Finlord Sněmovna financí

Recenze LYNX Broker: levně na více než 100 trhů světa

21.10.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Recenze LYNX Broker

Jelikož je poptávka investorů po kvalitních brokerských službách obrovská, tak se dnes podíváme na LYNX, oblíbeného brokera, který investorům nabízí přístup na více než 100 burzovních a mimoburzovních trhů světa, včetně Burzy cenných papírů Praha. Zároveň má relativně nízké poplatky. Jaké jsou stěžejní výhody platformy? Lze si zde vytvořit globálně diverzifikované portfolio s komisí méně než 1000 Kč?

 

Pro nové investory má LYNX příjemný bonus: pokud se zaregistrujete pomocí tohoto odkazu nebo při registraci použijete kupón Finlord (v registračním formuláři musí být v kolonce kupón vyplněno „Finlord“), tak získáte transakční kredit ve výši až 50 USD. Díky tomu si můžete otevřít dlouhodobé pozice zcela bez poplatků. Transakční kredit musí být aktivovaný minimálním vkladem ve výši 75 000 CZK. Transakční kredit je platný po dobu 3 měsíců od provedení vkladu. Více informací o bonusu je ZDE.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

LYNX Broker uplatňuje nadstandardní ochranu klientských prostředků

 

Společnost LYNX byla založena v roce 2006 v Nizozemí a do ČR vstoupila v roce 2013. Nizozemská centrála společnosti je regulována nizozemskými orgány De Nederlandsche Bank (DNB) a Autoriteit Financiële Markten (AFM). Aktivity na území ČR podléhají dohledu České národní banky (ČNB). Mezi povolené činnosti patří především přijímání a předávání pokynů a provádění pokynů na účet zákazníka, což jsou u diskontních brokerů nejtypičtější činnosti.

 

Od počátku fungování si tento broker klade za cíl chránit prostředky klientů. Investiční účet je otevřen u společnosti Interactive Brokers Ireland Ltd. („IBIE“). Pokyny spojené s nákupem, prodejem či dalším nakládáním s investičními instrumenty jsou přenášeny společnosti Interactive Brokers LLC („IB US“). Společnosti IBIE i IB US jsou konsolidovány do společnosti Interactive Brokers Group („IBG LLC“), která má více než $5 miliard vlastního kapitálu. Aktiva nejsou součástí rozvahy IBIE. V nepravděpodobném případě, kdy by IBIE zbankrotovalo, věřitelé nebudou schopni získat přístup k hotovosti a aktivům klientů z důvodu oddělení a úschovy finančních instrumentů a hotovosti. Klienti jsou tudíž schopni převést svá aktiva do jiné společnosti, jelikož nespadají pod pohledávky věřitelů. Pouze v nepravděpodobném případě, během nichž by oddělení klientské hotovosti a aktiv od vlastních aktiv IBKR nebylo zajištěno (např. podvod) a IBIE by nebylo schopno splnit své kompenzační povinnosti (např. bankrot) a tím pádem nebylo schopno navrátit investorům aktiva, v takovém případě by se systém ochrany investorů stal relevantním.Jelikož je účet veden u IBIE, použilo by se Irské kompenzační schéma (www.investorcompensation.ie). Schéma kompenzuje 90 % ztráty do maximální výše 20.000 EUR.

 

LYNX klade nadstandardní důraz na ochranu prostředků, které jsou umístěné ve světě – peníze v bankách, cenné papíry v depozitářích. Nicméně investoři si musí uvědomit, že ztráty z investičních aktivit nejsou u žádného brokera nijak pojištěné. Pokud tedy koupíte třeba nějakou akcii a její cena poklesne, tak je tato ztráta celá vaše. Stejně tak jako zisk, kdyby šla cena nahoru.

 

Poplatky u LYNX jsou nízké

 

V minulosti jsme dělali přehled poplatků různých brokerů. LYNX má komise nastavené nízko. V USA 1 cent za akcii, minimálně 5 USD. V Německu a dalších evropských zemích 0,12 % z objemu, minimálně 6 EUR. Opce a futures za 3 EUR nebo 4 USD, u microfutures a opcí na microfutures jenom 2,5 USD.

 

Zároveň se u LYNX neplatí poplatek za neaktivitu, pokud hodnota účtu nepoklesne pod 1000 USD. Vedení účtu je jinak zdarma. Výpisy si investor může snadno stáhnout z administrativy. První výběr v měsíci je zdarma. Každý další výběr CZK je zpoplatněn částkou 300 Kč. Výběr EUR pak částkou 1 EUR, výběr USD částkou 10 USD. Kompletní přehled poplatků mohou investoři najít na stránkách společnosti.

 

Na stránkách brokera se můžete podívat na modelaci vývoje nákladů ZDE. Pokud byste třeba měli na investici 1 milion Kč, tak si můžete globálně diverzifikované portfolio sestavit už ze 4 ETF fondů. Poplatek by byl 0,12 % * 1 mil. tedy 1200 Kč. Připomeneme akci, že noví investoři získají při použití registračního odkazu transakční kredit až 50 USD (cca 1050 Kč). Tím pádem by se portfolio 1 mil Kč zainvestovalo téměř s mulovými náklady na komise.

 

Nákup 30 akcií v USA s průměrnou cenou 100 USD by pak stál 30*5*23 = 3450 Kč. Po započtení bonusového transakčního kreditu by byl náklad na komise opět 0 Kč.

 

LYNX má obrovskou nabídku instrumentů

 

U LYNX mohou investoři obchodovat akcie ze Severní Ameriky, Evropy, Latinské Ameriky, Asie a ETF, která splňují EU regulativu PRIIPS. Také lze tady obchodovat futures a opce ze Severní Ameriky, Evropy, Asie a Latinské Ameriky. Pak lze obchodovat CFDs, investiční fondy, dluhopisy či spotové drahé kovy nebo deriváty na bitcoin. Prakticky všechno, co se obchoduje na světových burzách i na mimoburzovních trzích. pro české investory je skvělé, že umožňuje i přístup na pražskou burzu.

 

Tak širokou nabídku instrumentů ani typický investor nevyužije. Nakonec se většina investorů i tak zaměří především na akcie a ETF v USA či Evropě a na opce či futures.

 

Malá ukázka různých instrumentů, které jsou investorům k dispozici. Seznam všech trhů, burz a instrumentů je pak u LYNX.

 

LYNX Trader ukázka

 

Tady se dostáváme k technickému zázemí. LYNX využívá infrastrukturu Interactive Brokers s tím, že LYNX má lokalizaci do českého jazyka a mírnější požadavky na investory. Vstupní kapitál pro založení účtu je od ekvivalentu 100 000 CZK a žádné poplatky za neaktivitu se neplatí (pokud hodnota účtu nepoklesne pod 1000 USD). IB je ale globální platforma, která musí vyhovět Američanům, Evropanům i Asiatům. Zároveň je platforma připravena pro všechny investory – začátečníky i pro institucionální investory. Řada investičních fondů využívá toto zázemí pro realizaci svých strategií.

 

S širokým záběrem ale souvisí i celková komplexnost, která může vizuálně odradit zejména začínající investory.

 

Hlavní desktopovou aplikací pro obchodování je obchodní platforma TWS. Když si začínající investor poprvé platformu otevře, tak se může zhrozit. Z množství různých tlačítek a funkcí se mu doslova zatočí hlava. Je to úplně stejné, jak když si pro editaci fotek poprvé otevřete Adobe Photoshop. Začátečníkovi se zatočí hlava, pokročilý uživatel rozhraní miluje, protože v něm najde data o cenách, grafy, fundamentální údaje, analýzy od třetích stran, nástroje na risk management a řízení portfolia a další funkce.

 

Naštěstí ale má LYNX i platformu LYNX+, což je webové rozhraní s českým překladem. Orientace v něm je mnohem jednodušší a je učené pro investory, kteří preferují strategii kup a drž. Jednou za čas koupí nějaký instrument a ten pak drží delší dobu. Přitom nepotřebují pokročilé funkce. V platformě LYNX+ se investor zorientuje velmi rychle a k dispozici jsou všechny hlavní funkce pro investování a následnou kontrolu pomoci výpisů. Investoři mají k dispozici i přehlednou mobilní aplikaci.

 

Tady je jeden z webinářů z youtube kanálu brokera k LYNX+:

 

 

Po celou dobu mají investoři k dispozici jak webovou platformu LYNX+, tak i aplikaci TWS i mobilní appku. K tomu mají i demo účet s virtuálním kapitálem. Demo účet se vytváří až k živému účtu. Nelze si jenom vytvořit demo. Nicméně tento demo účet má úplně všechny funkce jako živý účet, jenom má fiktivní kapitál. Opět platí, že především složitější obchodní případy je vždy lepší zadávat nejdřív na demo účtu pro případ, že investor udělá chybu.

 

Klientská podpora a data

 

Každý pracovní den je investorům k dispozici česky mluvící klientská podpora osobně, na e-mailu, chatu nebo na bezplatné telefonní lince. Při investování se vždy vyskytne nějaký zádrhel nebo požadavek na získání informací. Pomoc využijí investoři při vyhledání nějakého instrumentu, při stažení dokumentů, při technických problémech s obchodní platformou, atd. LYNX zároveň poskytuje investorům různé webináře, zpravodajství či rozesílá newslettery.

 

Tradeři si mohou dokoupit real time data či data o hloubce trhu. Zároveň si mohou investoři koupit pokročilé externí analytické zprávy či služby. Opět platí, že běžný investor, který si jenom chce odkládat peníze stranou třeba na důchod, nákup dat vůbec nepotřebuje. Na druhé straně pro profesionální tradery to je nutnost.

 

Za relativně málo peněz v podobě komisí tedy LYNX nabízí skutečně hodně muziky. Podobně jako u jiných brokerů, i zde platí, že sebelepší broker investorovi nepomůže, pokud nemá dobrou investiční strategii. S investováním je spojeno riziko, ceny aktiv mohou i klesat a nelze garantovat, že pokud nějaké aktivum v minulosti zhodnocovalo, tak že bude zhodnocovat i v budoucnosti. Investoři si nejdříve musí ujasnit, co vůbec chtějí investováním dosáhnout. Až pak by měli přistoupit k výběru brokera. Zmíněný transakční bonus až 50 USD při registraci pomocí odkazu nebo při registraci s využitím kupónu Finlord pak investorům umožňuje nastavit si portfolio velmi levně.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

21.10.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Tomáš napsal:

  Poplatky moc nízké nejsou. Pokud chce člověk měsíčně nakupovat UCITS ETF v USD, které je v této měně zalistované pouze na londýnské a švýcarské burze, vyjde ho jeden nákup minimálně na 10 USD, což je stejně jako je maximální měsíční poplatek za neaktivitu u Interactive Brokers.

  Také mám v souvislosti s Brexitem pochybnosti o tom pojištění. Klienti můžou skončit v Maďarsku se standardním pojištěním 20.000 EUR.

  admin napsal:

  Dobrý den, kvůli Brexitu se účty přesunou do EU, kde se na ně bude vztahovat stejná ochrana jako na účty jiných brokerů, kteří v EU mají sídlo (tedy třeba i na Saxo Bank, Patria nebo Fio). Ano, limit bude 20 000 EUR. V UK a US je holt lepší ochrana majetku investorů než v EU. Nicméně Interactive Brokers (potažmo LYNX) ještě mají uveřejnit detaily. Tady je třeba výňatek z informací Fia: Náhrada se zákazníkovi poskytuje ve výši 90 % z hodnoty majetku zákazníka, nejvýše se však vyplatí částka v korunách českých odpovídající 20.000,- EUR pro jednoho zákazníka u jednoho obchodníka s cennými papíry. Náhrada z Garančního fondu se poskytuje za majetek zákazníka, který mu nemohl být vydán z důvodů přímo souvisejících s finanční situací obchodníka s cennými papíry.
  Co se týče nákladovosti, tak to samozřejmě závisí od frekvence investování a velikosti portfolia. Řada investorů má periodu nastavenou na 3 nebo 6 měsíců, protože si odkládají malé částky (investovat kupříkladu 2000 Kč měsíčně nemá smysl, protože by náklad na poplatky byl neúměrně vysoký). Tady jsme k tomu dělali výpočty: https://finlord.cz/2018/06/frekvence-investovani-poplatky-brokerum/
  Ještě se v příštích rozborech zaměříme na další rozbory ohledně poplatků, velikosti portfolia a frekvence investování. Zároveň uděláme několik srovnání různých brokerů a typických situací, se kterými se investoři setkávají.

  Pavel napsal:

  Dobrý den, vidím tam ještě k poplatku Daň z objemu transakce ve Velké Británii & Irsku 1%, to už pak i vyšší nákupy docela prodraží, nebo ne? A sleva na odkaz už pravděpodobně neplatí

  admin napsal:

  Dobrý den, ano, transakční daň ve vybraných zemích (také Itálie) prodražuje investování. Týká se ale všech brokerů, takže výběrem brokera si investor od této daně nepomůže. Transakční kredit při použití kupónu finlord při založení účtu stále platí (na stránkách Lynx musí být v poli Kupón uvedené finlord) .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER