazníků a poskytla 1 252 000 půjček celkem za 122,3 milionu EUR. Velikost jejího úvěrového portfolia byla ke konci září 19 milionů EUR. Doba splatnosti půjček nabídnutých na platformě Mintos bude do 30 dní a půjčky budou mít 60denní buyback garanci. LF TECH financuje své aktivity zejména vlastním kapitálem. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
25/10/2018: Zonky pokřtí svou knihu s jejími hrdiny i investory

Kniha podnikatelských příběhů ,,Od nápadu k úspěchu – 24 příběhů, jak začít podnikat v Česku” je v knihkupectvích k dostání první měsíc a Zonky připravuje její křest. Křestu se zúčastní kromě podnikatelů, které najdete v knize, také investoři, kteří investují do příběhů. Právě díky investorům mohlo vzniknout i 24 projektů, o kterých v knize mluví jejich majitelé a zároveň zákazníci Zonky. Lidé ze Zonky se tak již po několikáté setkají se svými zákazníky, kteří si půjčili, a investory. Křest proběhne na konci října v Praze v jednom z míst, které zafinancovali lidé na Zonky.

Zonky kniha
24/10/2018: Zonky bude hostit experty na testování software pomocí robotů

V posledním listopadovém týdnu proběhne v prostorách Zonky přednáška pro veřejnost, na které se účastníci dozví, jak pomáhají roboti s vývojem a testováním software a hardware. Hlavním řečníkem večera bude Jakub Pavlák z firmy YSoft, který promluví o tom, jak postupovat, pokud je nutné testovat uzavřený ekosystém, který je obtížné nahradit simulátorem nebo ovládat vzdáleně. A jestli má smysl zůstat u manuálního testování. Prozradí, proč v YSoft u manuálního testování nezůstali a jakým způsobem vyvíjí vlastního chytrého robota.


O práci vývojářů v Zonky se dozvíte pravidelně na jejich blogu https://medium.com/zonky-developers

24/10/2018: Bondster.com: 1+1 % promo akce opět spuštěna
Česká P2B platforma Bondster opět spustila atraktivní promo akci pro nové investory. Jako bonus mohou získat 1 % z investice učiněné v prvních 90 dnech od registrace. Stačí, když využijí při nové registraci promo kód. Náš promo kód je 0043 (také dostaneme odměnu 1 % z investic nových investorů). Akce trvá do 31.12.2018. Do objemu držených investic se ale nezapočítávají investice v produktu Výnosná rezerva. Další informace je možné najít na stránkách Bondster ZDE.
23/10/2018: Zonky.cz: Srovnání investičních možností podle časové náročnosti

Finanční ředitel Zonky Jiří Humhal srovnal několik investičních možností dle různých kritérií. Podívejte se, jak se dívá na investice podle jejich časové náročnosti.


Při investování je důležité zvážit, kolik času vám investování zabere. Časově náročné je investování do akcií nebo do nemovitostí. U akcií musíte sledovat, co se děje na akciových trzích, u nemovitostí se musíte např. věnovat údržbě nemovitosti, hledání nájemníků nebo dalším aktivitám, které se nemovitosti týkají. Proti tomu investice do podílových fondů nebo na spořicích účtech je v podstatě bezobslužná, protože tam pouze převedete peníze. Na Zonky se rozhodujete sami. Časová náročnost může být minimální, nebo u investování strávíte času více. Záleží, jak moc si čtete příběhy lidí, kteří si chtějí půjčit, a podle toho rozložíte své portfolio. Nebo investujete pouze na základě výnosu a délky trvání investice.

Zonky_5_5_graf_casova_narocnost
23/10/2018: Estateguru.co: cashback až 1 %
Nemovitostní P2P platforma Estateguru.co připravila pro investory speciální akci, která platí do 28. října. Každý investor, který do jednotlivého projektu investuje alespoň 10 000 EUR, získá cashback ve výši 1 %. Pro investory, kteří vloží do jednotlivého projektu méně než 10 000 EUR, ale více než 1000 EUR, je připraven cashback ve výši 0,5 %. Novým investorům nabízí Estateguru při registraci bonus ve výši 0,5 % z investice v prvních třech měsících (referující strana dostane také 0,5 % z investice). Pro získání bonusu je nutné učinit registraci přes referral odkaz ZDE. Alternativně lze při registraci uvést promo kód EGU08287.
22/10/2018: Investoři na Zonky nakoupili přes sekundární trh téměř 100 tisíc participací

V srpnu 2017 spustilo Zonky sekundární trh. Jde o místo, na kterém mohou investoři prodávat a nakupovat participace, tedy podíly u jednotlivých půjček. Sekundární trh slouží primárně k likviditě peněz, tudíž se investoři dostanou mnohem rychleji k penězům, které již investovali. Od spuštění sekundární trhu nakoupili investoři již přes 98 tisíc participací za více než 47 milionů korun.

19/10/2018: Zonky aplikace nově nabízí stovky výhod

Říjen přináší do naší mobilní aplikace Zonky další novinky. Každý přihlášený uživatel může nově využívat slevy v obchodech po celé České republice. Zároveň skrz aplikaci může pozvat známé na Zonky, a získat tak odměnu.

Se Zonky šetříte. Díky aktualizaci aplikace jsou k dispozici stovky dalších výhod, které lidem ušetří až tisíce korun. Zonky připravilo slevy do obchodů, restaurací, divadel a relaxačních center po celém Česku. V aplikaci je nutné povolit informace o své poloze. To má hlavní výhodu především v případě, kdy hledáte, kde Zonky výhody využít. V aplikaci uvidíte nejbližší obchody, kde můžete slevy využít, podle toho, kde právě jste.

Druhou novinku, kterou už někteří naši zákazníci využili přes počítač, je možnost pozvat známé na Zonky. To lze udělat jednoduše e-mailem nebo zkopírováním unikátního kódu, který poté zašlete známému. Každý, kdo se na vaše doporučení přidá do služby pod vaším odkazem a splní podmínky, vydělá sám 1 000 Kč, a to stejně jako vy.


Aplikace ke stažení zdarma zde: https://zonky.cz/mobilni-aplikace/

19/10/2018: Investujte přes platformu SymCredit do úvěru pro společnost 360Cities
Společnost 360Cities, která patří ke špičce v oblasti 360° panoramatických fotografií v říjnu řádně a včas splatila úvěr ve výši 1 650 000 Kč, který si vzala přes platformu SymCredit. Peníze byly využity k vytvoření nových prvků a funkcionalit. Jelikož se společnost dále úspěšně rozvíjí, a to aktuálně především v oblasti 360° videí, otevřeli jsme na platformě další dvě 360Cities investiční příležitosti. Investoři tak mohou investovat do úvěru se splatností 20.1.2020 nebo do úvěru se splatností 30.6.2021. Půjčky jsou na tři roky, s ročním výnosem 11 %. Více informací o 360Cities a dalších projektech na platformě SymCredit se dozvíte zde.
18/10/2018: Estateguru.co pokoří hranici 80 milionů EUR v profinancovaných půjčkách
Nemovitostní P2P platforma Estateguru.co v nejbližších dnech pokoří hranici 80 milionů EUR v profinancovaných půjčkách. Od jejího založení koncem roku 2014 zde bylo úspěšně upsaných 506 půjček. I když se 4 dostali do nesplácení, tak se vzhledem k vysokým vymoženým částkám vždy podařilo pokrýt celý kapitál. Tudíž zde nebyla zaznamenána žádná ztráta prostředků. Průměrná úroková sazba pro investory se na platformě pohybuje na úrovni 11 %. Novým investorům nabízí Estateguru při registraci bonus ve výši 0,5 % z investice v prvních třech měsících (referující strana dostane také 0,5 % z investice). Pro získání bonusu je nutné učinit registraci přes referral odkaz ZDE. Alternativně lze při registraci uvést promo kód EGU08287. Investoři, kteří se na platformu registrují napřímo (ne skrze referral odkaz nebo promo kód), bonus nezískají.
18/10/2018: Objednávky prospektované emise KR REAL za dva týdny přesáhly 30 milionů

Mezi investory populární společnost KR REAL vydala k prvnímu říjnu dlouho očekávanou emisi dluhopisů. Tříleté dluhopisy s fixním 9% úrokem mají společnosti získat finanční prostředky na rekonstrukci vlastní nemovitosti a nákup nového, výkonnějšího vybavení na lyofilizaci ovoce.


Právě sušené ovoce a s ním související výrobky proslavily společnost i za hranicemi. Své produkty totiž KR REAL vyváží po statisících do celé Evropy, Asie i Spojených států a v současné době jedná o společném výrobním podniku v Číně. Jeden už provozuje na Filipínách.


Protože celkový objem zatím vydaných dluhopisů činí 300 milionů korun, musela společnost vypracovat dluhopisový prospekt, jehož náležitosti schválila Česká národní banka. I díky tomu lidé za pouhé dva týdny inzerce na Dluhopisy.cz objednali z emise více než 32 milionů korun, což je dosavadní rekord tohoto specializovaného portálu. Další ale rychle přibývají a přidat se k nim můžete i vy.


Mezitím se můžete seznámit s jednatelem společnosti a její továrnou v Domaželicích na Moravě (video).

18/10/2018: Jak se daří portfoliu na Zonky

V tabulce vidíte, kolik procent smluv se měsíčně dostane do stavu, při kterém jsme nuceni vypovědět splátkový kalendář a požadovat uhrazení celé zbývající dlužné částky včetně smluvních pokut a úroků z prodlení. Z jakých důvodů k tomu dochází, naleznete na záložce ,,Důvody zesplatnění” na www.zonky.cz/risk/, stejně jako podíl půjček, které nebyly nikdy po splatnosti, podíl splacených půjček nebo popisu procesu, jak pracujeme s půjčkou.

Zonky portfolio

Zajímá vás, jak funguje riskové oddělení na Zonky? Podívejte se na záznam z workshopu s šéfem risku Alešem Černým.

17/10/2018: Zonky.cz: Sdílená ekonomika jako způsob spoření a přivýdělku

Stavební spoření na startu
Ve sdílené ekonomice má své kořeny například stavební spoření. Historicky vznikalo na základě sdílení financí uvnitř̌ menší komunity lidí, kteří k sobě měli důvěru. První stavební spořitelna byla založena v britském Birminghamu roku 1775 na principu spolku. Jeho členové poskytovali vklady do fondu a přestali, až když si všichni postavili vlastní bydlení. Cílem bylo, aby si každý ze členů spolku naspořil na běžné bydlení do deseti let. Pokud ale spořilo stejnou částku deset členů, naspořili na stejné bydlení už za jeden rok. Losem se pak řešilo, kdo z nich získá uspořené peníze první.


Po vzoru tohoto systému pak vznikaly i v dalších evropských zemích podobné „svépomocné“ spolky, a to nejen za účelem financování bydlení, ale například i podnikání. Dnes už stavební spoření podobu sdílené ekonomiky nemá.


Socialismus po židovsku
Dalším z historických příkladů̊ sdílené ekonomiky – i když v poněkud radikálnější podobě – jsou izraelské kibucy. Byly to osady z počátku 20. století, které fungovaly na základě kolektivního vlastnictví. Tedy tak, že vše bylo v podstatě všech. Komunita své výdělky investovala zpět do rozvoje společného vlastnictví.


Původně jí tento „socialistický“ životní styl nejspíš umožnil úspěšně osídlit izraelské pouště̌. Postupně̌ ale kibucy postihl stejný ekonomický úpadek jako centrálně̌ plánované ekonomiky. 90. léta 20. století se tak nenesla v duchu privatizace jen v postkomunistických zemích, ale právě také v těchto izraelských osadách.


Rozmach s novými technologiemi
Sdílení ale mělo i své „lehčí formy“. Například když byl během druhé světové války nedostatek pohonných hmot i civilních aut, začaly v USA fungovat systémy placené spolujízdy nebo sdílení automobilů více rodinami. Dnes je známe jako carsharing.


Sdílená ekonomika ale zahrnuje také například obyčejné knihovny. Vlastnit knihy bylo a pořád je relativně̌ nákladné. Ekonomicky výhodnější je proto knihy sdílet – zaplatit si přístup k nim a vypůjčit si je. Na stejném principu pak funguje také například půjčování elektrokol nebo i sportovního vybavení. Současný boom sdílené ekonomiky byl vedle už zmíněné krize podpořen také rozvojem nových technologií.


Díky mobilním zařízením a připojení k rychlému internetu začaly rychle vznikat online platformy, které nabízí různé možnosti využití principu sdílené ekonomiky. Problém nedostatku důvěry, který dříve řešilo sdílení v rámci úzké komunity, se dnes řeší promyšleným recenzním systémem. Potenciální uživatelé vidí recenze poskytovatele od předchozích uživatelů̊ a platformy na sdílení také své uživatele dopředu prověřují.


Zájemci o levnější nocleh si tak jednoduše najdou nabídky sdíleného bydlení, místo drahé jízdenky veřejné dopravy nebo poplatku v taxíku si mohou zaplatit sdílenou spolujízdu, a pokud potřebují na něco půjčit peníze, nemusí už dokonce ani žádat o drahý úvěr v bance.


Více článků na www.zonky.cz/zonkytimes

16/10/2018: Mintos.com: možnost dvoufázové autentizace pro investory
P2P platforma Mintos zavedla možnost dvoufázové autentizace při přihlášení. Autentizace funguje pomocí aplikace Google Authenticator. Investoři, kteří dvoufázové ověření chtějí, si musí tuto možnost zaškrtnout v nastaveních účtu. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
16/10/2018: TOP 10 investorů na Zonky: Kdo v září půjčil nejvíce peněz?

Podle toho, kolik participací investor ve svém portfoliu má, se také zvyšuje částka, kterou do jednoho příběhu může vložit. V případě, že má investor méně než 101 investic, může do jedné půjčky zainvestovat od 200 do 5000 Kč. Až 10 000 Kč do jedné půjčky může vložit investor se 101 až 200 participacemi. Nejaktivnější investoři s více než 200 participacemi v portfoliu si do jednoho příběhu zainvestují až 20 000 Kč. Takhle investovalo TOP 10 investorů v září.

Zonky-940x788_top-10-investoru-investice-zari
15/10/2018: TOP 10 investorů na Zonky: Kdo v září nejvíce investoval?

Mezi investory na Zonky jsou i tací, kteří rozhodně netroškaří a za pouhý měsíc vloží své finance i do stovek příběhů, které se na Tržišti objeví. Zainvestují nejen stovky, ale rovnou statisíce korun.


V září provedlo minimálně jednu investici přes 12 tisíc investorů. Vybrali jsme deset z nich, kteří mají na kontě nejvíce participací z celé investorské komunity na Zonky.

Zonky-940x788_top-10-investoru-participace
12/10/2018: Zonky: Jak se liší P2P v České republice a v zahraničí?

P2P hýbe světem
Zatímco v Česku by šly seriózní P2P platformy spočítat téměř na prstech jedné ruky, v zahraničí bychom podobných služeb mohli nalézt doslova stovky. O tom, jak zavedené je peer-to-peer půjčování v zahraničí, svědčí také fakt, že v minulém roce investovala vláda Velké Británie (skrze jí vlastněnou British Business Bank) 85 milionů liber prostřednictvím P2P platforem. Na něco takového si v Česku budeme muset pravděpodobně ještě chvíli počkat.


Bez narušení soukromí
Dalším nečekaným rozdílem je téma anonymity. Zatímco u nás si ti, kteří si půjčují, přejí z velké části zůstat anonymní, v zahraničí není dané téma často vůbec na pořadu dne. Na Zonky zůstane soukromí zachováno. O skutečné identitě toho, kdo si bere půjčku, tak ví jenom Zonky a konkrétní investoři se na Tržišti setkávají jen s přezdívkou daného uživatele.
V zahraničí je trend mnohdy zcela opačný – skutečnost, že chce někdo zafinancovat vaši půjčku, navíc často s velice nízkým úrokem, je brána za znak jisté prestiže. Je tak běžné, že jinde v Evropě nebo v USA vystupují žadatelé pod svým reálným jménem.


Garance zafinancování
Zonky se od jiných služeb liší také tím, že pokud vám již půjčku jednou schválí, můžete si být jisti, že bude zafinancována. I kdyby se nenašel dostatek investorů, kteří by na tržišti pokryli celou výslednou částku, Zonky vaši půjčku dofinancuje. Ne všechny P2P platformy v zahraničí mohou (a často ani nechtějí) toto svým uživatelům garantovat.
Jinde ve světě je totiž běžné, že P2P platformy fungují nejčastěji jako záchrana pro lidi, kterým v bance půjčit nechtějí. Zonky to má ale nastavené zcela obráceně – půjčky zde fungují jako konkurence bankovnímu trhu. Díky tomu se na Zonky (v kontrastu k situaci jinde ve světě) objevuje portfolio půjček, které s sebou nese mnohem menší riziko.


Zákazník na prvním místě
Tím posledním a asi i nejpodstatnějším rozdílem je to, že Zonky nabízí jak investorům, tak i těm, kteří si přišli půjčit, skutečně osobní přístup. Do Zonky může každý zavolat nebo i osobně přijít a zeptat se na vše, co mu nebylo dosud jasné. Podstatnou roli zde také hraje komunita uživatelů a skutečnost, že mnozí žadatelé o půjčku sdílejí na Tržišti svůj osobní příběh. I ten je pak často důležitou motivací pro zainvestování do jejich projektu.


Více článků ze světa financí a investování najdete na zonky.cz/zonkytimes.

11/10/2018: Zonky.cz: 6 + 1 film, které musí vidět každý investor

Spojte zábavu se vzděláním. Zonky a jeho specialisté vytvořili e-book, ve kterém najdete doporučení na 7 úspěšných filmů o investování. Během pár minut zjistíte, jakou investiční lekci můžete od filmu očekávat. A pak už se můžete jen posadit před televizi a dívat se.


Už od vzniku kinematografie je finanční svět oblíbenou inspirací pro filmaře. Ekonomické cykly, příběhy o pohádkovém zbohatnutí nebo neméně velkých bankrotech se tak pravidelně dostávají na plátna Hollywoodu. I když většina filmů zobrazuje investory v nepříliš lichotivém světle, mohou nám příběhy o jejich dravosti, ochotě riskovat, ale také o nadměrné pýše a lakotě dát mnohé cenné investiční lekce pro vlastní jednání na finančních trzích.


E-book si zdarma stáhněte zde: https://www.zonky.cz/zonkytimes/6-1-film-ktere-musi-videt-kazdy-investor/

10/10/2018: Počet Superinvestorů na Zonky každý měsíc roste

Tento pátek 12. října Zonky rozdělí dalších 50 000 Kč mezi 21 Superinvestorů, které náhodně vylosuje. Dvacet z nich odmění investorským kreditem tisíc korun a jednoho třiceti tisíci korunami. Status Superinvestora získalo celkem 4776 investorů, což je o více než sto lidí víc než předchozí měsíc.


Aby investor na Zonky získal status Superinvestora, musí si do své peněženky zaslat 3 měsíce po sobě minimálně 1000 Kč a provést alespoň 5 investic. Superinvestoři jsou také často přednostně zváni k testování nových funkcionalit nebo workshopy.


Losování Superinvestorů je možné sledovat na facebooku Zonky v pátek 12. 10. https://www.facebook.com/zonkycom/

9/10/2018: Jak investoři na Zonky diverzifikují svá portfolia

Proč diverzifikovat?
Aby bylo portfolio diverzifikované, neměla by mu chybět rozmanitost. Cílem členitého portfolia není nutně zvýšení jeho výnosnosti. Je to spíše přístup, který má zabránit velkým neočekávaným ztrátám.


Když znáte váš výsledný investiční cíl a víte, kolik a jak často jste schopni investovat, můžete si snadno spočítat, jakých výnosů potřebujete průměrně dosahovat.Obecné pravidlo říká, že v rámci jedné kategorie byste nikdy neměli mít více než 5 % celkových financí jen v jednom konkrétním produktu. Toto pravidlo opět platí, ať již jde o akcie, nebo o půjčky na Zonky.


Jak diverzifikovat na Zonky?
Na Zonky můžete investovat do jednotlivých půjček již od 200 Kč. Takto nízkou počáteční hranici jsme zvolili proto, abyste mohli mít své portfolio řádně diverzifikované. Dokonce jsme vypočetli i hranici tzv. bezpečného investování. Ta činí 122 jednotlivých investic. Ve chvíli, kdy dosáhnete této hranice, budete statisticky dosahovat nejvyššího možného investičního výnosu se stejným množstvím celkových financí.


Kolik investorů na Zonky splňuje tuto hranici, vidíte v následující infografice.

Zonky_600x900_pocetinvestoru-s-vice-nez-122

8/10/2018: Podíl splacených půjček na Zonky

V grafu níže vidíte, kolik procent splátek bylo v měsíci uhrazeno do data splatnosti. V jednotlivých sloupcích najdete hodnoty pro každý rating.


Každé číslo je možné číst i obráceně. Zbývající procenta do celkových 100 % udávají, kolik procent půjček bylo s danou splátkou v měsíci alespoň 1 den v prodlení. Většina z nich je uhrazena v následujících dnech.


Pro konkrétní hodnoty se podívejte do dalších záložek na https://zonky.cz/risk/.

20181008 Zonky podíl splacených půjček

5/10/2018: V září vydali investoři na Zonky ze svých peněženek přes 80 milionů korun

Celkem 12 268 investorů na Zonky v září půjčilo své peníze lidem za celkem 84 299 000 korun. Počet aktivních investorů se oproti srpnu také zvýšil. Aktivní investor je ten, který na Zonky Tržišti zainvestoval alespoň do jedné půjčky. Našli se však i investoři, kteří investic provedli rovnou stovky. Nejaktivnější investor v září rozšířil své portfolio o 1391 participací. Průměrně vkládali investoři do jedné půjčky 438 Kč.


Nejoblíbenějším dnem bylo tentokrát úterý. Za všechna čtyři úterý v září provedli investoři přes 3000 participací. Nejsilnějším dnes bylo 18. září, kdy lidé zainvestovali téměř tisíc investic.

4/10/2018: Zonky: Díky P2P půjčkám vznikla kniha podnikatelských příběhů

Zonky v září vydalo svou první knihu inspirativních příběhů podnikatelů, kteří si na Zonky půjčili na rozvoj svých projektů. Kniha ,,Od nápadu k úspěchu – 24 příběhů, jak začít podnikat v Česku” je souborem rozhovorů a praktickým rádcem do začátku podnikání.


Kniha by nevznikla bez lidí, kteří do půjček investovali své peníze a pomohli tak k realizaci podnikatelských snů. Skuteční lidé v ní předávají své rady a hovoří o svých začátcích v podnikání. Mezi zařazené projekty patří například Medvědárium, bezobalová prodejna, hudební škola nebo tatérský salon. Všichni tito lidé se hrdě zapojili do projektu Planeta Zonky (www.planetazonky.cz) – sítě míst, které zafinacovali investoři na Zonky. Lidé na Zonky zainvestovali už více než 1700 vlastních projektů za více než 300 milionů korun.


Kniha vyšla 27. září, hlavním distribučním místem je Luxor, dále Kanzelsberger, Kosmas, Dobrovský, Knihcentrum a další.

Zonky Od nápadu k úspěchu

4/10/2018: Mintos.com: od 3. prosince spustí Auto Invest pro sekundární trh
P2P platforma Mintos spustí od 3. prosince službu Auto Invest pro sekundární trh. Doposud byla tato funkce jenom pro primární trh půjček. Investoři mohou získat dřívější přístup, pokud splní některé z kritérií uvedené na stránkách. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
4/10/2018: Bondster.com: Chateau Lednice Group vybrala od drobných investorů 8,5 milionu Kč

Akciová společnost Chateau Lednice Group se rozhodla půjčit si od lidí na expanzi svého moravského vinařství. Půjčka proběhla ve spolupráci se společností ACEMA Credit Czech, která poskytla podnikatelský úvěr a společností BONDSTER Marketplace, která na konci září úvěr zpřístupnila investorům.


V průběhu necelého jednoho týdne tak Chateau Lednice Group vybrala od téměř 350 drobných investorů částku 8,5 milionů korun. Celková půjčka činí 10 milionů korun a provozovatel trhu investic Bondster očekává, že bude celá částka proinvestována nejpozději během následujícího týdne. Půjčka je splatná již za jeden rok a nese úrokový výnos až 9,7 % p.a.

3/10/2018: Na Zonky vedou půjčky na domácnost
Nejčastěji si v posledních měsících lidé na Zonky půjčují na účel domácnost. V září to bylo celkem 27 % všech půjček. V objemu peněz však výrazně vedlo refinancování, na které si lidé minulý měsíc půjčili více než 90 milionů korun. Investoři zainvestovali do půjček na domácnost celkem 50 672 participací v celkové výši 22 188 800 Kč. Jak si vedly další účely půjček, ukazuje následující tabulka:
Zonky tabulka_ucel-pujcky-8
2/10/2018: Jak byli investoři na Zonky v září aktivní?
Investorská komunita na Zonky se v září rozrostla o 841 lidí. Září se tak stalo nejsilnějším měsícem v tomto roce na počet nových investorů. Celkem je na Zonky nyní do investování zapojeno 22 080 investorů, z nichž v září bylo aktivních 12 268, kteří provedli alespoň jednu investici. Průměrná investice byla o něco málo vyšší než předchozí měsíc, a to 438 Kč.
aktivni_investori_prumerna_investice Zonky
1/10/2018: Jak si vedlo Zonky v září
V září zafinancovali investoři na Zonky celkem 1653 půjček v celkové výši 255 455 000 Kč.

Celkem investoři vložili své prostředky do 30 716 půjček za celkem 4,4 miliardy korun. Současně je do investování na Zonky zapojeno 22 080 investorů.


Data jsou k 30. 9. 2018

28/9/2018: Expert Zonky odpovídá na dotazy zákazníků
Martin Damovský, šéf kvality vývoje a infrastruktury na Zonky, odpovídal na dotazy zákazníků, které mu pokládali na sociálních sítích. Na čem pracuje jeho tým a jak funguje vývoj na Zonky?

Odpovědi najdete v tomto videu: https://bit.ly/2OUUPzQ

26/9/2018: Aktuální stav portfolia na Zonky
Graf ukazuje, kolik procent půjček z celého portfolia se historicky nikdy nedostalo do delšího prodlení, než je 1, 10, 30, 60 nebo 90 dnů po datu splatnosti.
Zonky portfolio 1

Sloupce v tabulce ukazují, kolik peněz je půjčených dle ratingu a kolik procent půjček z celého portoflia se historicky nikdy nedostalo do delšího prodlení, než je 1 (sloupec DPS1), 10 (DPS10), 30 (DPS30), 60 (sloupec DPS60) nebo 90 dnů po datu splatnosti (DPS90).
Zonky portfolio 2

25/9/2018: Zonky vytvořilo online kurz o investování
Investorská spojka Iva a šéf risku Zonky Aleš Černý v online kurzu ukazují základní investiční pojmy a strategie i srovnání několika možností, kam je možné investovat své peníze. Do srovnání Zonky zahrnulo jak spořicí účty v bankách, tak investice do podílových fondů, do P2P půjček jako je Zonky, do nemovitostí, akcií a v posledních době i oblíbený bitcoin.

Cílem kurzu je ukázat, že investování je dnes jednoduché a začít investovat může každý. Stačí vybrat správný investiční nástroj, který vám bude do budoucna vydělávat.


Vyzkoušejte si online kurz na https://www.seduo.cz/naucte-se-investovat

24/9/2018: Zonky.cz: Spouštíme novou stránku o risku
Jednou z nejdůležitějších informací pro investory na Zonky je, jak jsou na tom lidé se splácením půjček, do kterých investoři vložili své finance. Riskoví experti ze Zonky proto připravili novou detailní stránku, kde investoři najdou veškeré podrobnosti a čísla, která by je mohla zajímat. Na nové stránce najdete například stav podílu splacených půjček dle jednotlivých ratingů, podíl půjček, které nebyly nikdy po splatnosti, podíl zesplatněných smluv i detailní informace o tom, jak Zonky postupuje při vymáhání pohledávek.
Více o risku na Zonky najdete na zonky.cz/risk.
24/9/2018: Mintos.com: na platformu přišla nebankovní úvěrová společnost LeaseLink
Na P2P platformě Mintos začala působit polská fintech společnost LeaseLink. Společnost LeaseLink byla založena v roce 2015 v Polsku, má tým 40 zaměstnanců a má stabilní ziskovost. Jedná se o modernou společnost zaměřenou na operativní leasing drobného majetku (PC, mobily, tiskárny, software, atd). LeaseLink nabízí podnikatelské úvěry o velikosti od 425 do 42 600 PLN (ekvivalent je okolo 100 – 10 000 EUR) poskytnuté v polských zlotých (PLN) micro a malým společnostem. Průměrná půjčka na platformě Mintos bude o velikosti cca 1 600 EUR. Investoři mohou očekávat čistý roční výnos až 10 % pro podnikatelské půjčky zveřejněné v EUR a PLN. Půjčky budou mít 60denní buyback garanci. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
24/9/2018: Estateguru.co: investoři už vydělali 100 milionů Kč
Investice na nemovitostní P2P platformě Estateguru.co, která funguje od počátku roku 2015, už investorům přinesly zisk přes 100 milionů korun (cca 4 miliony EUR). Na platformě bylo profinancováno 464 úvěrů s celkovou profinancovanou částkou na úrovni 73 mil. EUR (cca 1,9 miliardy Kč). 179 půjček už bylo také splacených. Za svoji historii nezaznamenala platforma ani jeden případ ztráty kapitálu. Novým investorům nabízí Estateguru při registraci bonus ve výši 0,5 % z investice v prvních třech měsících (referující strana dostane také 0,5 % z investice). Pro získání bonusu je nutné učinit registraci přes referral odkaz ZDE. Alternativně lze při registraci uvést promo kód EGU08287.
21/9/2018: Zonky.cz: TOP 10 investorů v minulém měsíci

Na Zonky můžete investovat už od 200 korun. Jsou ale i investoři, kteří u stovek ani tisícovek nezůstávají a investují měsíčně statisíce. V srpnu se na Zonky objevili také investoři, kteří proinvestovali více než milion korun.

Zonky top10 investoru nejvyssi 2

Žádná investice sice nemůže nabídnout jistý výnos, ale u některých typů investic si sami můžete řídit riziko. A tak tomu je právě na Zonky. Čím více půjček zainvestujete napříč všemi ratingy, tím menší riziko podstoupíte. Během srpna někteří investoři provedli i více než 1000 participací.
Zonky top10 investoru 2

20/09/2018: Estateguru.co snižuje hranici pro Auto Invest na 250 EUR
Nemovitostní P2P platforma Estateguru.co snížila limit pro nastavení funkce Auto Invest na 250 EUR z předchozích 500 EUR. Změna by měla investory motivovat k vyšší diverzifikaci. Novým investorům nabízí Estateguru při registraci bonus ve výši 0,5 % z investice v prvních třech měsících (referující strana dostane také 0,5 % z investice). Pro získání bonusu je nutné učinit registraci přes referral odkaz ZDE. Alternativně lze při registraci uvést promo kód EGU08287.
20/9/2018: Měsíc oprav a plánování novinek v Zonky aplikaci

Mobilní aplikace se po měsíci dočkala dalších úprav. V srpnu se Zonky zaměřilo především na opravy chyb, které investorům vadily při investování. Zároveň průběžně pracuje na nových funkcionalitách, které v následujících týdnech do aplikace přidá..


Pro oba operační systémy Android i iOS je nyní vylepšená stabilitu tržiště, kde v minulosti v některých případech byla „chyba při načítání dat“. Současně s tím jsou upravené filtry, aby výchozí hodnoty zůstávaly nastaveny stejně, jak si je investoři nastavili před odhlášením a nedocházelo k jejich odmazání.


Zonky do aplikace implementovalo systém chytřejšího logování chyb. Díky tomu bude investování jednodušší, a pokud se v aplikaci vyskytne chyba, bude její oprava snazší.


Dále byly vyřešeny problémy na jednotlivých operačních systémech. Android uživatele trápil nesprávně nastavenou chybovou hláškou v případě investování z notifikace a nedostatku peněz v peněžence. Uživatelé, kteří mají operační systém iOS, se přihlásí do aplikace přes touchID rychleji. Doposud bylo nutné přihlásit se pomocí otisku prstu dvakrát za sebou. To už je teď minulost.


V aplikaci nově investoři najdou nedávno spuštěný program “Pozvi známé”, díky kterému mohou od Zonky získat odměnu. V současnosti Zonky dál pracuje na vylepšeních, které vznikly z podnětů samotných investorů.


Aplikace ke stažení zdarma zde: https://zonky.cz/mobilni-aplikace/

19/9/2018: Kdy investoři na Zonky nejraději investují?

V uplynulém měsíci byla nejoblíbenějším dnem k investování na Zonky středa 15. srpna, kdy investoři provedli celkem 846 participací. Za všechny srpnové středy provedli investoři celkem 2694 participací. Nejméně oblíbená byla neděle. Za čtyři srpnové neděle provedli investoři pouze 440 investic.


Lidé na Zonky investují především v pracovním týdnu při klasické pracovní době (cca 9:00 – 17:00 hod). Noční investování je sice oblíbené nejméně, i přesto bylo v srpnu v nočních hodinách zainvestování téměř 400 investic.


Více zajímavostí o investování na Zonky, najdete na https://www.zonky.cz/zonkytimes/jak-si-v-srpnu-vedli-investori-na-zonky/.

Zonky nejoblibeneji_den_k_investovani
19/9/2018: Platforma SymCredit nabízí k investici úvěr pro společnost LsUU se zhodnocením 12 % ročně
Společnost LsUU přichází na trh s mobilní aplikací navrženou speciálně pro cestující v letecké dopravě. Uživatelům umožňuje na letištích nebo v letadlech získat nové soukromé či pracovní kontakty a efektivně využít svůj čas. Aplikace také přináší uživatelům obsah, který je přizpůsobený jejich cílové destinaci. Jedná se o unikátní koncept, který nemá na trhu přímou konkurenci. Peníze z úvěru budou využity především na marketingové účely a na rozvoj nových funkcionalit aplikace. Úvěr je na 3 roky s úrokem 12 %. Více informací o LsUU a dalších projektech na platformě SymCredit naleznete zde.
18/9/2018: Zonky.cz: Bezpečné portfolio na Zonky

Čím více investic tvoří portfolio investora na Zonky, tím spíše u něj funguje statistika a odhady výnosů a ztrát. Veškeré ratingy a odhady nemusí zafungovat, pokud bude mít investor investováno například jen do dvou půjček. Zonky doporučuje mít portfolio diverzifikované alespoň na základní úrovni, tzn. mít rozinvestováno už od začátku do co nejvíce půjček a postupně vybudovat portfolio minimálně se 122 participacemi.


Magická hranice bezpečného investování


Na Zonky riskoví experti vypočítali hranici tzv. bezpečného investování. Je to rovných 122 jednotlivých investic. Ve chvíli, kdy na Zonky investor dosáhne této hranice, bude statisticky dosahovat nejvyššího možného investičního výnosu se stejným množstvím celkových financí.


Jak si nyní vedou investoři na Zonky:

participace Zonky
17/9/2018: Zonky.cz: Zrychlujeme a zveme investory na workshop

Zonky chystá další setkání se svými investory. Tentokrát se investoři dozví o tom, jak Zonky pomocí inovací v technologiích zrychlí proces půjčování a jakým směrem se bude služba ubírat dál. Investoři se mohou těšit na představení nové vize i diskusi o budoucích plánech.


Chystané novinky představí finanční ředitel Jiří Humhal společně s ředitelem Zonky Pavlem Novákem. Workshop se uskuteční v Praze v prostorách Zonky začátkem října.

14/9/2018: Do jakých ratingů investují lidé na Zonky?

To, z jakých ratingových kategorií má investor na Zonky investiční portfolio složené, ovlivňuje jeho celkový výnos. Lidé investují různě. Někdo preferuje rizikovější třídy, které mají vyšší výnosy, ale větší riziko, jiný bezpečnější investice s výnosem nižším. Zonky doporučuje budovat si rozmanité portfolio, nikdy nevkládat většinu investic do jedné rizikové kategorie. Nejbezpečnější investice najdete v kategoriích A** až A, ale výnosy jsou v nich nejnižší (půjčky v těchto kategoriích jsou úročeny nízkým úrokem). Rizikovější kategorie (B, C, D) oproti tomu nabízejí vyšší výnos, ale zároveň jsou více náchylné ke ztrátám a mají větší volatilitu – tedy míru kolísání očekávaného výnosu.


Zonky se zeptalo samotných investorů, jaké ratingy si vybírají nejčastěji.

600x900_do-jakych-ratingu-investujete
13/9/2018: Jak Zonky postupuje při nesplácení půjček

Zonky vždy velmi důkladně posuzuje, zda dokáže danému člověku, který půjčku poptává, půjčit či nikoli. Základní pravidla před schválením půjčky:


1. Hard check: První tvrdá kontrola. Zonky zjišťuje, jestli má klient exekuce, je v insolvenci a tak dále. V této fázi se rozhoduje, zda může klientovi půjčit.
2. Scoring: Ty, kteří prošli první kontrolou, pak seřadí podle rizikovosti. I tady se může stát, že klienta je nutné zamítnout. Scoring slouží především k určení úrokové sazby.
3. Ekonomický model: Zonky porovnává příjmy versus výdaje a rozhodujeme, zda a kolik může půjčit.
4. Verifikace: Jde o prověření věcí, které o sobě klient poví a poskytne. Kontrolují se doklady, příjmy a další. Je nutné předejít takzvaným fraudům (podvodům), kdy klient už při žádání o úvěr neměl v úmyslu ho splatit.


Pokud se přece jen stane, že klient z nějakého důvodu nezaplatí splátku včas, Zonky začne ihned situaci řešit.


1 DEN PO SPLATNOSTI: Zonky připomíná klientovi notifikací (e-mailem, sms, v profilu), že splátka nedorazila včas.


4. – 30. DEN PO SPLATNOSTI: Zonky denně kontaktuje klienta telefonicky, informuje o možnosti smluvní pokuty u 1. splátky. Může udělit smluvní pokutu a informuje, že se blíží další splátka.


31. – 60. DEN PO SPLATNOSTI: Zonky stále klientovi volá, zasílá notifikaci o 2. neuhrazené splátce a dopis. Zasílá notifikaci o možnosti smluvní pokuty ke 2. splátce. Může udělit další smluvní pokutu a připomíná, že se blíží další splátka.


61. – 90. DEN PO SPLATNOSTI: Zonky se stále snaží klienta kontaktovat, jak jen to jde. Zasílá notifikaci o 3. neuhrazené splátce a možném zesplatnění. Posílá dopis tzv. ,,Výzvu před zesplatněním” a notifikaci o možné 3. pokutě. Může udělit třetí pokutu.


VÍCE NEŽ 90 DNÍ PO SPLATNOSTI: Zonky půjčku zesplatní a klienta o tom informuje dopisem. Zákazník má 30 dní na úhradu dlužné částky a ztrácí výhodu splátkového kalendáře.

13/9/2018: Mintos.com: na platformu přišla nebankovní úvěrová společnost Credius
Na P2P platformě Mintos začne působit rumunská nebankovní společnost Credius. Ta začala podnikat v Rumunsku v roce 2013. Momentálně je jedna z pěti největších alternativních lídrů na finančním trhu v zemi co do počtu zákazníků, měsíčního objemu nově poskytnutých půjček a velikosti úvěrového portfolia. Credius od svého založení poskytla 53 000 půjček v hodnotě více než 33 milionů EUR. Společnost udržuje velice silnou rozvahu bez externího financování. V roce 2017 společnost dosáhla tržeb 19 milionů EUR a 2 miliony EUR čistý zisk. Credius je součástí americké investiční skupiny fondů soukromého kapitálu New Century Holdings („NCH“). NCH spravuje kapitál v přibližné hodnotě 3 miliardy USD. Na platformě Mintos budou její půjčky pro investory s výnosem 9,5 % a budou mít 60dennní buyback garanci. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
12/9/2018: Dalších 50 000 Kč ve hře mezi Superinvestory

Každý měsíc odměňuje Zonky 21 Superinvestorů, mezi které rozděluje celkem 50 000 Kč. Hlavní výherce obdrží do své investorské peněženky 30 000 Kč, dalších 20 Superinvestorů po 1000 Kč.


Status Superinvestora může získat každý investor na Zonky, který si tři měsíce po sobě pošle do své peněženky alespoň tisíc korun a provede v každém měsíci minimálně 5 investic. Kromě zapojení do slosování o investorský kredit mají pak Superinvestoři další výhody, např. se jako první mohou zapojit do testování nových funkcionalit, rozvoje a budování samotné služby.


Superinvestorů na Zonky každý měsíc přibývá. Jejich počet se od prvního dubnového losování zvýšil o více než 2000. Další losování proběhne už zítra 13. 9.
Zonky superinvestor zari

11/9/2018: Kolik vkládají investoři na Zonky do půjček?

Aktivita investorů na Zonky neklesla ani během prázdninových měsíců, v srpnu bylo aktivních 57 % investorů, kteří provedli alespoň jednu novou participaci.


Do jedné půjčky může investor na Zonky vložit od 200 do 5000 Kč, v případě investorů s velkým počtem aktivních investic v portfoliu to může být až 20 000 Kč. Zonky investorům doporučuje, aby svá portfolia diverzifikovali a investovali do více půjček po menších částkách. Jaká byla v srpnu průměrná výše participace podle jednotlivých krajů, ukazuje následující tabulka:
Zonky průmerná investice v srpnu
Více o výhodách pro nejaktivnější investory, najdete na https://zonky.cz/vyhody/.

10/9/2018: Nejaktivnější investoři na Zonky podle krajů

Investorská komunita na Zonky momentálně sčítá více než 21 tisíc lidí. V srpnu se k investování do půjček zapojilo 720 nových investorů. Nejvíce jich přišlo z Prahy (205), dále z Jihomoravského (86) a Moravskoslezského kraje (77).


Aktivně investovalo minulý měsíc celkem 12 036 lidí. Z jakých krajů nejaktivnější investoři pochází, ukazuje následující tabulka.

Zonky nejaktivnejsi investori v srpnu
7/9/2018: Co je Zonkyho záchranná vesta a co znamená pro investory?

Zonky pro své zákazníky připravilo službu Zonkyho záchranná vesta neboli pojištění schopnosti splácet , která dokáže pomoci v nenadálých životních situacích, jako je úraz, nemoc či ztráta zaměstnání. Službu si může sjednat zákazník při poptávce po půjčce.


Své výhody přináší ale také investorům. Investoři na Zonky mají při participaci do pojištěné půjčky větší šanci, že se jim jejich vložené peníze vrátí zpět, pokud u zákazníka nastane nenadálá situace. Pojišťovna může v určitých případech poslat zákazníkovi peníze na úhradu splátky a investorům se tak jejich investice vrátí a zhodnotí. V případě, že má zákazník splátku odloženou, investoři neplatí investorský poplatek z dané participace.


Na Zonkyho záchrannou vestu se na Facebooku Zonky ptali zákazníci produktového manažera Dana Červeného, který stál za celým vývojem pojištění. Dan odpověděl lidem prostřednictvím videa, které najdete zde: https://www.zonky.cz/zonkytimes/dan-cerveny-odpovida-na-dotazy-zakazniku-o-pojisteni-na-zonky

6/9/2018: Zonky učí Čechy, jak chytře investovat
Na trhu existuje spousta možností, kde můžete zhodnotit své peníze. Jednou z nich jsou investice do půjček, kde si můžete s minimálním rizikem zajistit solidní výnos.
Zonky shrnulo do E-BOOKu základní rady a tipy nejen do začátků investování. Dozvíte se, jak poznat, jaký typ investora jste, ale i jak nové technologie 21. století mění svět investic.


E-BOOK je ke stažení zdarma na https://www.zonky.cz/zonkytimes/jak-chytre-investovat-nejen-na-zonky/

Zonky ebook investori
5/9/2018: Investoři na Zonky v číslech
Každý měsíc přichází k investování na Zonky několik stovek nových investorů. Do investorské komunity se v srpnu přidalo dalších 720 lidí. Nejvíce jich najdete v hlavním městě. Hned za Prahou je Jihomoravský kraj.
Zonky mapa 720 investoru v krajich
Celkem bylo v srpnu aktivních přes 12 tisíc investorů a jejich průměrná investice byla 426 Kč. Nejaktivnější byli v investování lidé z Prahy. Těch je celkově na Zonky nejvíce ze všech krajů. Nejoblíbenějším dnem k investování je dlouhodobě středa, nejvíce lidé investovali 15. v průběhu dne.

Aby bylo portfolio diverzifikované alespoň na základní úrovni, Zonky pravidelně doporučuje investorům mít rozinvestováno už od začátku do co nejvíce půjček a postupně vybudovat portfolio minimálně se 122 participacemi. V srpnu tuto hranici překročilo téměř 300 dalších investorů, celkem tedy hranici splňuje přes 4 600 investorů.


Více o tom, jak investovat na Zonky, je na https://zonky.cz/investori/

4/9/2018: Investoři na Zonky podporují kávovou kulturu v Česku
Investice do nových podnikatelských projektů tvoří nemalou část investorských portfolií na Zonky. Lidé na Zonky už zafinancovali restaurace, kadeřnictví, fitness centra nebo také kavárny po celé republice.

Téměř tři tisíce investorů na Zonky už se podílelo na zainvestování více než 22 kaváren v hodnotě více než 6 000 000 korun. Další podnikatelské projekty, které investoři podpořili, najdete na www.planetazonky.cz.

3/9/2018: Jak si vedlo Zonky v srpnu
V srpnu zafinancovali investoři na Zonky celkem 1906 půjček v celkové výši 281 535 000 Kč.
Celkem investoři vložili od počátku fungování platformy své prostředky do 28 530 půjček za celkem 4,2 miliardy korun. Současně je do investování na Zonky zapojeno 21 239 investorů. Data jsou k 31. 8. 2018.
03/09/2018: Na Estateguru.co se už profinancovalo 70 milionů EUR
Nemovitostní P2P platforma Estateguru.co v uplynulých dnech pokořila hranici 70 milionů EUR v profinancovaných půjčkách. Od jejího založení koncem roku 2014 zde bylo úspěšně upsaných 437 půjček. I když se 4 dostali do nesplácení, tak se vzhledem k vysokým vymoženým částkám vždy podařilo pokrýt celý kapitál. Tudíž zde nebyla zaznamenána žádná ztráta prostředků. Průměrná úroková sazba pro investory se na platformě pohybuje na úrovni 11 %. Novým investorům nabízí Estateguru při registraci bonus ve výši 0,5 % z investice v prvních třech měsících (referující strana dostane také 0,5 % z investice). Pro získání bonusu je nutné učinit registraci přes referral odkaz ZDE. Alternativně lze při registraci uvést promo kód EGU08287. Investoři, kteří se na platformu registrují napřímo (ne skrze referral odkaz nebo promo kód), bonus nezískají.
31/8/2018: Využívají Superinvestoři sekundární trh?
Superinvestorů je na Zonky právě více než 4 000. Jaký je jejich názor na investování na sekundárním trhu?

Zonky sekundární trh
Jak získat status Superinvestora?

Stačí pravidelně posílat peníze na svůj investorský účet. Status Superinvestora získáte, když tři měsíce po sobě pošlete do své peněženky alespoň 1000 Kč a zároveň provedete alespoň 5 investic v daném měsíci. Tak získáte status Superinvestora, díky kterému můžete čerpat celou řadu výhod, které pro investory Zonky připravuje. Vše o statusu Superinvestora najdete zde: https://zonky.cz/vyhody/

31/8/2018: Mintos.com: platforma profinancovala 1 miliardu EUR
Po tři a půl roce existence pokořila lotyšská P2P platforma Mintos magickou hranici 1 miliardu EUR (25,7 miliardy Kč) profinancovaných úvěrů. Při současném tempu růstu investic investorů by mohla pokořit hranici 2 miliard už v polovině příštího roku. Od založení platformy bylo profinancováno 3,5 milionů půjček ve 24 zemích světa. Momentálně je zapojených přes 76 000 investorů ze 70 různých zemí. Platforma se tak jednoznačně zařadila mezi vedoucí P2P sítě v Evropě, když údaje AltFi ukazují, že v kontinentální Evropě má 45 % tržní podíl. V současnosti se na platformu registruje každý týden kolem 1000 nových investorů a měsíčně se zde profinancují úvěry za 100 milionů EUR. Další statistiky je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
Mintos 1 miliarda lide
30/8/2018: Zonky výhody: sleva na poplatku dle velikosti portfolia
Diverzifikované portfolio je bezpečnější. K tomu Zonky motivuje své investory systémem výhod. Jednou z nich je sleva na poplatku dle velikosti portfolia.

Každý investor se nyní může propracovat ke slevě až 20 % na poplatcích. Čím více investor na Zonky zainvestuje, tím více ušetří na poplatcích. Slevy na investorských poplatcích platí pro všechny investory, kteří mají na Zonky zainvestováno alespoň 150 000 korun v nesplacených jistinách.

Výpočet slev probíhá společně s výpočtem poplatků denně a denně také Zonky vyhodnocuje, do jakého slevového pásma spadá výše proinvestovaných prostředků. To znamená, že v průběhu měsíce může investor dosáhnout na vyšší slevu, než na jeho začátku.

Zonky sleva dle velikosti portfolia
Více o výhodách na www.zonky.cz/vyhody.

30/8/2018: Mintos.com: platforma zavedla rating poskytovatelů půjček
P2P platforma Mintos nadále pracuje na zvyšování transparentnosti a zavedla interní rating poskytovatelů půjček se stupnicí od A+ do D, kde A+ je nejvyšší známka. Mintos chce takto pomoct investorům při hodnocení rizik investic. Finanční stabilita je důležitá zejména při posouzení, jestli je poskytovatel půjček schopný dostát závazku z buyback garance. Rating se skládá z několika složek – 40 % je finanční profil, 20 % rizikový apetit, 15 % management a strategie, 15 % profil společnosti a 10 % provozní prostředí. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
29/8/2018: Co doporučují Superinvestoři na Zonky začínajícím investorům?
Stát se Superinvestorem na Zonky přináší řadu výhod. V současné době jich využívá přes 4 000 investorů. Co Superinvestoři doporučují ostatním, kteří na Zonky začínají?
doporučení superinvestorů
28/8/2018: Nuda v Brně? Se Zonky investory rozhodně nebyla
Čtvrtá návštěva Zonky investorů dopadla na výbornou. Na brněnském koupališti se probíralo nejen investování, ale také co Zonky chystá v následujících měsících.

Investory přivítal marketingový ředitel Jakub Strýček, který společně s ředitelem Zonky Pavlem Novákem vedl investorský workshop. Ptali se, co si lidé myslí o různých investičních nástrojích, které mají v dnešní době k dispozici. Ve hře byly například investice do zlata, umění, dluhopisů či nemovitostí. Diskutovalo se o jejich výhodách i nevýhodách a názory investorů se zaznamenávali. Investoři si také zasoutěžili v krátkém investičním kvízu.

Další akce chystá Zonky pro své investory na podzim.

zleva:Pavel Novák, generální ředitel, Jakub Strýček, ředitel marketingu
20180828 Zonky v Brně
28/08/2018: Estateguru.co: cashback bonus ve výši až 1 %
Nemovitostní P2P platforma Estateguru.co připravila pro všechny investory speciální akci, která platí do 9.9.2018. Pokud investice do jednotlivých projektů přesáhne 1000 EUR, tak investor dostane cashback ve výši 0,5 % z investice. Pokud bude investice více než 10 000 EUR, tak platforma vyplatí cashback ve výši 1 % z investované částky. Novým investorům nabízí Estateguru při registraci bonus ve výši 0,5 % z investice v prvních třech měsících (referující strana dostane také 0,5 % z investice). Pro získání bonusu je nutné učinit registraci přes referral odkaz ZDE. Alternativně lze při registraci uvést promo kód EGU08287. Investoři, kteří se na platformu registrují napřímo (ne skrze referral odkaz nebo promo kód), bonus nezískají.
27/8/2018: Zonky výhody: Navýšení maximální investice do jedné půjčky?
Zonky motivuje své investory, aby rozšiřovali své portfolio, které je tak bezpečnější. K tomu vytvořilo systém výhod. Jednou z nich je možnost investovat až 20 000 Kč do jedné půjčky.
Částka, kterou mohou investoři na Tržišti investovat do jednoho úvěru, se liší podle toho, kolik aktivních investic aktuálně vlastní. S více diverzifikovaným portfoliem roste maximální výše investice, kterou lze do jednoho úvěru vložit.

Zonky výhody

Více o výhodách na www.zonky.cz/vyhody.

24/8/2018: Co říkají Superinvestoři o Zonky?
Stát se Superinvestorem na Zonky přináší řadu výhod. V současné době jich využívá přes 4 000 investorů. Jaký je názor těchto investorů na Zonky?
20180824 Zonky Superinvestoři
23/8/2018: Kdo a jak na Zonky řídí riziko?

Rizikem investování na Zonky je, že ten, kdo si půjčil, přestane splácet. Jde o kreditní riziko, které řídí tým odborníků.


Ve finančnictví se s jistou mírou rizika vždycky počítá, snaha o nulovou míru rizika by vedla k nulovým výdělkům. Kreditní riziko pak ukazuje možnost, že se nevrátí realizovaná investice, anebo vrátí, ale ne v plné výši. Tzv. kreditní riziko je alfa a omega pro všechny, kteří chtějí půjčovat peníze. Je potřeba počítat s určitou ztrátou, ne se jí však obávat. Každá investiční služba musí investorům umět nabídnout jak maximálně bezpečné, tak i rizikovější investice.


Riskoví odborníci


Zonky si zakládá na zkušených odbornících a na speciálních způsobech posuzování poptávek. Díky tomu má Zonky dokáže odhadnout rizikovost poptávky lépe než jakýkoliv jednotlivý investor. U všech, kteří si na Zonky půjčují, experti odhadují schopnost splácet, ověřují příjmy a predikují jejich stabilitu. Vytváří ekonomický model, zjišťují pracovní reference. Na základě těchto a dalších informací provádí odhad rizikovosti investice.


Každou půjčku pak opatří značkou, která míru odhadovaného rizika jasně ukazuje – ratingem. Rating je tedy hodnota, která ukazuje pravděpodobnost toho, že zákazník přestane splácet. S rizikem souvisí úrok a výnos. Čím vyšší je riziko, tím vyšší je i úrok pro toho, kdo si půjčuje. Pro toho, kdo peníze půjčuje, zase znamená pravděpodobnost vyššího výnosu.
Ratingy na Zonky:
A** – minimální riziko
A* – velmi nízké riziko
A++ – nízké riziko
A+ – nízké riziko
A – nižší riziko
B – střední riziko
C – vyšší riziko
D – rizikové
To, z jakých ratingových kategorií je investiční portfolio složeno, ovlivňuje celkový výnos.


Více znamená bezpečněji


Obecně je důležité mít rozmanité portfolio, u Zonky to znamená nikdy nevkládat většinu investic do jedné rizikové kategorie. Nejbezpečnější investice jsou v kategoriích A** až A, ale výnosy jsou v nich nejnižší (půjčky v těchto kategoriích jsou úročeny nízkým úrokem). Rizikovější kategorie (B, C, D) oproti tomu nabízejí vyšší výnos, ale zároveň jsou více náchylné ke ztrátám a mají větší volatilitu – míru kolísání očekávaného výnosu.
Veškeré ratingy a odhady nemusí zafungovat, pokud je zainvestováno například jen do dvou půjček. Aby bylo portfolio diverzifikované alespoň na základní úrovni, doporučuje Zonky mít rozinvestováno už od začátku do co nejvíce půjček a postupně vybudovat portfolio minimálně se 122 participacemi.

21/8/2018: Na plzeňském Boleváku se investovalo se Zonky

Zonky karavan zaparkoval už na třetím koupališti. Další zastávkou investorské cesty byla pláž Ostende u plzeňského Boleváku. I přes rekordní teploty se mezi investory živě diskutovalo.


Zábavný investorský workshop vedl již tradičně ředitel služby Zonky Pavel Novák. Při něm účastníci společně srovnávají různé investiční nástroje podle svých preferencích a probírají positiva a negativa své volby. ,,Uvolněná atmosféra nám pomáhá při odbubákování investování dalším lidem, kteří si stále ještě myslí, že investování je příliš složité nebo vyžaduje velké částky peněz,” dodává Novák.


Po workshopu si investoři užívali volnou zábavu, diskutovali s lidmi ze Zonky i dalšími investory. Pravidelné setkávání s investory Zonky pomáhá při vylepšování služby, protože se všemi připomínky a náměty investorů aktivně pracuje.


Další zastávka je už tento čtvrtek na Brněnském koupališti Riviéra.

Zonky na koupališti Bolevák
20/8/2018: Další vylepšení Zonky aplikace: nově můžete vidět například očekávané příjmy

Novinky i opravy Zonky aplikace připravili vývojáři jak pro Android, tak i iOS.


1. Nově ve výchozím nastavení filtru primárního tržiště je zapnuté zobrazování pouze aktivních půjček. Zároveň je přidaná možnost řadit tržiště tak, aby nejnovější půjčky byly na prvních místech.


2. Často investoři volali po přidání štítku, který by ukazoval, jestli se náhodou nejedná o druhou nebo i třetí půjčku. Jak na tržišti, tak v detailu půjčky je nově tato funkce zapnutá.


3. Změnil se i graf budoucích plateb. Nově zobrazujeme očekávané příjmy do peněženky na následujících 30 dní.


4. A ještě jedna věc na závěr. Tapnutím na zelené záhlaví lze nyní přecházet mezi detailem půjčky z Přehled – Počet investic – Moje investice na detail půjčky na tržišti, kde je více informací, například příběh.

20180820 Zonky novinky android
20180820 Zonky novinky iOS
17/8/2018: Investujte přes platformu SymCredit do úvěru pro společnost ImpromptMe
Společnost ImpromptMe vyvinula dvě mobilní aplikace, které mají za cíl inspirovat uživatele k setkávání se v reálném životě. Ať už za účelem navázání nových obchodní vztahů, či seznámení se s novými lidmi. První aplikace se zaměřuje především na konference a eventy a druhá aplikace umožňuje lidem lehce navázat kontakt a domluvit si schůzku se zajímavými lidmi v jejich okolí. Peníze z úvěru budou využity na marketingové účely a jako pracovní kapitál. Úvěr je na tři roky, s ročním výnosem pro investory 12 %. Více informací o ImpromptMe a dalších projektech na platformě SymCredit se dozvíte zde.
17/8/2018: Zonky.cz: rozdělili jsme dalších 50 000 Kč mezi Superinvestory

Zonky pro své investory připravilo výhody, které investování ještě zpříjemňují. Jednou z výhod je získání statusu Superinvestora. Díky němu lze čerpat řadu výhod.


Superinvestoři jsou například zařazení do měsíčního slosování o investorský kredit, který je připsán na jejich investorský účet. Mezi tyto investory tak Zonky pravidelně rozděluje odměny v hodnotě až 50 000 Kč měsíčně. Tentokrát se losování zúčastnilo více než 4 300 lidí. Kdo vyhrál? Podívejte se ve videu:
https://www.youtube.com/watch?v=sKmCaZHrOSs


Jak získat status Superinvestora?
Stačí pravidelně posílat peníze na svůj investorský účet. Status Superinvestora získáte, když tři měsíce po sobě pošlete do své peněženky alespoň 1000 Kč a zároveň provedete alespoň 5 investic v daném měsíci. Tak získáte status Superinvestora, díky kterému můžete čerpat celou řadu výhod, které pro investory Zonky připravuje. Vše o statusu Superinvestora najdete zde: https://zonky.cz/vyhody/

16/8/2018: Finanční správa se po Airbnb chystá na další kontroly, investoři na Zonky jsou připraveni

Dle informací Hospodářských novin se stát chystá na kontroly uživatelů aplikace Airbnb, kteří za úplatu pronajímají své byty či domy turistům. Následovat by mohly kontroly dalších subjektů zapojených do sdílené ekonomiky.


„Kontrolní akce Finanční správy ČR zaměřená na poskytovatele ubytování prostřednictvím platformy Airbnb byla očekávatelným krokem. Již 11. 10. 2017 zveřejnila finanční správa postup, jakým by měly být příjmy dosažené prostřednictvím platformy Airbnb zdaněny, čímž dala jasně najevo, že se uvedenou problematikou zabývá,“ uvedl pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Jiří Žežulka, bývalý šéf Finanční správy, nyní daňový expert poradenské společnosti APOGEO.


Finanční správa se chce zaměřit na další subjekty, mezi které patří například investoři platformy Zonky, kterých je přes 20 tisíc. Služba však z případných kontrol obavy nemá. „Pomáháme investorům i s otázkou daní. Každý rok jim předpřipravujeme podklady pro daňové přiznání, jelikož si uvědomujeme, že velká část nemá s investováním předchozí zkušenost. Začátkem roku jim posíláme dokument s přehledem a stavem jejich investic. Také pro jistotu vždy zasíláme všem vyjádření Generálního finančního ředitelství, které speciálně pro Zonky připravilo stanovisko, jak výnosy z investic na naší platformě danit,“ říká Pavel Novák, ředitel Zonky.

15/8/2018: Mintos.com: první poskytovatel půjček z Ukrajiny s 9,5 % p.a.
Na P2P platformu Mintos se dostala první nebankovní úvěrová společnost z Ukrajiny. Dinero byla založena v prosinci 2017 a má čisté úvěrové portfolio na úrovni 2 mil. EUR. Společnost poskytuje krátkodobé půjčky se splatností do 30 dní, přičemž úroková sazba pro investory bude 9,5 % p.a.. Svým klientům Dinero typicky účtuje úrokovou sazbu 270 % p.a. Na půjčky se bude vztahovat 60denní buyback garance. Investice do půjček bude na platformě Mintos pomocí nepřímé struktury skrze Mintos Finance. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
14/8/2018: Jak si vede portfolio na Zonky

V tabulce níže můžete v jednotlivých sloupcích vidět, kolik peněz je na Zonky půjčených podle ratingu. Zároveň vidíte, kolik procent půjček z celého portfolia se historicky nikdy nedostalo do problémů se splácením podle dnů 1-90.


Nejvíce klientů bez problémů se splácením je tradičně v nejméně rizikových ratinzích A** a A*. Procenta jsou uvedena jako podíl z objemu.


Zonky se daří rozplácet i ty nejrizikovější půjčky D. Více jak polovina všech půjček se nikdy nedostala do prodlení. Ovšem celých 88,30 % nejrizikovějších investic se nikdy nedostalo do stavu, že by se zpozdily s platbou více než 90 dní. Je to výsledek práce důkladného systému rozplácení klientů. Oddělení vymáhání v Zonky věnuje maximální úsilí při kontaktování klientů a společnému hledání cesty, jak dostát závazkům. Více na https://zonky.cz/risk/.


Data v tabulce jsou aktuální ke dni 31. 7. 2018.
DPS = dní po splatnosti

Zonky delikvence

13/8/2018: Zonky.cz: Srovnání investičních možností podle vstupního kapitálu
Začít investovat můžete i s pár stovkami v kapse. Nejen o tom mluvil ve velkém investičním srovnání finanční ředitel Zonky Jiří Humhal. A jak řadí různé investiční možnosti podle výše vstupního kapitálu?
Zonky srovnání dle vstupního kapitálu
8/8/2018: Lidé na Zonky si půjčili už 4 miliardy korun
Zonky hlásí dosažení další mety. Lidé si mezi sebou půjčili 4 miliardy korun. Aktuálně je v platformě přes 20 000 investorů, kteří vložili své prostředky do téměř 28 000 půjček.
201808 Zonky 4 miliardy
7/8/2018: Zonky odměňuje za pravidelné investování

Na příští týden konkrétně 15. 8. Zonky připravilo další losování pro Superinvestory. Do něj se tentokrát zapojí 4 364 Superinvestorů. Losovat se bude o odměny v hodnotě 50 000 Kč.


Zonky ještě více zpříjemňuje investování – pro své investory připravilo řadu výhod. Jednou z nich je získání statusu Superinvestora. Superinvestoři mají například možnost jako první testovat novinky služby, jsou zváni na pořádané akce a také jsou zařazení do měsíčního slosování o investorský kredit.


A právě další losování o odměny se koná příští týden. Nyní je do losování zařazeno přes čtyři tisíce Superinvestorů. Od dubna, kdy byla tato výhoda spuštěna, narosl počet Superinvestorů o 100 %. Zonky tak dlouhodobě motivuje své investory k správné diverzifikaci portfolia. Rozložení investic je totiž nástrojem jak předejít následkům případné finanční krize.


Výsledky losování se jako vždy objeví na blogu Zonky Times.


Jak získat status Superinvestora?


Stačí pravidelně posílat peníze na svůj investorský účet. Status Superinvestora získáte, když tři měsíce po sobě pošlete do své peněženky alespoň 1 000 Kč a zároveň provedete alespoň 5 investic v daném měsíci. Tak získáte status Superinvestora, díky kterému můžete čerpat celou řadu výhod, které pro investory Zonky připravuje.


Vše o statusu Superinvestora najdete zde: https://zonky.cz/vyhody/

6/8/2018: Zonky.cz: Srovnání investičních možností podle obchodovatelnosti investic
Ve velkém investičním srovnání srovnával finanční ředitel Zonky Jiří Humhal vybrané investiční možnosti podle různých kritérií. Podívejte se na to, jak se dívá na investice podle toho, jak rychle se ke svým investovaným penězům dostanete, pokud je potřebuje dřív.
Zonky obchodovatelnost
3/8/2018: Pár týdnů od vydání přináší Zonky investorská aplikace vylepšení

Aplikaci Zonky si doposud stáhlo už více než 11 tisíc lidí. Zonky posbíralo reakce svých zákazníků a na základě nich přichází s vylepšeními.


Od srpna lze v aplikaci využívat hned několik novinek. V první řadě investory nejvíce zajímá stav portfolia, proto aplikace nově obsahuje informace, jak Zonky zachraňuje problematické půjčky. Aplikace tak informuje, jestli se podařilo se zákazníkem spojit, nebo ne. Investoři také zjistí, zda případně byla půjčka zesplatněna a jaký bude následující postup.


Dalším vylepšením je možnost vypnout oznámení nových půjček v případě, kdy je v peněžence nízký zůstatek. Nově si lze nastavit, kdy chce investor notifikace dostávat.


Zonky vyslyšelo své klienty a zvyšuje maximální částku, kterou si je možné na Zonky půjčit. Nyní si klient může půjčit až 750 000 Kč. Stejně jako u všech ostatních úvěrů, bude Zonky i nadále pečlivě prověřovat schopnost klienta půjčku splácet. Zvýšení částky nebude mít žádný vliv na rizikovost klientů ve službě.


Kromě novinek Zonky v aplikaci také opravovalo. Konkrétně šlo o chybné zobrazení obrazovky „Vráceno a vyděláno“ u nových investorů. Další oprava souvisí opět s oznámením o nových půjčkách, které se nezobrazovalo, pokud nebylo nastaveno, nebo bylo vypnuto.


A aby toho nebylo málo, tak díky tomu, kolik uživatelů aplikaci používá, Zonky zapracovalo na vylepšení stability aplikace. S dalšími dny a týdny budou přicházet ještě další vylepšení.

2/8/2018: Investoři na Zonky stvořili Planetu Zonky
Každý měsíc vkládají investoři na Zonky své volné prostředky do půjček lidí, za kterými stojí zajímavé příběhy. Vedle rekonstrukce bydlení, refinancování drahých úvěrů nebo pořízení většího auta pro rodinu je to také například vybavení nové kavárny, vytvoření cvičebního studia pro těhotné nebo rozjezd tetovacího studia. Provozoven, které pomohli zafinancovat investoři na Zonky, neustále přibývá. Proto vznikla Planeta Zonky. Podívejte se, co všechno na ní najdete: https://www.planetazonky.cz/
1/8/2018: Jak si vedlo Zonky v červenci
V červenci zafinancovali investoři na Zonky celkem 1931 půjček o celkovém objemu 290 225 000 Kč. Celkem investoři vložili od počátku platformy své prostředky do 27 069 půjček o celkovém objem 3 934 142 000 Kč. Současně je do investování na Zonky zapojeno 20 508 investorů. Data jsou k 31.7. 2018.
31/07/2018: Bondster.com: 1+1 % promo akce prodloužena
Česká P2B platforma Bondster prodloužila atraktivní promo akci pro nové investory. Jako bonus mohou získat 1 % z investice učiněné v prvních 90 dnech od registrace. Stačí, když využijí při nové registraci promo kód. Náš promo kód je 0043 (také dostaneme odměnu 1 % z investic nových investorů). Akce byla prodloužena do 31.8.2018. Další informace je možné najít na stránkách Bondster ZDE.
30/7/2018: Mintos.com: 900 milionů EUR profinancováno
Na P2P platformě MIntos se už profinancovaly úvěry za více než 900 milionů EUR. Objemy v posledních měsících výrazně rostou. V červenci se zatím profinancovaly úvěry za 95 milionů EUR. Při současném tempu by počátkem září mohla padnout magická hranice 1 miliarda EUR. Další statistiky je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
30/7/2018: Video: Riskový analytik Zonky odpovídá na vaše dotazy

Jak funguje risk na Zonky jste se mohli ptát na sociálních sítích přímo riskového experta Víta Ficla. Ve videu níže odpovídá např. na tyto otázky:


Co považujete za největší problém při schvalování půjčky? A jak ho v Zonky řešíte?
Má vliv na rating zůstatek na účtu a pohyby na účtu?
Jak si po rizikové stránce správně rozvrhnout portfolio?


27/7/2018: Zonky.cz: Srovnání investičních možností podle složitosti investování

Finanční ředitel Zonky Jiří Humhal připravil Velké investiční srovnání. Podívejte se, jak vedle sebe staví různé instrumenty dle složitosti investování.

26/7/2018: Zonky.cz představuje: Výhody Superinvestora

Zonky odměňuje za pravidelné investování. Status Superinvestora přináší celou řadu výhod.


Status Superinvestora získáte, když tři měsíce po sobě pošlete do své investorské peněženky alespoň 1 000 Kč a zároveň provedete alespoň 5 investic v daném měsíci.


Pokud jeden měsíc vynecháte, ztrácíte status Superinvestora. Zpět jej získáte opět po 3 měsících, ve kterých jste nahráli minimálně 1000 Kč do peněženky a provedli 5 investic.


A jaké výhody Superinvestor přináší?


1) Investoři se statusem Superinvestora budou zařazeni do měsíčního slosování o investorský kredit, který jim bude připsán na jejich investorský účet. Mezi vybrané Investory Zonky plánuje rozdělit odměny v hodnotě až 50 000 Kč měsíčně.


2) Investoři se statusem Superinvestora získají šanci se aktivně zapojit do rozvoje a utváření samotné služby Zonky. Budou jako první přizváni k testování a zkoušení novinek, které Zonky chystá v roce 2018.


3) Investoři se statusem Superinvestora budou také první, kteří budou přizváni na všechny vzdělávací i volnočasové akce, které má Zonky v roce 2018 v plánu.


Více o výhodách zde: https://zonky.cz/vyhody/

25/7/2018: Jak se nastavuje riziko investic v P2P? Zeptejte se riskového analytika Zonky

Zajímá vás, podle čeho experti na Zonky určují výši úroku u půjček? Nebo jaká je aktuální skladba portfolia na Zonky? Jak se projeví případná finanční krize na tomto porfoliu?


Dnes do 20:00 máte možnost položit dotaz riskovému analytikovi Zonky Vítovi Ficlovi. Vítek následně odpoví na všechny dotazy prostřednictvím videa, které také zde umístíme.


Položte svůj dotaz zde: https://1url.cz/3Mtf3

24/7/2018: 5 důvodů, proč investovat přes P2P

Na burzu se necítíte a podílové fondy vás nelákají. O spořicím účtu se už ani nedá mluvit jako o investičním nástroji. Kam jinam uložit úspory, aby vydělávaly? Investování přes P2P je zajímavým řešením, jak rozmnožit peníze. Největší českou P2P službou je Zonky. Přečtete si pět důvodů proč se do investování na Zonky pustit:


1. Vyšší zhodnocení


Zonky přímo spojuje věřitele s dlužníky prostřednictvím technologie – internetové platformě. Lidé tak neplatí zbytečné náklady jako u tradičních institucí za úředníky nebo pobočky. Investorům proto nabízí vyšší výnos (a dlužníkům nižší úrok než v bance).
Investor půjčí skrz platformu své volné prostředky a v podobě pravidelné splátky od dlužníka se mu obnost vrací navýšený o úrok. Úrok, který investor získá, se odvíjí od míry rizika půjčky. Samozřejmě čím větší riziko, tím vyšší úrok a tedy výnos. Vhodné je investice rozdělit do více půjček, tím si lze riziko snížit. Zhodnocení se na Zonky průměrně pohybuje 5-7 % p.a.


2. Nižší riziko: víte, do koho investujete


Zonky předem samozřejmě důkladně prověřuje lidi, kteří si chtějí půjčit – jde o významnou eliminaci rizika pro investory. Výsledkem je vlastně zprostředkování úrokového čísla a tím i označení rizikovosti investice.


3. Magická hranice bezpečného investování


Na Zonky vypočítali hranici tzv. bezpečného investování. Je to rovných 122 jednotlivých investic do půjček. Ve chvíli, kdy na Zonky dosáhnete této hranice, budete statisticky dosahovat nejvyššího možného investičního výnosu se stejným množstvím celkových financí.


4. Zajímavé portfolio a prostě dobrý pocit


Peer-to-peer znamená v překladu rovný s rovným a podle tohoto principu Zonky funguje. Na jedné straně je to někdo, kdo si potřebuje půjčit na důležitou věc – třeba nové rodinné auto či splnění podnikatelského snu o vybudování kavárny. Na straně druhé jsou to investoři, které právě kvůli konkrétním účelům půjčky vedle výnosu může hřát také dobrý pocit z pomoci druhému.


5. Je to zábava aneb investice s příběhem


Když použijeme otřepané klišé, stojí za každou jednotlivou investicí skutečný člověk, jeho osobní příběh. Tuto přidanou hodnotu vám jiný způsob zhodnocování peněz těžko nabídne. To lze jen tehdy, když lidé půjčují lidem…

23/7/2018: Investorská apka Zonky v číslech po měsíci od spuštění

Nedávno Zonky spustilo mobilní aplikaci pro investory, která oproti webové aplikaci ještě více zjednodušuje a zpřehledňuje správu investic. Jak si aplikace doposud vede z pohledu uživatelů?


Zonky aplikaci si do svých zařízení stáhlo už 11 190 uživatelů (7 965 pro operační systém Android a 3 225 pro iOS). Výrazně více si ji stáhli muži, a to celých 80 %. Uživatelé hodnotí apku celkem vysoko, v iOS získala 3,9 bodu a na Androidu dokonce 4,3.


Zajímavostí je, že s aplikací průměrně pracuje každý uživatel tři a půl minuty denně, a to i z tak vzdálených míst, jako jsou např. Nový Zéland, JAR, nebo Argentina.


V nejbližší době plánuje aplikace spustit informace o vymáhání, referral program v aplikaci a další možnosti filtrování.

Zonky apka

20/7/2018: Zonky.cz: Srovnání investičních možností podle rizika
Ve velkém investičním srovnání jste se mohli dozvědět o tom, jak se na různé možnosti investování dívá finanční ředitel Zonky Jiří Humhal.
Jak Zonky postavilo vedle sebe různé instrumenty dle rizika, se podívejte níže.
Zonky riziko
19/7/2018: Na Zonky.cz investuje přes 20 000 investorů!
Zonky 20 000 investorů
18/7/2018: Potkejte Zonky na koupalištích
Zonky má za sebou první zastávku své letní investorské roadshow. Se svými investory, jejich rodinou a kamarády si zástupci online P2P služby poprvé povídali o investování na koupališti v Litoměřicích.

Účastníci se aktivně zapojili do kvízu ,,Naučte Magdu investovat”. V něm společně seřazovali investiční nástroje – akcie, podílové fondy, bitcoin, Zonky atd. podle různých kritérií – riziko, výnos, likvidita. U toho se rozpoutala diskuze o složitosti, časové náročnosti a nepřátelskosti některých z nich.

„Většina lidí si stále myslí, že pro investování je potřeba mít na účtu obrovské částky volných peněz. A právě na roadshow mluvíme o tom, že investovat díky Zonky může opravdu každý,” doplňuje Pavel Novák, ředitel služby.

Další zastávku plánuje Zonky už tento čtvrtek v Poděbradech, dále v Brně, Plzni nebo Ostravě. Když budete mít cestu kolem, stavte se. Informace o místech a termínech najdete na našem Facebooku v událostech.

Zonky
Zdroj: Zonky.cz
17/7/2018: Finanční ředitel Zonky: Kam se vyplatí investovat?
Inflace se ročně pohybuje kolem 2 %. Peníze, které volně leží na bankovním účtu, tak ztrácejí svoji hodnotu. Proto stále více lidí hledá možnost, kam peníze investovat a jak je zhodnotit. Jaké faktory je podle Jiřího Humhala, finančního ředitele Zonky, potřeba znát při rozhodování o konkrétní investiční příležitosti? Odpovědi najdete ve videu.

17/07/2018: Bondster.com: 8 % perpetuitní půjčky od společnosti YARIS
Na české P2P platformě Bondster je možné investovat do perpetuitních půjček od nebankovní společnosti YARIS. Půjčky mají úrokovou sazbu 8 %, garanci zpětného odkupu a v pravidelných intervalech je možné z půjček vystoupit bez poplatku. Zajištění u půjček je v podobě nemovitostí. Na Bondstru je nadále v platnosti atraktivní promo akci pro nové investory. Ti mohou jako bonus získat 1 % z investice učiněné v prvních 90 dnech od registrace. Stačí, když využijí při nové registraci promo kód. Náš promo kód je 0043 (také dostaneme odměnu 1 % z investic nových investorů). Akce platí do 31.7.2018. Další informace o půjčkách YARIS je možné najít na stránkách Bondster ZDE.
16/7/2018: Zonky.cz: rozdělili jsme dalších 50 000 Kč mezi Superinvestory
Zonky pro své investory připravilo výhody, které investování ještě zpříjemňují. Jednou z výhod je získání statusu Superinvestora. Díky němu lze čerpat řadu výhod.

Superinvestoři jsou například zařazení do měsíčního slosování o investorský kredit, který je připsán na jejich investorský účet. Mezi tyto investory tak Zonky pravidelně rozděluje odměny v hodnotě až 50 000 Kč měsíčně. Tentokrát se losování zúčastnilo více než 4 000 lidí. Kdo vyhrál? Podívejte se ve videu:Jak získat status Superinvestora?

Stačí pravidelně posílat peníze na svůj investorský účet. Status Superinvestora získáte, když tři měsíce po sobě pošlete do své peněženky alespoň 1000 Kč a zároveň provedete alespoň 5 investic v daném měsíci. Tak získáte status Superinvestora, díky kterému můžete čerpat celou řadu výhod, které pro investory Zonky připravuje. Vše o statusu Superinvestora najdete zde: https://zonky.cz/vyhody/

13/7/2018: Investorská aplikace Zonky - otázky a odpovědi
Radek Budař stojí za vývojem Zonky mobilní aplikace, která je branou do světa investování dostupného pro všechny. Podívejte se, jak dlouho aplikaci s týmem vyvíjeli a co dalšího přinese.

12/7/2018: Mintos.com: Lime Zaim nabídne půjčky z Ruska
Nebankovní úvěrová společnost Lime Zaim se připojila k platformě Mintos a nabídne investorům půjčky z Ruska s úrokovou sazbou 18 % p.a. u půjček denominovaných v RUB a 13 % u půjček denominovaných v EUR. Lime Zaim je součástí skupiny Lime Group, která byla založena v roce 2013. Průměrná splatnost půjček bude 28 dní a bude se na ně vztahovat 60denní buyback garance. V roce 2017 měla Lime Zaim tržby na úrovni 11,6 milionu EUR a čistý zisk byl 1,4 milionu EUR. Velikost čistého úvěrového portfolia byla 2,3 milionu EUR. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
3/7/2018: Zonky.cz: Býk nebo medvěd? I investování má svou typologii
O investičních trzích se říká, že mají buď býčí, nebo medvědí vlastnosti. Co to přesně znamená? A můžete na těchto zvířecích popisech nějak vydělat peníze?

Daných termínů se nejvíce používá při obchodování s akciemi, ale mohli jste se s nimi setkat i při popisu stavu ekonomiky nebo třeba při komentáři u vývoje cen kryptoměn (např. bitcoinu). Toto poslední užití ale není zcela přesné – daná označení totiž popisují dlouhodobé trendy a nikoli krátkodobé změny a výkyvy. Medvědí a býčí trhy se totiž obvykle měří v řádu roků. Pokud tedy trh klesá či roste v období jednoho měsíce, je zatím předčasné hovořit o býčím či medvědím trhu.

Zvířata a jejich útoky

A jak daná označení vznikla? Jsou odvozena od způsobů, jakými medvěd a býk útočí na svou kořist. Zatímco býk obvykle zvedá při útoku své rohy směrem do vzduchu, medvěd zasáhne svou oběť tlapami jejich mocným pohybem směrem k zemi. Býčí a medvědí trhy pak jen kopírují tyto zvířecí pohyby.

Býčí trh


Býčí trh má vzestupnou tendenci a investoři u něj projevují pozitivní naladění. Je spojován s obdobími silné ekonomiky, kdy je nízká nezaměstnanost a spotřebitelé hromadně utrácejí velké množství peněz, což dále zvyšuje ziskovost podniků.

Když profitují jednotlivé podniky a velké společnosti, investoři naskakují na danou pozitivní vlnu – chtějí si také užít daného vzestupného trendu a něco na něm vydělat. Nejčastěji kupují akcie, které chtějí držet v dlouhém horizontu a pozorovat, jak nabírají na hodnotě.

To ale zároveň způsobí, že nabídka akcií je velmi nízká – všichni se svého portfolia drží a jen malá část chce prodávat. Tato nedostupnost ještě více šponuje ceny, což přispívá k opětovnému růstu cen na akciovém trhu.

Investoři se často nebojí utratit za akcie nepředstavitelné sumy, protože pozitivní nálada a zejména růst býčího trhu se v daný okamžik může zdát nekonečný.


Medvědí trh


Medvědí trh má opačnou, klesající tendenci. Jeho počátek je obvykle spojen s razantním propadem ceny akcií. I když se při tomto „sešupu“ objevují světlá místa chvilkového růstu, celkový trend je nezlomný a dlouhodobě klesající.

Historie ukazuje, že tato negativní nálada na trzích může srazit akcie až na polovinu jejich ceny. Velká hospodářská krize, která zasáhla USA v roce 1929, ale pokračovala i pod tuto hodnotu.

Většina lidí totiž v dané chvíli akcie prodává, což způsobuje jejich přebytek na trhu. O ten však není zájem, a tak prodejci musí jít s cenou ještě níže. Trh se změní až ve chvíli, kdy se zlepší ekonomická situace, klesne míra nezaměstnanosti a lidé opět začnou více utrácet.

Jak na daném trendu vydělat?


Odpověď je snadná, ale hůře se realizuje. Ideální volbou, jak vydělat, je pochopitelně včas rozpoznat nastupující trend býčího trhu, co nejdříve nakoupit a následně prodat se ziskem.

Že takové „štěstí“ nemáte? Na Zonky se nemusíte spoléhat na výkyvy trhu, naopak se můžete spolehnout na stabilitu a začít tak investovat v kteroukoliv chvíli. Třeba právě teď.


2/7/2018: Zonky.cz: Technologie jako hybatel investování
Nové technologie hýbou různými oblastmi našeho života. Podívejme se, jak ovlivňují svět investování a usnadňují život investorům tím, že jim pomáhají eliminovat roli emocí v jejich rozhodování.

Záplava informací a neustálý stres

Investoři jsou dnes pod neustálým přívalem informací. Ať se již jedná o přelomové zprávy ze světa, bouřlivé změny na burze, nebo doporučení na zaručené zbohatnutí při zakoupení těch či oněch akcií, podobnému informačnímu šumu se lze jen těžko vyhnout. Individuální investoři jsou pod každodenním neviditelným tlakem, kdy mají pocit, že na tyto zprávy musí reagovat a upravit podle nich skladbu svého portfolia.

Cílem většiny investorů je ovšem dělat chytrá a efektivní rozhodnutí, která jim přinesou v budoucnu co nejvyšší zhodnocení jejich prostředků a zároveň je nevystaví zbytečnému stresu. Pokud však investora investování zatím neživí na plný úvazek, pravděpodobně se chce vyhnout tomu, aby u svého portfolia a jeho správy musel trávit každou volnou minutu.

Robotičtí investiční pomocníci


Nové technologie dnes investorům nabízejí řešení například pomocí automatických programů, které budou jejich portfolia spravovat. Oproti tradičním finančním poradcům nabízejí primárně úspory v řádově nižších poplatcích, ale to není vše.

Lidské uvažování je totiž náchylné k emocím. Pokud lidský investor zaznamená okamžitý masivní propad třeba na akciovém trhu, jeho přirozenou reakcí může být snaha minimalizovat ztráty a tak říkajíc opustit potápějící se loď a zbrkle vše prodat. Akciové trhy však v dlouhém období vykazují pozvolný růst a krátkodobé ztráty jsou ve víceletém horizontu většinou eliminovány.

Robotičtí investoři jsou schopní situaci analyzovat s „chladnou hlavou“ a bez emocí a na základě všech dostupných dat posoudit, jaké chování je pro investory nejracionálnější. Pokud to investoři dovolí, budou pro ně pravidelně balancovat jejich portfolio a v případě důležitých kroků se je pomocí SMS mohou zeptat na preferovaný postup.

Přehledy mají v mobilní aplikaci oproti webu atraktivnější vzhled, vylepšené vizualizace a zobrazují i nová data. Úplnou novinkou je pak zobrazení informace o tom, jakou slevu z poplatků aktuálně investor čerpá a jakou částku je potřeba proinvestovat pro zařazení do vyššího slevového pásma. V aplikaci mohou investoři pracovat s peněženkou, dobíjet si ji pomocí stažení QR kódu, který pak stačí předat aplikaci pro ovládání bankovního účtu. Dále umožňuje zobrazit notifikace, které Zonky posílá tehdy, pokud došlo k zafinancování půjčky, do které investor vložil prostředky nebo v případě, kdy mu do peněženky přibyly prostředky ze splátky.


Investování pomocí peer-to-peer


Pokud se investoři nechtějí pouštět do obchodování na akciových trzích (ať již s asistencí roboporadce, nebo bez něj), je jedním ze způsobů, jak využívat nové technologie, investování pomocí peer-to-peer platforem. Díky online službě, jakou je třeba Zonky, může investor investovat do konkrétních lidských příběhů a projektů.

Moderní technologie a rozvoj peer-to-peer služeb umožňují propojit na dálku investory a ty, kteří si chtějí půjčit a nechtějí chodit do banky. Internetové prostředí navíc zajišťuje zúčastněným anonymitu a o bezpečnost všech transakcí se zase postará peer-to-peer platforma, tedy samotné Zonky.

Investoři na Zonky dosahují po odečtení poplatků průměrných výnosů ve výši 5–7 %. Veškeré informace o investicích jsou navíc dostupné online a správa a tvorba portfolia je přehledná a časově nenáročná.


29/6/2018: Mintos.com: Skupina Mogo upsala dluhopisy za 50 mil. EUR
Nebankovní úvěrová skupina Mogo upsala mezi investory dluhopisy v objemu 50 milionů EUR a s úrokovou sazbou 9,5 % p.a.. Od 11. července budou dluhopisy obchodované na burze ve Frankfurtu s nominálem 1000 EUR. Získané prostředky použije skupina na další expanzi v Evropě a na zpětné vykoupení části půjček na platformě Mintos. Čisté úvěrové portfolio skupiny Mogo dosáhlo 120 milionů EUR. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
22/6/2018: Mintos.com: Simbo.dk nabídne půjčky z Dánska
Dánská nebankovní úvěrová instituce Simbo.dk, která vznikla v dubnu 2017, se připojila k P2P platformě Mintos. Investorů nabídne půjčky se splatností do 30 dní a úrokovou sazbou do 13 %. Denominace půjček bude v EUR i DKK. Na půjčky se bude vztahovat 30denní buyback garance. Ke konci dubna 2018 byla velikost čistého úvěrového portfolia 4,1 milionu EUR. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
21/6/2018: Zonky mění způsob investování v ČR, spouští mobilní aplikaci
P2P služba Zonky ještě více přiblížila investování lidem. Vyvinula aplikaci, která vedle rychlého vyřízení půjčky nyní umožňuje nejsnadnější investování na trhu.

Aplikace zpohodlňuje a zrychluje proces investování do příběhů, resp. půjček lidí. Investorovi dle zvolených kritérií posílá upozornění okamžitě, když se objeví nová půjčka na tržišti. A doslova na jeden klik do ní může investovat.

„Dali jsme investování nový rozměr. Stává se z něho opravdový zážitek dostupný všem. Můžete poslat třeba 200 Kč do půjčky jednoduchým „swajpnutím“ nebo přímo z push notifikace. Ukázali jsme trhu nový standard, jak funguje moderní investování online,“ říká Pavel Novák, ředitel služby Zonky.

Zonky mobilní aplikaci investoři využijí na mobilním telefonu/tabletu s operačním systémem Android 5.0 a vyšší nebo iPhone/iPad s iOS 10.0 a vyšším. Po instalaci aplikace se stačí přihlásit pomocí svého investorského účtu a hned je možné investovat. „Bezpečnost bereme v Zonky opravdu vážně. Protože aplikace pracuje s penězi investorů, přidali jsme možnost nastavení rozšířeného zabezpečení,“ říká Radek Budař, produktový manažer Zonky. Vstup do aplikace je možné zabezpečit pomocí PINu, otisku prstu (TouchID) nebo snímku obličeje (FaceID). Upozornění na nové půjčky je možné si nechat zasílat i na chytré hodinky a investici provést přímo z nich.

Přehledy mají v mobilní aplikaci oproti webu atraktivnější vzhled, vylepšené vizualizace a zobrazují i nová data. Úplnou novinkou je pak zobrazení informace o tom, jakou slevu z poplatků aktuálně investor čerpá a jakou částku je potřeba proinvestovat pro zařazení do vyššího slevového pásma. V aplikaci mohou investoři pracovat s peněženkou, dobíjet si ji pomocí stažení QR kódu, který pak stačí předat aplikaci pro ovládání bankovního účtu. Dále umožňuje zobrazit notifikace, které Zonky posílá tehdy, pokud došlo k zafinancování půjčky, do které investor vložil prostředky nebo v případě, kdy mu do peněženky přibyly prostředky ze splátky.


Zonky je otevřené názorům svých investorům, kteří pomáhají službu posouvat. „Mohou se s spojit námi přes Facebook nebo jakkoli jinak s nápady na další rozšíření a nové funkcionality. Aplikaci chceme dále rozvíjet a určitě se dostane na další návrhy našich investorů,“ dodává Budař.

Aplikaci Zonky pro Android najdete zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.zonky&hl=cs a pro iOS zde: https://itunes.apple.com/cz/app/zonky/id1344769236?l=cs&mt=8. Pokud už aplikaci máte, stačí si stáhnout aktualizaci.

20/06/2018: Bondster.com: 1+1 % promo akce
Česká P2P platforma spustila atraktivní promo akci pro nové investory. Ti mohou jako bonus získat 1 % z investice učiněné v prvních 90 dnech od registrace. Stačí, když využijí při nové registraci promo kód. Náš promo kód je 0043 (také dostaneme odměnu 1 % z investic nových investorů). Akce platí do 31.7.2018. Další informace je možné najít na stránkách Bondster ZDE.
8/6/2018: Zonky vítězí na poli moderního finančního trhu
Fintech služba Zonky se umístila v 16. ročníku Soutěže finančních produktů Zlatá koruna v kategorii Fintech na prvním místě. Přínosem služby je zejména to, že zpřístupňuje fintech široké veřejnosti.

Do finále v kategorii Fintech postoupily tři projekty a o vítězi rozhodla přímo na galavečeru soutěže odborná porota na základě krátké prezentace finalistů. Ředitel Zonky Pavel Novák přistoupil k představení služby netradičně: ,,Pokud je někdo, kdo vám může službu Zonky představit, jsou to lidé. Ti, kteří každý den pomáhají službě Zonky fungovat. Protože, pravdou je, že službu nedělá technologie, ale právě lidé.” a poté spustil následující spot, který pro porotu natočili sami zaměstnanci.


Podle slov Nováka, služba vyhrála především proto, že dělá svět fintechu dostupný všem a pomáhá měnit finanční trh. ,,Využíváme moderní technologie, abychom pomáhali lidem k levnějším půjčkám a dostupnému investování. Zákazník u nás neplatí zbytečné náklady jako u tradičních institucí a peníze tak zůstávají lidem.


Služba svým zákazníkům přináší inovace, které zrychlují žádost o půjčku, jako je automatické stahování informací o bankovních transakcích klienta nebo robotické zpracování informací. Právě finišuje přípravu plně automatického schvalování žádostí o úvěr bez zásahu lidských rukou. Svou silně prozákaznickou orientaci dokazuje tím, že NPS Zonky dosahuje nejvyššího skóre mezi bankami na českém trhu. Segmentu fintech výrazně dominuje tím, že zpřístupňuje fintech širokým masám veřejnosti.

5/6/2018: Mintos.com: Mogo nabídne půjčky z Gruzie
Nebankovní úvěrová instituce Mogo, která působí na platformě Mintos od jejího počátku, nabídne investorům skrze Mogo Georgia půjčky z Gruzie. Jejich splatnost bude kolem 33 měsíců a úroková sazba eurových půjček bude 14 % p.a.. Úroková sazba půjček v GEL bude 18 % p.a.. Na půjčky se bude vztahovat 60denní buyback garance. Mogo Georgia už poskytla od svého založení v červnu 2014 půjčky za 56 milionů EUR. Na platformě Mintos se do půjček celé skupiny Mogo zainvestovalo od roku 2015 více než 132 milionů EUR. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
31/5/2018: Mintos.com: Alfakredyt nabídne půjčky z Polska
Na platformu Mintos zamířila polská nebankovní úvěrová společnost Alfakredyt. Ta od svého založení v roce 2013 poskytla 150 tisíc půjček v objemu 55,5 milionu EUR. Loni vygenerovala tržby 3,1 milionu EUR a 188 tisíc EUR čistý zisk. Na tržišti Mintos nabídne investorům půjčky v EUR a PLN s úrokovou sazbou 11 % a splatností do 30 dní. Investorům poskytne buyback garanci. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
29/5/2018: Symcredit.com: Investujte do úvěru pro společnost York Lifestyle
Společnost York Lifestyle s.r.o. se orientuje na poradenství a návrhy v oblasti interiérového a architektonického designu. Zakladatelka a majitelka společnosti, paní Eva York, má více než 15 let zkušeností s realizací špičkových projektů interiérů na Blízkém východě. Kromě návrhů rezidenčních a komerčních interiérů se společnost zaměřuje především na design VIP letištních terminálů a vytváření jedinečných interiérů soukromých letadel a jachet. Peníze z úvěru budou využity na marketing a navýšení pracovního kapitálu. Úvěr je na tři roky, s ročním výnosem pro investory 12 %. Více informací o York Lifestyle s.r.o. a dalších projektech na platformě SymCredit se dozvíte ZDE.
York Lifestyle 4
25/5/2018: Bondster.com: Češi upřednostňují jistotu
Zatímco většinová a starší část populace zůstává při investování konzervativní, mladší lidé se nebojí více riskovat a objevují moderní investiční produkty. Pro starší generaci je totiž důležitá jistota, mladší lidé hledají u investování především vysoký výnos. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu na téma investice, který si nechala vypracovat společnost Bondster.

Nejčastějším investičním produktem jsou v Česku stále penzijní a životní pojištění a stavební spoření. Penzijní pojištění má podle průzkumu téměř 60 % lidí. „Potvrzuje se, že Češi jsou ve finančních otázkách velmi konzervativní. Lidé dávají obecně přednost nižšímu riziku investice i za cenu nižších výnosů,“ okomentovala výsledky průzkumu ekonomka a ředitelka poradenské společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.


Moderní způsoby investování vyhledávají především mladší lidé – až třetina respondentů ve věkové skupině do 30 let a pouze 10 % respondentů v důchodovém věku. „Mladší investoři dávají přednost vyššímu riziku a vyšším výnosům. Právě těm je potřeba nabídnout moderní investiční produkty, které dokáží namíchat požadovaný mix rizika a výnosu. Mezi tyto produkty by se dalo zařadit například investování do půjček,“ doplnila Markéta Šichtařová.


“Zdá se, že vžité představy o možném riziku moderního investování jsou v lidech historicky zakořeněné a nemusí odpovídat realitě. Většinou jde jen o strach z nového,“ říká ředitel společnosti Bondster Robert Hluchník. Přitom například investice do půjček získávají na popularitě právě díky přijatelnému poměru mezi možným výnosem a případným rizikem. „Klademe velký důraz na bezpečnost a likviditu finančních prostředků investorů. Pro snížení rizika jsou půjčky obvykle zajištěny například nemovitostí. Lze tak vydělávat 10 procent ročně a více,“ dodal Robert Hluchník.


Investice do půjček jsou trendem posledních let, zajímá se o ně stále více lidí, což potvrzují i čísla společnosti Bondster. Aktuálně společnost eviduje 4 000 investorů a objem půjček již překonal 140 milionů korun. Bondster je česká FinTech společnost, která zprostředkovává investice do půjček. Prostřednictvím trhu Bondster lze investovat do mnoha půjček poskytnutých různými společnostmi. Společnost pro snížení rizika umožňuje investovat do půjček, které jsou zajištěny nemovitostí nebo jiným movitým majetkem.

22/5/2018: Bondster.cz: Poskytovatel nebankovních úvěrů ACEMA nově s licencí ČNB

Společnost ACEMA Credit Czech, a.s., oznámila, že úspěšně prošla licenčním řízením České národní banky a od 4. 5. 2018 se stala regulovaným a registrovaným subjektem ČNB.


ACEMA se tak zařadila do úzkého kruhu licencovaných nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Licence ČNB potvrzuje transparentnost a profesionalitu společnosti.


ACEMA je významný poskytovatel nebankovních úvěrů na trhu investic do půjček na Bondster.cz. Licencovaný poskytovatel je pro investory předpokladem k úspěšným investicím.


Bondster je česká FinTech společnost, která zprostředkovává investice do půjček. Prostřednictvím trhu Bondster lze investovat do mnoha půjček poskytnutých různými společnostmi. Společnost pro snížení rizika umožňuje investovat do půjček, které jsou zajištěny nemovitostí nebo jiným movitým majetkem. Více informací najdete https://bondster.com/cz.

21/5/2018: Zonky.cz: Investoři kupují investice od ostatních
Od srpna 2017 jsme na Zonky spustili sekundární trh. Jde o místo, na kterém mohou investoři prodávat a nakupovat participace, tedy podíly u jednotlivých půjček. Sekundární trh slouží primárně k likviditě peněz, tudíž se investoři dostanou mnohem rychleji k penězům, které již investovali.

Jak funguje sekundární trh? Podívejte se na video.


U téměř každého investora nastane v životě situace, kdy potřebuje mít rychlý přístup ke svým penězům, a právě rychlá návratnost peněz je v ten moment rozhodující.


Prodávat i nakupovat investice na sekundárním trhu mohou všichni investoři, kteří mají na Zonky vytvořený vlastní investorský účet. Aby mohli investoři prodávat své podíly u půjček, je potřeba mít zainvestováno do jakékoli půjčky na tržišti. Zkrátka musí mít co prodávat ostatním investorům.


Aby mohla investice s klidem putovat na sekundární trh, musí splnit dvě podmínky.


1.Půjčka, do které investor zainvestoval, nebyla ani jednou ve zpoždění se splátkou déle než 1 den. Prostě všechno klape tak, jak má.


2.Na Zonky dorazila alespoň jedna splátka.


Investoři díky tomu nekupují zajíce v pytli, ale dobře ví, že je půjčka splácená bez větších zádrhelů. Nevystavují se tak zbytečnému riziku.

 

Zonky-sekundární trh

18/5/2018: Mintos.com: Credilikeme nabídne půjčky z Mexika
Na platformu Mintos zamířila první nebankovní úvěrová instituce z Mexika. Společnost Credilikeme nabídne půjčky denominované v mexických pesos a s úrokovou sazbou 16 % p.a.. Splatnost bude od jednoho do sedmi měsíců. Tato nebankovka byla založena v roce 2012 a od té doby poskytla 35 tisíc půjček v objemu více než 100 milionů pesos (4,5 milionu eur). Velikost jejího úvěrového portfolia je momentálně 215 tisíc EUR. Všechny půjčky nabízené investorům budou mít buyback garanci. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
17/5/2018: Mintos.com: Mogo prodlužuje cashback do 16. června
Nebankovní společnost Mogo a platforma Mintos se rozhodly opět prodloužit cashback až do 16. června. Každý investor, který na primárním trhu nakoupí půjčky od společnosti Mogo se splatností 12 až 23 měsíců, získá cashback 1 %. Při půjčkách se splatností 24 až 35 měsíců získá cashback 2 %, při splatnosti od 36 do 47 měsíců získá cashback 3 %. Při investici do půjček se splatností od 48 do 59 měsíců získá ihned cashback ve výši 4 % z investované částky. Při investici do půjček od stejné nebankovní úvěrové společnosti se splatností 60 měsíců a více pak získá investor až 5 % cashback. Cashback je investorovi vyplacen i v případě předčasného splacení úvěru. Další informace o tom, jak se zapojit do akce (je nutné potvrdit zapojení do programu v administraci), je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
15/5/2018: Zonky.cz: P2P nabízí možnost investování pro všechny
O sdílené ekonomice se nejen v Česku mluví stále více. Roste popularita značek jako Airbnb, Uber, ale i Zonky, díky kterému si mohou lidé výhodně půjčit, nebo chytře zhodnotit své peníze. Právě o investování se zajímá čím dál více lidí.

Na Zonky každý měsíc přibývá několik stovek investorů, kteří půjčují lidem. Pro mladé lidi nabízí P2P možnost, jak začít investovat s malými částkami. Od 40 let, kdy lidé mívají větší finanční rezervu, tedy i více prostředků pro investování, je investování na Zonky skvělou příležitostí, jak diverzifikovat své portfolio.

Zonky investoři
14/5/2018: Mintos.com: Dozarplati nabídne půjčky z Ruska
Na platformě Mintos začala působit společnost Dozarplati, která je jednou z největších nebankovních úvěrových institucí v severozápadním regionu Ruska. Od založení v roce 2011 poskytla úvěry v objemu 30 milionů dolarů. Její čisté úvěrové portfolio je ve výši 4 miliony dolarů. Společnost je dlouhodobě zisková, přičemž 40 % pasiv financuje vlastním kapitálem. Na platformě Mintos nabídne půjčky denominované v EUR s úrokovou sazbou kolem 11 % a půjčky v rublech s úrokovou sazbou kolem 17,5 %. Splatnost bude do 12 měsíců. Všechny půjčky budou mít 60denní buyback garanci. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
9/5/2018: Bondster.com: Lidé přichází na chuť novým formám investování. Vedou P2P půjčky
Myšlení českých drobných investorů se postupně mění. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Ipsos pro Bondster plánuje 80 % Čechů v letošním roce investovat nějaké peníze. Téměř čtvrtina lidí k tomu chce použít alespoň 50 tisíc korun. Dle průzkumu stále více lidí hledá nové alternativní formy investování. Stále populárnější je investování do půjček, známé jako P2P.

Podle průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Bondster od výzkumné agentury Ipsos, plánují lidé investovat zpravidla menší částky v řádech desetitisíců, konkrétně 31 % dotázaných kolem 10 tisíc korun, naopak pouze 8 % lidí plánuje investovat více než 200 tisíc korun. Největší finanční částky lidé investují do nemovitostí a půdy. Nejmenší částky investují do kryptoměn a alkoholu.


„Lidé plánují v příštím roce investovat spíše nižší částky, proto získávají na popularitě investice do půjček, kde lze investovat již od malých částek. Dle výzkumu podporuje oblibu investic do půjček jednoduchý způsob investování a přijatelný poměr mezi možným výnosem a případným rizikem,“ říká Jan Polák, Account Director společnosti Ipsos Marketing, která průzkum realizovala na vzorku 1500 respondentů v březnu 2018.


Dle průzkumu Ipsosu téměř polovina populace ví nebo si umí představit, co je investování do půjček. V poslední době získává tato nová forma investování oblibu i mezi lidmi, kteří se dříve o investování nezajímali nebo jim přišlo příliš složité a rizikové. Právě díky možnosti jednoduše investovat do zajištěných půjček přilákala nová služba Bondster tisíce investorů během jednoho roku svého fungování.


„Bondster funguje jako trh investic. Propojujeme investory z řad široké veřejnosti s důvěryhodnými poskytovateli půjček. Naši investoři tak mohou jednoduše a bez znalostí finančního trhu dosáhnout slušných výnosů. Přitom vždy klademe velký důraz na bezpečnost a likviditu finančních prostředků investorů. Pro snížení rizika jsou půjčky obvykle zajištěny např. nemovitostí,“ říká ředitel Bondster Robert Hluchník.


Bondster je česká FinTech společnost, která zprostředkovává investice do půjček. Prostřednictvím trhu Bondster lze investovat do mnoha půjček poskytnutých různými společnostmi. Bondster je unikátní tím, že pro snížení rizika umožňuje investovat do půjček, které jsou zajištěny nemovitostí nebo jiným movitým majetkem. Díky Bondster lze vydělávat nadstandardní výnosy 10 % ročně i více.

7/5/2018: Zonky.cz: čeští mileniálové myslí s obavami na důchod
Rádi si dopřávají, potrpí si na seberealizaci, kvalitní osobní život a důraz kladou také na sociální jistoty. Do roku 2020 budou tvořit největší část produktivní populace. Řeč je o takzvaných mileniálech, tedy lidech ve věku mezi 18 až 34 lety.

Šetřit nebo investovat?


Názory mladých lidí na investice, úvěry a bankovnictví se zabýval například průzkum, jehož výsledky v polovině února zveřejnil server Visual Capitalist.


Dvě třetiny amerických mileniálů podle něj o své příznivé finanční budoucnosti nepochybují. Skoro 90 % si věří i ohledně investic, přitom ale bezmála tři čtvrtiny z nich drží své úspory v hotovosti nebo na bankovním účtu. Víc než polovina navíc nevěří bankovním trhům a skoro polovina je přesvědčená o tom, že investování je příliš riskantní.


V Česku se podle loňského průzkumu Broker Consulting očekává zlepšení své finanční situace přes 60 % ve věku 18 až 26 let. Pomoci si chtějí spořením nebo investováním na Zonky.

Zonky-mileniálové

4/5/2018: Mintos.com: EBV Finance nabízí investice do bezrizikových vratek DPH
Na platformě Mintos začala působit společnost EBV Finance. Ta je jednou z největších firem ve střední a východní Evropě zaměřených na financování refundace DPH a spotřebních daní. Vybavení vratky DPH může trvat až několik měsíců. ERV Finance se zaměřuje na to, že okamžitě proplácí firmám tyto pohledávky z DPH. Pohledávky jsou vůči státu, takže jsou prakticky bezrizikové. Výnosnost pro Mintos investory bude 9 %, přičemž průměrná splatnost bude do 9 měsíců. Na pohledávky se bude vztahovat 60denní buyback garance. V roce 2017 vygenerovala společnost tržby 3 miliony EUR a čistý zisk 1,5 milionu EUR. Od založení v roce 2009 byla společnost zatím každý rok zisková. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
3/5/2018: Mintos.com: Lendo už poskytla půjčky za 90 milionů EUR a reaktivovala bonus
Gruzínská nebankovní společnost Lendo uveřejnila finanční výsledky za první čtvrtletí 2018. V tom dosáhla čistý úrokový výnos 2,9 milionu EUR a čistý zisk 1,5 milionu EUR. Odpisy nesplácených úvěrů byly ve výši 1,8 milionu EUR. Počet půjček se ke konci března zvedl na 21 346 a aktiva stouply na 24,1 milionu EUR. Vlastní kapitál byl ke konci března na úrovni 2,1 milionu EUR. Vlastním kapitálem tedy financuje Lendo jenom 10 % svého provozu. Služby společnosti už využilo více než 130 tisíc lidí. 80 % nových půjček je poskytovaných zákazníkům, kteří si od Lendo alespoň jednou půjčili. V červnu vydá společnost auditované výsledky za celý rok 2017. Lendo zároveň reaktivovala speciální bonus ve výši 1,5 %, který získají investoři, pokud do 16. května investují do její půjček se splatností alespoň 9 měsíců. Další informace o tom, jak se zapojit do akce (je nutné potvrdit zapojení do programu v administraci), je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
2/5/2018: Zonky.cz: vše, co jste chtěli vědět o tom, jak začít investovat na Zonky

Investování na Zonky

30/04/2018: SymCredit.com: investujte do P2P úvěru pro společnost ACP AuComp CZ
Společnost ACP AuComp CZ se orientuje na dodávání kvalitních a spolehlivých produktů v oblasti dopravních systémů, technických zařízení budov, informačních a telekomunikačních technologií, kamerových systém a průmyslových automatizací. Mezi klienty patří především veřejné a státní organizace. Přestože se jedná o poměrně mladou společnost, jak na českém, tak na slovenském trhu dosáhla v oblasti řídících a informačních technologií již mnoha úspěchů. Prostředky z P2P úvěru budou využity na rozvoj obchodních aktivit v České republice a také k zajištění provozního financování projektů. Úvěr je na tři roky, s ročním výnosem pro investory 11 %. Více informací o ACP AuComp CZ a dalších projektech na platformě SymCredit se dozvíte ZDE.
27/04/2018: Robo.cash: v Q1 nárůst počtu investorů o 44 %
P2P platforma Robocash zaznamenala v prvním čtvrtletí zvýšení počtu investorů o 44 % na 2262 lidí. Více než polovina je z Německa, nicméně na platformě je i několik investorů z ČR (4,5 %). V prvních třech měsících se na platformě profinancovalo 132 900 úvěrů v objemu 10,8 mil. EUR. To je o 18 % více oproti Q4 2017. Od založení platformy v únoru 2017 se už podařilo profinancovat úvěry v objemu 30,9 mil. EUR a investoři získali na úrocích 228 tisíc EUR. Více informací naleznete na Robocash blogu ZDE.
25/04/2018: Estateguru.co: profinancovány nemovitosti v hodnotě 100 mil. EUR
Nemovitostní P2P platforma Estateguru.co pokořila další milník, když hodnota profinancovaných nemovitostí překonala hranici 100 mil. EUR (cca 2,5 miliardy Kč). Investoři vložili do 324 půjček více než 52 milionů EUR. Od založení koncem roku 2014 nebyla na platformě zaznamenána žádná ztráta kapitálu a 126 půjček bylo doposud úspěšně splaceno. Novým investorům nabízí Estateguru při registraci bonus ve výši 0,5 % z investice v prvních třech měsících (referující strana dostane také 0,5 % z investice). Pro získání bonusu je nutné kliknout na referral odkaz ZDE. Alternativně lze při registraci uvést promo kód EGU08287. Investoři, kteří se na platformu registrují napřímo (ne skrze referral odkaz nebo promo kód), bonus nezískají.
19/4/2018: zonky.cz: Investoři na Zonky

Systém půjčování P2P, kdy lidé půjčují lidem, je jednoduchý a logický. Jeho obliba v poslední době vzrostla a v následujících měsících bude nadále stoupat. Čím dál více lidí se začíná zajímat o své peníze a investuje. V Česku je jedničkou na trhu Zonky, které investory láká na minimální riziko, solidní výnos a měsíční návratnost investic.

jak roste počet investorů na Zonky

Není to tak dávno, kdy bylo investování synonymem hlavně pro složité operace na akciových trzích, u kterých je i dnes jen málokomu jasné, jak přesně fungují. Raději než k takovému investování se tak nakonec většina domácností rozhodla nechat své přebývající peníze ležet na běžném účtu nebo doma pod matrací. Dnes je ale vše jinak. Od dubna 2015, kdy Zonky poprvé zpřístupnilo svoji platformu investorům, začalo na Zonky investovat více než 17 tisíc lidí.

Zonky investoři podle pohlaví

Investování a potažmo vydělávání není na Zonky jen pro burzovní makléře nebo milionáře. Začít investovat můžete s malými částkami už od 200 Kč. Investorem na Zonky se tak může stát každý. Prozatím jsou mezi investory především muži (83 %), ovšem roste i procento žen investorek, které si s oblibou vybírají ze stovek příběhů, do kterých je možné investovat. Nejčastěji se objevují příběhy na refinancování starých půjček a stále více lidí se obrací na investory k zafinancování vlastního projektu.

Zonky investoři podle věku

Většina investorů je mladších 40 let, což souvisí s tím, že služba funguje pouze online. S rostoucí oblibou P2P se však rozrůstá i počet investorů, kteří se narodili před rokem 1978. Najdou se ale i investoři, kterým je více než 70 let. Nejvíce investorů je z hlavního města, naopak v Karlovarském kraji se investovat rozhodlo zatím jen přes 300 lidí.

mapa celkem investoru v krajich Zonky

17/4/2018: finGOOD.cz: Alea si jde na finGOOD pro 2 miliony korun.

Dva miliony korun, tolik chce získat český výrobce sportovního vybavení Alea na platformě finGOOD, která zprostředkovává úvěry od investorů z řad veřejnosti. Alea je na finGOODu již potřetí, v roce 2017 se jí podařilo získat 3,1 milionu korun. Aktuálně chce česká firma oblékající například daviscupový tým získat dva miliony korun s úrokem 7 % na čtyři roky. Firma získané finanční prostředky využije k modernizaci technologií ve výrobě.


Alea je předním českým výrobcem sportovního vybavení a především pak oblečení. Firma se sídlem v Písku obléká více než pětadvacet profesionálních národních sportovních týmů a jednotlivců, mezi které patří fedcupový a daviscupový tým nebo například tým Buggyra racing. „Díky finGOODu jsme dokázali najít alternativu financování dalšího růstu firmy, aniž bychom museli být závislí na bankovních domech. Naším plánem je s finGOODem spolupracovat dlouhodobě, líbí se nám, že náš růst podporují lidi, kteří zároveň získávají možnost se blíže seznámit s naší firmou a našimi produkty,“ vysvětluje Josef Kropáček, majitel společnosti Alea.


„Ve finGOODu věříme ve spojování investorů a perspektivních firem. Fakt, že se k nám Alea vrací již potřetí, nás velmi těší. Po skončení třetího financování překročíme částku pěti milionů, kterou jsme pro společnost Alea získali. Již v dalších týdnech přivedeme na naši platformu další zajímavé značky a firmy, které osloví i další investory z řad veřejnosti, kteří objeví peer2business jako příležitost zhodnoceních svých peněz,“ komentuje Marek Galetka, spoluzakladatel společnosti finGOOD. Kampaň poběží do chvíle dosažení cílové částky, nejdéle však 60 dnů od spuštění.


Více o finGOOD.


FinGOOD je česká crowdfundingová platforma zaměřující se především na české firmy, které hledají alternativní financování svých projektů. FinGOOD propojuje tyto společnosti s necelou tisícovkou registrovaných uživatelů, kteří mají možnost podílet se na úvěru, který firma pro své projekty a další růst potřebuje. FinGOOD financuje české firmy od listopadu 2016 a od té doby jim zprostředkoval necelých třináct milionů korun. Služeb této P2B platformy využil například tradiční výrobce českých hodinek PRIM nebo výrobce sportovního oblečení Alea. FinGOOD založili v srpnu roku 2014 Roman Vyorálek a Marek Galetka. Mezi investory firmy patří společnosti Arfin nebo startupová platforma Busyman.

17/4/2018: Mintos.com: Mogo prodlužuje cashback do 16. května
Nebankovní společnost Mogo a platforma Mintos se rozhodly prodloužit cashback až do 16. května. Každý investor, který na primárním trhu nakoupí půjčky od společnosti Mogo se splatností 12 až 23 měsíců, získá cashback 1 %. Při půjčkách se splatností 24 až 35 měsíců získá cashback 2 %, při splatnosti od 36 do 47 měsíců získá cashback 3 %. Při investici do půjček se splatností od 48 do 59 měsíců získá ihned cashback ve výši 4 % z investované částky. Při investici do půjček od stejné nebankovní úvěrové společnosti se splatností 60 měsíců a více pak získá investor až 5 % cashback. Cashback je investorovi vyplacen i v případě předčasného splacení úvěru. Další informace o tom, jak se zapojit do akce (je nutné potvrdit zapojení do programu v administraci), je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
12/4/2018: Mintos.com: ID Finance nabídne úvěry z Kazachstánu
Nebankovní společnost ID Finance, která už na platformě Mintos působí, nabídne investorům i úvěry z Kazachstánu (poskytuje je zde pod značkou Slova). Úvěry budou v EUR s úrokovou sazbou do 11 % a v KZT s úrokovou sazbou do 17 %. Na úvěry poskytuje společnost 60denní buyback garanci. Čisté úvěrové portfolio celé skupiny ID Finance bylo ke konci loňského roku na úrovni 77 milionů dolarů. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
9/4/2018: Mintos.com: už lze investovat i v USD
Nebankovní společnost GetBucks, která na platformě Mintos nabízí půjčky z Botswany, uvede na trh i půjčky denominované v USD. Americký dolar je tak jedenáctou měnou na platformě. Dolarové krátkodobé půjčky budou mít splatnost do 30 dní a průměrnou výnosnost do 11 % p.a.. Dlouhodobé půjčky budou mít splatnost 6 až 36 měsíců a průměrnou roční výnosnost až 13 %. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
5/4/2018: Zonky.cz: Jaké faktory ovlivňují popularitu služeb sdílené ekonomiky v ČR?
O tom, že pro úvěr už nemusíte pouze do banky, a že pro ubytování či odvoz domů už není nutné využívat služeb hotelů či taxislužeb, ví dnes v Česku naprostá většina obyvatelstva. Podívejme se na některé příčiny rostoucí popularity peer-to-peer služeb a sdílené ekonomiky v ČR.

Peer-to-peer služby (což v překladu znamená doslova „rovný s rovným“) nenabízejí uživatelům jen úsporu času, ale také výhodnější podmínky pro všechny zúčastněné. Díky P2P tak ušetří koneční uživatelé jednotlivých služeb a majitelé jednotlivých statků (auta, bytu, či finanční hotovosti) naplno využijí jejich potenciál.


Sdílená ekonomika je zároveň synonymem tzv. společensky zodpovědného podnikání a přístupu k životu – proč bychom všichni museli vlastnit auto nebo digitální kameru, když si ji jednoduše můžeme půjčit jen na dobu, kdy je potřebujeme. Právě sdílení aut zažívá v Česku výrazný boom. Podle dat Asociace českého carsharingu jsme v ČR měli v roce 2012 jen 10 sdílených aut. V roce 2017 to už však bylo 344 vozů.


Podívejme se na některé z faktorů, které přispěly k popularitě a zejména pak k masivnímu rozšíření peer-to-peer služeb v ČR v posledních několika letech. Základní faktory jsou i u nás shodné se světem – předně se jedná o masivní rozmach internetu a nechuť jeho uživatelů k zdlouhavým procesům a vyšším cenám tradičních „offline“ služeb.


Ze studie Informační společnost v číslech 2017 od Českého statistického úřadu vyplývá, že v roce 2016 internet pravidelně využívalo 76,5 % tuzemské populace. Ve srovnání s rokem 2006 zde pozorujeme téměř 40 % nárůst. Ze zmíněné zprávy také vyčteme, že zhruba polovina všech uživatelů, tedy téměř 4 miliony osob přistupují na internet pomocí mobilního telefonu či tabletu.


K popularitě služeb sdílené ekonomiky ovšem nepřispívá jen vyšší zapojení Česka do internetové sítě, ale také zvyšující se důvěra k internetovému obchodování obecně. Podle zprávy APEK (Asociace pro elektronickou komerci) z roku 2017 nakupuje na internetu pravidelně 88 % Čechů a více jak polovina z nich navíc uskuteční alespoň deset nákupů ročně.


Vzhledem k tomu, jak kladně Češi přijali možnosti e-commerce, byla jen otázka času, kdy začnou masivně využívat také platformy sdílené ekonomiky – od objednání si taxi přes aplikaci v mobilu nebo zarezervování si noclehu mimo tradiční hotelové sítě, až po půjčení si či investování peněz skrze peer-to-peer platformy.


Více na Zonky.

5/4/2018: Mintos.com: Mogo rozšiřuje cashback i na kratší splatnosti
Nebankovní společnost Mogo a platforma Mintos se rozhodly rozšířit speciální cashback i na půjčky s kratší splatností. Akce platí do 16. dubna. Každý investor, který na primárním trhu nakoupí půjčky od společnosti Mogo se splatností 12 až 23 měsíců, získá cashback 1 %. Při půjčkách se splatností 24 až 35 měsíců získá cashback 2 %, při splatnosti od 36 do 47 měsíců získá cashback 3 %. Při investici do půjček se splatností od 48 do 59 měsíců získá ihned cashback ve výši 4 % z investované částky. Při investici do půjček od stejné nebankovní úvěrové společnosti se splatností 60 měsíců a více pak získá investor až 5 % cashback. Cashback je investorovi vyplacen i v případě předčasného splacení úvěru. Další informace o tom, jak se zapojit do akce (je nutné potvrdit zapojení do programu v administraci), je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
4/4/2018: BONDSTER.COM: Nový poskytovatel půjček YARIS
Bondster nově nabízí investice do půjček od společnosti YARIS. Společnost se zabývá poskytováním krátkodobých nebankovních úvěrů zajištěných nemovitostmi. Investice do půjček od YARIS jsou nabízeny s úrokovou sazbou 8 nebo 9 % ročně. Nechybí garance zpětného odkupu či možnost pravidelného vystoupení z investice. YARIS je součástí společnosti IP Energo Holding s.r.o. a na trhu působí již od roku 1999. Více informací o novém partnerovi se dozvíte ZDE.
28/3/2018: Mintos.com: Varks.am zvýšila základní kapitál na 1 mil. EUR
Arménská nebankovní úvěrová společnost Varks.am oznámila, že akcionáři zvýšili kapitál ze 455 na 600 milionů AMD, což je ekvivalent 1 milionu EUR. Společnost taktéž vydala podřízený dluh ve výši 1,5 milionu EUR. Těmito kroky chce společnost zabezpečit, aby byl poměr vlastního kapitálu k aktivům alespoň 15 %. Společnost rychle expanduje. Letos už otevřela dvě pobočky a chystá se otevřít další čtyři. Ke konci února byla velikost jejího čistého úvěrového portfolia téměř 11 milionů EUR. Na platformě Mintos nabízí půjčky se splatností do 30 dní a výnosností do 14 %. Více informací lze najít na Mintos blogu ZDE.
27/3/2018: Symcredit.com: Investujte do P2P úvěru pro 360Cities
Na platformě SymCredit můžete investovat do dvou otevřených úvěrů pro společnost 360Cities. Webové stránky 360cities.net jsou největší sbírkou ohromujících, interaktivních, panoramatických fotografií. 360Cities byla založena v roce 2007 jako publikační platforma, kde mohli špičkoví fotografové sdílet své panoramatické fotografie v interaktivním prostředí. S rostoucím počtem uživatelů začaly být fotografie licencovány a přispěvatelům vypláceny autorské honoráře. Peníze z úvěrů budou využity k rozvoji nových prvků a funkcionalit. Virtuální realita je jedním z největších technologických témat dneška a společnost 360Cities je připravena potenciálu, který přináší, maximálně využít. Investoři mohou investovat do úvěru se splatností 20.1.2020 nebo do úvěru se splatností 30.6.2021. Více informací o 360Cities a dalších projektech na platformě SymCredit se dozvíte ZDE.
23/3/2018: finGOOD posiluje obchodní tým
Čtyři noví obchodníci, jejichž úkolem bude získat desítky firem, které využijí moderní cestu financování jejich businessu skrze crowdfunding, nastoupili tento týden do peer2business služby finGOOD. Rozšíření obchodu, který řídí spoluzakladatel služby Marek Galetka, je součástí strategie firmy přinést na platformu v letošním roce více než 30 firem, které by měly od investorů z řad veřejnosti získat úvěry v hodnotě dosahující až 120 milionů korun.

Rozšířený obchodní tým, kdy hledání nových posil trvalo přes tři měsíce, je již nyní připravený pokrýt celou Českou republiku. Obchodníci přichází do zlínské firmy a mají zkušenosti s řízením kreditních rizik, bankovním poradenstvím zaměřeným na malé a střední podniky nebo s řízením investičních portfolií. V průběhu letošního roku plánuje finGOOD obchodní tým dále rozšiřovat.

22/3/2018: Zonky.cz: Finanční krize a související rozmach P2P půjčování v USA
Co napomohlo popularitě a vysokému zájmu investorů i drobných konzumentů o peer-to-peer půjčky? Podívejme se na data, která mapují růst objemu sdílené ekonomiky a crowdfundingových půjček na území USA.
Peer-to-peer (P2P) je metoda financování půjčky, která jednotlivcům umožňuje půjčit si (či naopak do půjčky investovat) peníze, aniž by k tomu potřebovali výpomoc finanční instituce – nejčastěji banky – jako prostředníka. P2P půjčky jsou často označovány jako „sociální“ nebo „crowdfundingové“ půjčování pro jejich financování jednotlivci za oboustranně výhodných podmínek.

Nedůvěra k bankám

V USA, kde systém P2P půjček v roce 2005 vznikl, můžeme pozorovat trvalý nárůst zájmu o daný typ půjčování, který nejsilněji koreluje s nástupem finanční krize v letech 2007 a 2008. Ta způsobila jak nechuť k tradičním finančním institucím a bankám ze strany spotřebitelů, tak i opačnou nedůvěru ke konzumentům (jejich schopnosti splácet) ze strany bank, díky čemuž docházelo ke strmému navyšování úrokových sazeb.

Podobně i investoři se v průběhu let 2007-2009 dočkávali stále menšího zhodnocení ze strany ať již klasických spořících účtu či investičních fondů, vedených bankami. Obliba peer-to-peer investování do osobních půjček tak nabírala na popularitě na obou stranách uživatelského spektra.

Raketový růst

Podle serveru p2p-banking.com, který daný segment ekonomiky dlouhodobě sleduje, dosáhl v roce 2005, když byla spuštěna první platforma pro P2P půjčování Zopa, objem půjčených peněz 1,5 milionu dolarů jen v USA. V minulém roce to ovšem bylo už astronomických 3,2 miliardy dolarů, kdy dvě třetiny amerického trhu kontrolují giganti jako právě Zopa, Funding Circle (přes tuto platformu dokonce investuje britská vláda) či RateSetter.

V souvislosti s diskuzemi o možném opětovném příchodu finanční krize a případných bankovních korekcích jsme patrně nebyli svědky poslední vlny rostoucího zájmu o daný segment ekonomiky, což můžeme pozorovat i v České republice, kde se stále většímu zájmu těší služba Zonky.

21/3/2018: Mintos.com: Credissimo z Bulharska nabídne půjčky s výnosností až 12 % p.a.
Nebankovní společnost Credissimo z Bulharska začne na P2P platformě Mintos nabízet investorům půjčky s úrokovou sazbou až 12 % p.a.. Společnost má v současnosti čisté úvěrové portfolio o velikosti 15 milionů EUR. Splatnost půjček nabídnutých na Mintosu bude od 30 dní do 24 měsíců. Bude se na ně vztahovat 60denní buyback garance. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
20/3/2018: Mintos.com: Mogo prodlužuje cashback s 5 %
Nebankovní společnost Mogo a platforma Mintos se rozhodly prodloužit speciální cashback akci až do 16. dubna. Každý investor, který na primárním trhu nakoupí půjčky od společnosti Mogo se splatností 48 až 59 měsíců, získá ihned cashback ve výši 4 % z investované částky. Při investici do půjček od stejné nebankovní úvěrové společnosti se splatností 60 měsíců a více pak získá investor až 5 % cashback. Cashback je investorovi vyplacen i v případě předčasného splacení úvěru. Další informace o tom, jak se zapojit do akce (je nutné potvrdit zapojení do programu v administraci), je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
16/3/2018: finGOOD se inspiroval v Londýně
Jak funguje P2P a P2B trh v Evropě? Zástupci české crowdfundigové platformy finGOOD se vyrazili inspirovat na konferenci European FinTech Conference 2018, která se konala v Londýně. Na konferenci prezentovalo 45 společností ze 13 zemí světa. Tisícovky účastníků si mohly také vyslechnout prezentace technologických gigantů a inovátorů. Konference ukázala, že v oblasti P2P i P2B je největším trendem automatizace procesů a důraz na kvalitu produktu.
13/3/2018: Mintos.com: GetBucks cashback až 4 % z investice
Nebankovní kreditní společnost GetBucks spustila do 14. dubna atraktivní cashback akci. Pokud investor nakoupí pohledávky se splatností od 12 do 23 měsíců, tak dostane cashback 1 %, při splatnosti 24 až 35 měsíců dostane 2 %, při splatnosti 36 až 47 měsíců dostane 3 % a při nakoupení pohledávek se splatností 48 a více měsíců dostane ihned zpátky 4 % své investice. Investor se musí nejdřív zapsat do této cashback akce pomocí tlačítka v administrativě. GetBucks má úvěrové portfolio o velikosti 92 milionů EUR. Další informace lze najít na Mintos stránkách ZDE.
9/3/2018: Fingood.cz úspěšně zafinancoval zlínské CLS Deal s.r.o.
840 tisíc korun, tolik chtěl na pear2business portálu finGOOD získat zlínský prodejce skútrů CLS Deal. Za tři dny se na firmu, jenž aktivně podporuje elektromobilitu, složili desítky investorů, kteří nakonec firmě zapůjčili 954 tisíc, čímž částku překročili o 14 %. Drobní investoři peníze firmě půjčili na 2 roky s anuitní splatností a 9% úrokem.

CLS Deal provozuje internetový e-shop www.xenony-zlin.cz působící na celém území České republiky. V nabídce e-shopu je vedle xenonových a LED světel především spektrum spalovacích a elektrických skútrů CLS a elektrických motocyklů ZERO.
7/3/2018: Mintos.com: Lendo spustila cashback akci ve výši 1,5 % z investice
Nebankovní kreditní společnost Lendo spustila od 7. března do 7. dubna cashback akci. Pokud investor nakoupí její půjčky se splatností za 9 a více měsíců, tak ihned získá zpátky 1,5 % ze své investice. Lendo patří na platformě Mintos mezi největší prodejce půjček. Investoři, kteří chtějí získat cashback se musí v administrativě přihlásit do této kampaně. Další informace lze najít na Mintos stránkách ZDE.
7/03/2018: Dluhopisy.cz: dluhopisy zajištěné 40milionovým majetkem

Na portál Dluhopisy.cz se po úspěšné loňské emisi dluhopisů vrátil výrobce Zdravé snídaně z bezlepkových BIO vloček . Aby adaptoval nově zakoupenou nemovitost k výrobě svých produktů, potřeboval KR REAL od investorů získat 12 milionů korun, což se mu nakonec povedlo ještě rychleji než posledně. Za pouhých 5 dní!


Po zakoupení lyofilizátoru za peníze z loňské emise poptávka po Zdravé snídani vzrostla a rozšířila se i o mimoevropské trhy. Kromě zemí bývalé Jugoslávie se mezi odbytiště českého produktu zařadila také Čína a Vietnam a stávající výrobní kapacity už této poptávce nemohly stačit. Tím spíš, že se KR REAL v únoru zúčastnil nejprestižnějšího BIO FOOD veletrhu na světě v Norimberku, v důsledku čehož se poptávka ještě zvýší.


Díky navýšení základního kapitálu na 2 miliony, majetku v hodnotě 31 milionů a obratu okolo 80 milionů, se KR REAL řadí mezi nejoblíbenější emitenty na portále.


Stejně jako Petr Štěpánek, jenž má ve svém autobazaru skladové zásoby za více než 40 milionů korun a jako fyzická osoba navíc ručí celým svým majetkem. Obě dvě jeho emise v předchozích letech byly rychle vyprodány a včera se otevřela třetí . Účelem této emise je získat peníze na zakoupení stovky automobilů do nového Autocentra na Kladně, které otevře již 3. dubna. Jako bonus ke každému dluhopisu investoři navíc získají cihlu z ryzího zlata.

5/3/2018: Bondster.com: Bonus 1 % prodloužen
Česká P2P platforma Bondster prodloužila atraktivní bonusovou akci, která platí pro nově registrované investory (podepsaná smlouva) do 31.3.2018. V rámci akce dostane doporučený investor 1 % ze své investice v prvních 90 dnech. Doporučitel dostane také 1 % z investice nového investora. Bonus je vyplácen na virtuální investorský účet jedenkrát měsíčně po dobu tří měsíců s rozhodným obdobím 30/60/90 dnů od podpisu smlouvy doporučeného investora. Pro získání bonusu je nutné při registraci uvést promo kód. Náš promo kód je 0043. Registraci na Bondster je možné učinit ZDE.
2/3/2018: Mintos.com: AS „mogo“ dosáhla zisk 3,5 milionu EUR
Nebankovní kreditní společnost AS „mogo“, která patří na platformě Mintos mezi nejoblíbenější firmy z pohledu investorů, zaznamenala v roce 2017 nárůst tržeb o 30 % na 13,7 milionu EUR. Čistý zisk stoupl o 35 % na 3,5 milionu EUR. Ke konci loňského roku byla velikost čistého úvěrového portfolia 30,6 milionu EUR, meziročně o 22 % více. Velikost vlastního kapitálu stoupla z 8 na 10,2 milionu EUR a velikost bilance stoupla z 27,9 na 54,6 milionu EUR. Další informace lze najít na Mintos stránkách ZDE.
1/3/2018: Mintos.com: ExpressCredit z Botswany nabídne půjčky s 14 % p.a.
Nebankovní kreditní společnost ExpressCredit z Botswany začala nabízet na P2P platformě Mintos své půjčky. ExpressCredit půjčuje primárně zaměstnancům sdruženým v učitelských odborech, přičemž splátky úvěrů se strhávají přímo z platu učitele. Historická míra defaultů je proto jenom 5 %. Půjčky na platformě Mintos budou mít 60denní buyback garanci. V lednu 2018 bylo čisté úvěrové portfolio společnosti 3,3 milionu EUR a v tomto měsíci vygenerovala tržby 2 miliony EUR. Další informace lze najít na Mintos stránkách ZDE.
28/2/2018: Mintos.com: 1pm z Velké Británie nabídne půjčky s úrokem až 11 %
Nebankovní kreditní společnost 1pm se stane první britskou nebankovkou na platformě Mintos. Společnost poskytuje podnikatelské úvěry a investorům na Mintosu nabídne k investici půjčky s roční výnosností až 11 %. Měna půjček bude britská libra. Půjčky nebudou mít buyback garanci ze strany 1pm, nicméně od založení v roce 2000 zaznamenala společnost průměrnou míru nesplácení na úrovni 1 %. Všechny půjčky mají osobní garanci od vlastníků nebo ředitelů úvěrovaných firem. Další informace lze najít na Mintos stránkách ZDE.
27/2/2018: Mintos.com: ExpressCredit (Banknote) vydělala 3 miliony EUR
Nebankovní kreditní společnost ExpressCredit, která na platformě Mintos nabízí investorům půjčky pod značkami Banknote a MoneyMetro, zaznamenala v roce 2017 tržby na úrovni 18 milionů EUR (cca 450 mil. Kč) a zisk 3 miliony EUR (cca 75 mil. Kč). Meziroční nárůst tržeb činil 17 % a zisk se zvedl oproti roku 2016 o 308 %. Ke konci roku bylo čisté úvěrové portfolio společnosti ve výši 13,9 milionu EUR, což bylo o 45 % více oproti předchozímu roku. Další informace o finanční výkonnosti ExpressCredit je možné najít v prezentacích na Mintos stránkách ZDE.
26/2/2018: Investujte přes platformu SymCredit do P2P úvěru pro společnost Tamsin
Na platformě SymCredit můžete investovat již do druhého úvěru pro společnost Tamsin. Tamsin je internetový obchod, který působí na trhu 7 let a zákazníkům nabízí značkové oblečení a módní doplňky z Londýna. Aktuálně je na e-shopu dostupných přes 10 000 položek, což dělá z Tamsinu jeden z největších online obchodů s oblečením v České republice. Během měsíců ledna a února dosáhla společnost rekordních obratů, a to více než 3 miliony korun za každý měsíc. Více o Tamsinu a dalších projektech na platformě SymCredit se dozvíte ZDE.
20/2/2018: Bondster.com: investovat lze už i v EUR
Od minulého týdne mají investoři na Bondster příležitost zhodnocovat své prostředky v měně euro. Každý investor si může po přihlášení do aplikace vybrat prostřednictvím uživatelského menu (po rozkliknutí jména investora v pravém horním rohu obrazovky) jednu z nabízených měn – CZK nebo EUR. Této volbě se následně přizpůsobí obsah zobrazený v aplikaci včetně sekce Nabídka investic. V menu Moje investice se vždy zobrazí uživatelem držené portfolio půjček, které jsou vedené v právě zvolené měně. Aby mohl investor na Bondster využívat novou měnu, musí si finanční prostředky poslat na svůj eurový účet. Pro vklad těchto prostředků je nutné použít jiné bankovní spojení než v případě posílání CZK. Detailní postup, jak peníze vložit, je uveden přímo v aplikaci v uživatelském menu sekce VLOŽIT PENÍZE pod každou měnu separátně. Další informace je možné najít na Bondster stránkách ZDE.
16/2/2018: Mintos.com: Mogo prodlužuje cashback s 5 %
Nebankovní společnost Mogo a platforma Mintos se rozhodly prodloužit speciální cashback akci až do 16. března. Každý investor, který na primárním trhu nakoupí půjčky od společnosti Mogo se splatností 48 až 59 měsíců, získá ihned cashback ve výši 4 % z investované částky. Při investici do půjček od stejné nebankovní úvěrové společnosti se splatností 60 měsíců a více pak získá investor až 5 % cashback. Cashback je investorovi vyplacen i v případě předčasného splacení úvěru. Další informace o tom, jak se zapojit do akce, je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
13/2/2018: Mintos.com: půjčky z Kolumbie s 13 % p.a.
Na platformu Mintos přišla kolumbijská nebankovní společnost RapiCredit.com, která se specializuje na krátkodobé spotřebitelské půjčky. Na platformě Mintos (která v těchto dnech pokořila hranici 500 milionů EUR profinancovaných úvěrů) budou umístěny půjčky s očekávanou výnosností 13 % a budou denominovány v EUR. Průměrná splatnost úvěru je 32 dní. Na půjčky kupované investory se bude vztahovat 60denní buyback garance. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
12/2/2018: Mintos.com: první emitent z Arménie
Na platformu Mintos přišla arménská nebankovní společnost Varks.am, která se specializuje na krátkodobé spotřebitelské půjčky. Na platformě Mintos budou umístěny půjčky s očekávanou výnosností 13 % a budou denominovány v EUR. Varks.am byla založena v roce 2016 a ke konci roku 2017 měla čisté úvěrové portfolio ve výši 6,5 milionu EUR. Struktura je nastavena tak, že investoři budou půjčovat společnost Mintos OU, přičemž tyto půjčky budou navázané na výkonnost půjček z Mintos OU do Varks.am. Na půjčky kupované investory se bude vztahovat 60denní buyback garance. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
9/2/2018: Mintos.com: Mogo AS emitovala dluhopisy za 10 mil. EUR
Nebankovní úvěrová společnost Mogo AS dokončila 7. února úpis dluhopisové emise o velikosti 10 milionů EUR, splatností 31. března 2021 a kupónem 10 % ročně. Emise byla určena pro profesionální investory s minimální investicí alespoň 100 tisíc EUR. Už v roce 2014 emitovala společnost dluhopisy v objemu 20 milionů EUR a splatností 31. března 2021. Obě emise jsou kótovány na burze v Rize. Díky novým prostředkům se ještě více posílí kapitálová pozice společnosti. To je dobré pro investory na platformě Mintos, jelikož společnost by v nejbližších čtvrtletích neměla mít problém dostát závazku z buyback garance. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
6/2/2018: Bondster.com: Bonus 1 % z investice v prvních 90 dnech
Česká P2P platforma Bondster spustila atraktivní bonusovou akci, která platí pro nově registrované investory (podepsaná smlouva) do 5.3.2018. V rámci akce dostane doporučený investor 1 % ze své investice v prvních 90 dnech. Doporučitel dostane také 1 % z investice nového investora. Bonus je vyplácen na virtuální investorský účet jedenkrát měsíčně po dobu tří měsíců s rozhodným obdobím 30/60/90 dnů od podpisu smlouvy doporučeného investora. Pro získání bonusu je nutné při registraci uvést promo kód. Náš promo kód je 0043. Registraci na Bondster je možné učinit ZDE.
2/02/2018: Mintos.com: InviPay financování faktur v Polsku s 10 % úrokem

Na platformu Mintos byla přidána společnost InviPay, která v Polsku poskytuje malým a středním firmám financování pohledávek. Od založení v roce 2013 už profinancovala faktury za 50 milionů EUR a provedla přes 75 tisíc transakcí. V roce 2017 zaznamenala meziroční nárůst o 126 %. Financované faktury, které budou na Mintosu, budou mít měnu EUR nebo PLN, úrokový výnos přibližně 10 % p.a. a průměrnou splatností kolem 45 dní. InviPay dá investorům 60denní buyback garanci. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
1/02/2018: Mintos.com: Kredit24 nabídne 21 % půjčky z Kazachstánu
Na platformě Mintos začne půjčky nabízet kazašská nebankovní společnost Kredit24. Kazachstán zatím na platformě Mintos nebyl. Kredit24 poskytuje v zemi spotřebitelské mikropůjčky. Od založení v roce 2013 přilákala 400 000 registrovaných uživatelů a poskytla celkem půjčky za 14,5 milionu EUR. Na Mintosu budou půjčky v EUR i KZT s očekávanou úrokovou sazbou ve výši 11 % (EUR) a 21 % (KZT) a splatností do 30 dní. Kredit24 dá investorům 60denní buyback garanci. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
31/01/2018: Symcredit.com: FetView – unikátní projekt z medicíny
Chcete zhodnotit vaše finance a zároveň podpořit zajímavý projekt? FetView je unikátní aplikace, která lékařům umožňuje snadno a profesionálně online zdokumentovat gynekologická ultrazvuková vyšetření. Analýzu snímků provádí učící se algoritmus na bázi umělé inteligence, který pracuje vždy s nejaktuálnějšími daty a zkušenosti z oboru. Vyhodnocení prenatálních vyšetření tak ještě nikdy nebyla přesnější. Všechny snímky a měření jsou z ultrazvuku okamžitě přenášeny na FetView účet lékaře, kde jsou přehledně a bezpečně uloženy k dalšímu zpracování. S aplikací lze velmi jednoduše vytvořit komplexní zprávu z vyšetření a lékaři tak mají kompletní přehled o průběhu těhotenství. Za projektem stojí mezinárodní tým odborníků s dlouholetými zkušenostmi v oblasti informačních technologií a zároveň gynekologie a porodnictví, což jim umožňuje být špičkou ve vývoji unikátní medicínské technologie. Společnost působí po celém světě a FetView je známou a prestižní značkou. Úvěr je na tři roky s ročním výnosem 12 %. Více o FetView a dalších projektech na platformě SymCredit se dozvíte ZDE.
30/01/2018: Upvest.cz: Nová investiční příležitost (5,5% p.a.)

Na investiční platformu upvest.cz byla uvedena nová investiční příležitost.


Jedná se o slovenský projekt bytových domů Darian & Frida developera Prima Byty s.r.o. v lokalitě města Senec, které se nachází v těsné blízkosti Bratislavy.

Minimální cíl fundraisingu činí 5,1 mil Kč.
Maximální je pak 8,9 mil Kč.
Čistý výnos je 5,5% p.a. s očekávanou splatností 10,5 měsíce.
Investovat se dá tentokrát kromě českých korun i v eurech.

Detailní analýzu investiční příležitosti najdete po přihlášení na stránkách investiční platformy upvest.cz . Zkrácenou verzi této analýzy (executive summary) si můžete stáhnout ve formátu pdf ZDE.
30/01/2018: Mintos.com: Watu Credit nabízí půjčky z Keni
Na platformě Mintos je možné investovat do půjček poskytnutých v africké Keni. Jedná se o druhou africkou a celkově 18. zemi na platformě Mintos. Watu Credit se zaměřuje na financování malých podniků a aktiv (kupříkladu motorek používaných v podnikání). Na platformě Mintos budou půjčky s průměrnou délkou splatnosti 14 měsíců a úrokovým výnosem 13 %. Všechny půjčky budou zajištěné vozidly. Watu Credit poskytne investorům 60denní buyback garanci. Ke konci třetího čtvrtletí byla velikost úvěrového portfolia 1,6 milionu EUR, což je v porovnání s jinými nebankovkami na platformě Mintos relativně nízká částka. Další informace je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
24/01/2018: Estateguru.co: bonus 1 % pro nové investory
Nemovitostní P2P platforma Estateguru.co spustila speciální akci, v rámci které zvýšila bonus pro nové investory z 0,5 % na 1 % z objemu vkladu. Tato marketingová akce bude v platnosti, dokud nebude na platformě 11 000 investorů. Momentálně jich je přes 9800. Dle dosavadního tempa registrací by hranice mohla být pokořena do konce února. Pro získání bonusu je nutné kliknout na referral odkaz ZDE. Investoři, kteří se na platformu registrují napřímo (ne skrze referral odkaz), bonus nezískají. Referující straně vyplatí Estatguru také bonus ve výši 1 % z vkladu nového investora.
19/01/2018: Mintos.com: Lendo cashback 1,5 %
Na platformě Mintos platí až do 18. února další speciální cashback akce. Každý registrovaný investor, který na primárním trhu nakoupí půjčky od společnosti Lendo se splatností 9 měsíců a více, získá ihned cashback ve výši 1,5 % z investované částky. Cashback je investorovi vyplacen i v případě předčasného splacení úvěru. Další informace o tom, jak se zapojit do akce (aktivní zapojení vykoná investor odkliknutím tlačítka), je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
18/01/2018: Mintos.com: cashback až 5 %
Na platformě Mintos platí až do 16. února speciální akce. Každý investor, který na primárním trhu nakoupí půjčky od společnosti Mogo se splatností 48 až 59 měsíců, získá ihned cashback ve výši 4 % z investované částky. Při investici do půjček od stejné nebankovní úvěrové společnosti se splatností 60 měsíců a více pak získá investor až 5 % cashback. Cashback je investorovi vyplacen i v případě předčasného splacení úvěru. Další informace o tom, jak se zapojit do akce, je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
16/01/2018: Dluhopisy.cz: 10 milionů za 6 dní „na dřevo“

Podruhé za poslední rok přistoupila k emisi korporátních dluhopisů dřevovýroba Dvořák a po skvělé loňské zkušenosti je znovu umístila na inzertní portál Dluhopisy.cz.


Datum emise připadlo na Nový rok a veškeré dluhopisy z původního objemu 6 milionů korun byly vyprodány už ve středu 3. ledna. Jaroslav Dvořák proto neváhal využít navýšení, které mu umožňovaly emisní podmínky, až na 10 milionů a další 4 miliony doprodal během následujících dvou dnů.


Investoři do jeho dluhopisů získají za dva roky 18 % svých investovaných prostředků navíc a on se už nyní může vrhnout na těžbu dřeva z lesů zasažených říjnovou vichřicí Herwart.

10/1/2018: Estateguru.co: auditorem je Ernst & Young
Nemovitostní P2P platforma Estateguru.co vstupuje do roku 2018 s tím, že navázala spolupráci s významnou auditorskou společností Ernst & Young, která bude auditovat finanční výkazy společnosti. Výsledky auditu budou po skončení roku prezentované všem investorům. Estateguru.co má za cíl budovat platformu založenou na otevřené komunikaci a průhledných procesech. Bližší informace je možné najít na stránkách platformy ZDE.
05/01/2018: Dluhopisy.cz: Dluhopisy stavebních firem jsou v kurzu
Díky inzertnímu portálu Dluhopisy.cz, který shromažďuje korporátní dluhopisy malých a středních českých firem, v prosinci upsaly všechny své dluhopisy mimo jiné společnosti MAURICE Bohemia a ABC Služby. A to v celkovém objemu 40 milionů korun.
Obě firmy se věnují stavbě rodinných domů, zejména v Rakousku a Německu, přestože záměr druhé jmenované je v tomto konkrétním případě výstavba domovů pro seniory ve třech českých krajích.
To potvrzuje rostoucí důvěru investorů ve stavební firmy, kterých v současné době lze najít v nabídce portálu Dluhopisy.cz hned sedm. Záměry některých z nich jsou opravdu zajímavé, viz výstavba sanatoria Sammati na Příbramsku v režii společnosti MIRELINA.
27/12/2017: Mintos.com: na úrocích vyplaceno více než 10 milionů EUR
Na platformě Mintos už investoři získali na úrocích 10,1 milionu EUR (260 milionů Kč). Platforma vznikla v lednu 2015. Za 3 roky působení ji objevilo 43 000 investorů, kteří celkem profinancovali úvěry za 434 milionů EUR. Momentálně se měsíčně profinancují na platformě půjčky za 40 milionů EUR (více než 1 miliarda korun). Další statistiky je možné najít na Mintos stránkách ZDE.
21/12/2017: Mintos.com: nová kreditní společnost Dindin ze Španělska
Na platformě Mintos začne své půjčky nabízet společnost Dindin. Ta byla založena v září 2016 a ve Španělsku poskytuje mikropůjčky se splatností od 7 dní do 6 měsíců. Pro investory bude výnosnost kolem 13 %, přičemž půjčky budou mít buyback garanci. Dindin patří mezi nejmenší nebankovky na platformě Mintos, jelikož její úvěrové portfolio dosahuje velikosti pouhých 535 tisíc EUR. Další informace je možné najít na Mintos blogu ZDE.
20/12/2017: Bondster.com: novinky pro investory
O víkendu proběhla na tržišti Bondster avizovaná aktualizace, která do jisté míry pozměnila podobu uživatelského rozhraní. První změny si lze všimnout v sekci „Nabídka investic“, v níž nově zobrazuje Bondster minimální dobu investice podle nabízené možnosti vystoupení. Celkovou dobu do konce splatnosti půjčky lze najít v jejím detailu nebo je možné preferovanou maximální dobu splatnosti vyhledat pomocí podrobného filtru v nabídce investic. Tímto krokem chce Bondster vyzdvihnout právě nabízené garance vystoupení, díky kterým si mohou investoři na Bondster své investice libovolně přizpůsobit a jejich držení časově naplánovat. Díky Garanci likvidity či možnosti Pravidelného vystoupení totiž nemusí investoři na návratnost zainvestovaných prostředků do půjčky čekat do konce jejího data splatnosti. Stejným způsobem pak platforma Bondster přistoupila k obměně položky doby splatnosti v sekci „Moje investice“, kde má uživatel možnost monitorovat vývoj pořízených pohledávek. Díky novému sloupci „Možnost vystoupit“ lze dané investice jednoduše řadit a sledovat dobu možného vystoupení. Dále se Bondster rozhodla pozměnit barevné schéma ikon upozorňujících na stav splácení. Nově se u půjček, které jsou v prodlení s poslední splátkou do 60 dní, objevuje světle oranžový nápis „Po splatnosti“ a znak „i“ v kruhu. U půjček s delším prodlením pak zůstává červené provedení sdělení s výstražným trojúhelníkem. Další informace je možné najít na Bondster blogu ZDE.
19/12/2017: Mintos.com: PimPay z Ruska nabídne půjčky v RUB
Platforma Mintos přivítala nebankovní společnost PimPay, která se v Rusku zaměřuje na financování pracovního kapitálu e-commerce firem. E-shopům umožňuje získat peníze ihned a nečekat na proplacení zboží zákazníky. Půjčky na platformě Mintos budou v ruských rublech, splatnost bude do 30 dní a budou mít úrokovou sazbu 17,5 % p.a.. Na půjčky se bude vztahovat 60denní buyback garance. Historická míra nesplácení půjček u PimPay je méně než 1 %. Další informace je možné najít na Mintos blogu ZDE.
18/12/2017: Mintos.com: automatická diverzifikace portfolia
Platforma Mintos zavedla novu funkci, která umožňuje investorům automatickou diverzifikaci investic do půjček od různých nebankovních společností. V nastavení pro Auto Invest je teď možnost vybrat automatickou diverzifikaci, přičemž v podrobných nastaveních je možné vybrat maximální podíl portfolia, který se má umístit do půjček od jedné nebankovky. Funkce umožní investorům široce rozložit rizika portfolia, což je určitě velmi důležité. Další informace je možné najít na Mintos blogu ZDE.
15/12/2017: Twino.eu: zvýšení úrokové sazby na 12 % p.a. u úvěrů z Kazachstánu
Na platformě Twino bude v nejbližších dnech zvýšena úroková sazba u úvěrů z Kazachstánu na 12 % p.a.. Dle údajů platformy už do kazašských půjček investovalo více než 5 000 lidí, přičemž bylo profinancováno téměř 5 milionů EUR. Platforma nedávno spustila i svoji mobilní aplikaci pro Android, kterou je možné najít na Google Play. Bližší informace k platformě Twino lze najít ZDE.
14/12/2017: Estateguru.co: Investoři už vydělali 2 mil. EUR
Na nemovitostní P2P platformě Estateguru.co už investoři vydělali na úrocích přes 2 miliony EUR (více než 50 milionů korun). Celkem se na platformě profinancovalo od počátku v roce 2014 více než 38 mil. EUR (240 úvěrů). Na platformě je momentálně 9216 investorů a zatím nezaznamenali žádný případ nesplacení jistiny a úroků. Bližší informace je možné najít v sekci statistik ZDE.
14/12/2017: Mintos.com: Getbucks zvýšila čistý zisk na 1,2 mil. USD
Společnost Getbucks Microfinance Bank Ltd (Getbucks), která na Mintos dává úvěry ze Zimbabwe, v kvartále končícím září 2017 avizovala čistý zisk z této oblasti ve výši 1,2 milionu USD z předchozích 676 tisíc USD. Stalo se tak díky růstu úrokových výnosů na 2,1 milionu USD z předchozích 1,7 milionu USD. Společnost má úvěrové portfolio o velikosti 3 milionů USD a v příštím roce se jej chystá zdvojnásobit. Další informace je možné najít na Mintos blogu ZDE.
13/12/2017: Symcredit.com: Druhý P2P úvěr pro společnost Tamsin
Na platformě SymCredit byl otevřen k investici již druhý úvěr pro společnost Tamsin. Úvěr je na 5 let s úrokem ve výši 10 %. Tamsin je internetový obchod, který působí na trhu 7 let a zákazníkům nabízí značkové oblečení a módní doplňky z Londýna. Aktuálně je na e-shopu dostupných přes 10 000 položek, což dělá z Tamsinu jeden z největších online obchodů s oblečením v České republice. Marcus s Lenkou vytvořili nízkorizikový a velmi flexibilní obchodní model. E-shop je napojen na nejlepší dodavatele, kteří zboží doručí přímo k zákazníkům. Není tak třeba mít vlastní sklad, ani nakupovat zboží předem. Peníze z prvního úvěru byly využity na úpravu e-shopu a především na marketing, díky čemuž došlo k navýšení obratu o 20% oproti loňskému roku. Peníze z druhého úvěru budou směřovat rovněž do marketingu a také na vstup na polský trh. Tamsin je stabilní a zisková společnost, která dosavadní úvěr splácí po celou dobu řádně a včas a stojí za ní v oboru zkušený management. Více o Tamsinu a dalších projektech na platformě SymCredit se dozvíte ZDE.
12/12/2017: Mintos.com: nový poskytovatel úvěrů Bino.lv
Bino.lv, jedna z největších lotyšských společností zaměřena na poskytování krátkodobých spotřebitelských půjček, začne nabízet půjčky na platformě Mintos. Očekávaná výnosnost pro investory bude kolem 12,5 % p.a.. I když byla společnost založena teprve letos, tak se ji už podařilo vybudovat čisté úvěrové portfolio o velikosti 4,6 milionu EUR. Půjčky od Bino.lv budou mít splatnost do 30 dní a bude se na ně vztahovat buyback garance. Struktura bude nastavena tak, že investoři budou investovat do půjček od Mintos Finance, jejichž splácení bude navázané na výkonnost úvěru poskytnutého Bino.lv koncovému dlužníkovi. Další informace je možné najít na Mintos blogu ZDE.