Finlord Sněmovna financí

Analýza Portu: poctivá služba pro investory

15.10.2018

12 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord analýza Portu

Letos byla oficiálně spuštěna online investiční platforma Portu, která po vzoru zahraničních robo-advisorů přináší do ČR automatizované investování peněz. Platforma klade důraz na efektivní nízkonákladovou správu prostředků investorů pomocí ETF (Exchange Traded Funds – burzovně obchodované fondy). Za poplatek 1 % ročně získá investor celkem pokročilý nástroj. Stojí za ním jedna z největších středoevropských makléřských společností WOOD & Company Financial Services. Samozřejmě jsme si na platformě také založili soukromý účet a po hloubkovém otestování přinášíme první podrobnou analýzu. Co naše analýza ukazuje?

 

Kdo má rád kratší texty ohledně investičních platforem, tak tady je shrnutí: Portu čeští investoři vždy chtěli, platforma má obrovský náskok oproti zdejší konkurenci ze strany obchodníků s cennými papíry a standardními podílovými fondy. Ty doposud nabízely investorům služby s relativně velmi vysokými náklady. Je pravděpodobné, že v budoucnosti bude úspěšná zejména mezi nenáročnými investory.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru a sledujte i náš Twitter a Facebook, ať nepřijdete o další zajímavé analýzy.

 

Robo-advisory a pasivní fondy jsou obrovským fenoménem

 

Dle údajů J.P. Morgan přiteklo od roku 2000 do května letošního roku do pasivních nízkonákladových fondů v USA více než 3,5 bilionu dolarů. Do aktivně spravovaných fondů přiteklo kolem 800 miliard USD, přičemž od roku 2014 americké aktivní fondy bez přidané hodnoty ve velkém ztrácejí investory. Podobný vývoj sledujeme i v Evropě či Asii.

 

přítok kapitálu do fondů v USA

 

Investoři chtějí mít své peníze na kapitálovém trhu, ale nechtějí manažerům fondů platit vysoké poplatky za to, aby tito manažeři jenom sledovali index. Velkým problémem u řady akciových fondů jsou vysoké vstupní poplatky, které se nezřídka pohybují až na úrovni 5 % z investice. A to ani nemluvíme o službách s předplacenými poplatky, kde je nákladovost v prvních letech skutečně odstrašující.

 

Portu jako robo-advisory platforma sází na nízkonákladové ETF a za malý poplatek ve výši 1 % p.a. (žádný vstupní nebo výstupní poplatek se neaplikuje) zařizuje další operativní činnosti kolem investování. Tady patří samozřejmě vyhodnocení investičního profilu, „odkliknutí“ pokynů, vytvoření měnového zajištění do korun, rebalancování portfolia, reporting, investiční plánování a další úkony. To jsou činnosti, které investoři v menší či větší míře vždy dělají.

 

Mnoho investorů si často neuvědomí, že rozdíl mezi 1 % a třeba 2 % je mnohem větší, než se na počátku zdá. Na stránkách Portu v sekci „Kolik to stojí“ nalezneme následující výmluvný graf. Srovnejme poplatek Portu ve výši 1 % s průměrným nákladem 1,67 % českého akciového fondu při investici 500 000 Kč na 30 let. Určitě si řeknete, že rozdíl 0,67 % nic není. Ale pozor. Za 30 let byste při uvedených parametrech ušetřili s Portu jenom díky nižšímu manažerskému poplatku 497 tisíc korun. S průměrným nákladem investiční strategie u brokera ve výši 4,08 % to raději ani nesrovnávejte. Rozdíl 1,7 milionu Kč vás může nepříjemně šokovat a přivést na myšlenku, že na finančním trhu jsou „samí šmejdi“. Ne, nejsou. Spolupracujte s poctivými investičními společnostmi a zjistíte, že na finančních trzích lze v dlouhém období vydělat dostatek peněz pro odchod do důchodu.

 

Finlord analýza Portu poplatky

 

Pokud nás sledujete pravidelně, tak víte, že 30letý investiční horizont není až tak výjimečný. Každý člověk, který si šetří na důchod a má méně než 40 let, má investiční horizont minimálně 30 let.

 

WOOD & Company je finančně velmi silná společnost

 

Se společností WOOD & Company se běžní investoři doposud moc nesetkávali. Tato přední středoevropská investiční skupina dělá makléře pro institucionální investory (banky, fondy, pojišťovny a další). Na pražské burze je díky 25letým zkušenostem největším obchodníkem. Na jiných středoevropských a východoevropských burzách patří také mezi největší hráče. Její finanční, technologické a personální zázemí je tedy obrovské. Prakticky ji v oblasti investičních zkušeností nemohou konkurovat ani největší české banky. Tržní podíl a objem obchodů v Praze je na následujícím grafu:

 

Finlord analýza Portu Wood

 

Dle výroční zprávy měla společnost úplný výsledek hospodaření +48 milionu Kč. Před rokem byl úplný výsledek 114 milionů. Tržby loni dosáhly téměř na 1 miliardu Kč. Aktiva společnosti přesahují 4,6 miliardy Kč. S takovýmto kapitálovým zázemím se už skutečně dá podniknout ledacos. Investoři mohou být klidní. Riziko krachu celé společnosti a potažmo platformy Portu je minimální. I kdyby tato situace nastala, tak majetek investorů je účetně oddělen a své peníze by získali zpět.

 

Finlord analýza Portu Wood výsledky

 

Založení účtu a jeho správa jsou skutečně snadné

 

Na fintech platformách je skvělá jejich jednoduchost. Ne jinak je tomu i v případě Portu. Při registraci účtu vás platforma provede několika kroky. Mimo jiné zjišťuje rizikovou kapacitu, investiční horizont, rizikový apetit. Údaje investora platforma automaticky vyhodnotí a pak navrhne portfolio dle zařazení do rizikové kategorie. Tuto kategorii si může investor změnit. Směrem dolů neomezeně, směrem nahoru jsou aplikovaná určitá omezení.

 

Pro ukázku procesu ukážeme screenshot z naší registrace. Jelikož jsme působili a působíme v investičních službách, tak jsme v otázce ohledně zkušeností a znalostí zvolili poslední bod. Většina zájemců o platformu se pravděpodobně zařadí do 2. až 4. bodu.

 

Finlord analýza Portu založení

 

K rizikové kapacitě je pak ještě několik otázek. Například i ohledně pravidelných splátek dluhů. U každé otázky je nápověda, pokud by si investor nebyl jistý, co by měl zaškrtnout.

 

Finlord analýza Portu založení2

 

Po zodpovězení otázek systém automaticky vyhodnotí online dotazník, navrhne rizikový profil (stupnice 1 až 10) a ukáže cílené zastoupení aktiv. Nám pochopitelně vyšel nejvyšší rizikový profil 10, který by se měl zainvestovat z 56 % do amerických akcií, z 25 % do evropských akcií, z 10 % do asijských akcií a ze 7 % do akcií rozvíjejících se trhů. Pokud by nám to přišlo moc „akciové“, tak si můžeme zvolit nižší profil. Kupříkladu 7, kde je vyšší zastoupení dluhopisů. Tyto profily lze pak kdykoliv změnit.

 

Finlord analýza Portu složení portfolia

 

Na konci registrace je pak nutné ještě poslat 2 identifikační dokumenty a výpis z banky (stačí hlavička). Portu má v textu vtipně napsané, že nahrání dokumentů je složité. Ne, to fakt není. Vždyť doklady lze ofotit mobilem a výpis z účtu si z internetového bankovnictví stáhne každý. Na screenshotu ještě není zobrazený poslední požadavek, a to je vyplnění W8-BEN formuláře pro USA (že investor není daňovým rezidentem v USA). Formulář si investor musí vytisknout, vyplnit, podepsat, naskenovat (nebo pěkně ofotit mobilem) a poslat do Portu. A je hotovo, učet je založen bez nutnosti návštěvy společnosti.

 

Finlord analýza Portu ověření

 

V přehledu svého účtu může investor vidět aktuální i historickou hodnotu majetku, zhodnocení v absolutní i procentuální výši. Taktéž vidí investor aktuální složení portfolia, které se může v důsledku pohybu cen na trhu mírně odlišovat od cílového stavu. V našem případě jsou nakupeny tyto ETF: SPDR S&P 500 ETF Trust (TER: 0,09%), iShares EURO Stoxx 50 UCITS (TER: 0,16%), x-traCKERS msci Japan EUR hedged (TER: 0,40%), Vanguard FTSE Emerging Markets (TER: 0,14%). U každého ETF je k dispozici stručný popis s prolinkem na stránky správce tohoto fondu, kde je uvedeno více informací. TER je celková roční nákladovost daného fondu.

 

Portfolio je přeceňované na denní bázi. Investoři mají standardně k dispozici výpisy z účtu a transakční historii. V těchto dokumentech jsou všechny realizované pohyby včetně správcovského poplatku, který se účtuje měsíčně ve výši 1 % / 12.

 

Peníze investora nejsou ihned zainvestovány, ale se zpožděním pár dní. Portu zainvestovává peníze investorů periodicky, což vůbec nevadí. Velmi důležité je upozornit na to, že v poplatku 1 % ročně jsou zahrnuty veškeré náklady včetně poplatků za nákup/prodej ETF, měnové konverze a zajišťovacích instrumentů. Někteří brokeři v ČR sice prezentují náklady na správu ETF portfolia méně než 1 %, ale nemají v tom některé obchodní náklady. Po jejich započtení se zejména u malých účtů do 200 000 Kč může nákladovost vyšplhat i nad 3-4 %.

 

Investoři si mohou vytvořit model očekávaného vývoje a založit různá portfolia

 

U portfolia si mohou investoři jednoduše vytvořit očekávanou hodnotu investovaného majetku dle zadaných kritérií. Můžeme si navolit kupříkladu okamžitou investici 150 tisíc Kč a pak každý měsíc vklad ve výši 5000 Kč. Za 20 let lze v neutrálním scénáři u našeho rizikového profilu 10 očekávat hodnotu majetku ve výši 3,56 mil. Kč a v pesimistickém scénáři 1,7 mil. Kč.

 

Finlord analýza Portu portfolio

 

S jakou výnosností se v uvedeném modelu počítá? U neutrálního scénáře je to cca 8,3 %, u pesimistického se počítá s výnosností 3 % a optimistického s výnosností 13 %. To jsou hodnoty, které jsou realizovatelné. V dlouhém období je dle historických statistik průměrná výnosnost akcií skutečně v rozmezí 7 až 9 % ročně. Nicméně na okraj je nutné uvést, že zejména u krátkých horizontů vychází v modelech trochu vyšší čísla, než je v současné době realizovatelné. Optimistický scénář, který ukazuje v nejbližších 4 letech zhodnocení o 19,5 % p.a. je mírně řečeno trochu „úlet“. Každopádně nejedná se o záměr Portu nafukovat očekávání. Jde o to, že se platforma konstantně drží výpočtu dle podrobné a docela rigidní metodiky PRIIPS. Té se budeme v některém z příštích článků věnovat a ukážeme si její výhody a nevýhody, které vznikají ze sledování historických cen a volatility.

 

Závěr: Portu přináší novou kvalitu investování

 

Paradoxně bude největší slabinou platformy Portu její proinvestorský přístup. Co máme na mysli? Na investory nejsou kladeny žádné vstupní ani výstupní limity a taktéž si investoři mohou sami nastavovat portfolia. Představme si, že příští měsíc přijde recese a akcie zaznamenají pokles o 20 %. Všechny rizikové profily na Portu od 5 až do 10 zaznamenají také nezanedbatelný pokles hodnoty. Mnohé investory to může rozhodit, proto začnou uvažovat o výběru nebo snížení rizikové úrovně. A řada z nich to také udělá, což je jedna z největších investorských chyb. Výhodou finančních poradců a složitějšího výběru prostředků je to, že mohou investora pozitivními požadavky či negativními požadavky namotivovat k tomu, aby zhoršené období přečkal. Pokud Portu dokáže pomocí vzdělávání nebo funkcionalit platformy namotivovat investory k tomu, aby skutečně mysleli dlouhodobě, tak má platforma vyhráno.

 

Pokud ve vás naše analýza vyvolala pocit, že máme z platformy velkou radost, tak se nemýlíte. Oproti dosavadním řešením na českém finančním trhu má Portu objektivně výrazně lepší podmínky pro investory. Je transparentní a z hlediska poplatků je velmi přívětivá. Neexistuje důvod, proč by na platformu (případně nějaká podobná řešení, pokud vzniknou) neměli investoři postupně přecházet zejména z klasických akciových a dluhopisových fondů či programů bez přidané hodnoty. Některé české investiční fondy si ještě drží svoji unikátnost ve složení portfolia z alternativních aktiv a strategií, což Portu nemá. S těmito ani nechce platforma soupeřit.

 

Při investování na Portu nemusí běžný člověk řešit operativu, jenom své strategické zaměření, rizikovou toleranci a své finanční plány do budoucnosti. Tím pádem má mnohem více času na své blízké, své koníčky a svoji práci.

15.10.2018

12 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Jaro napsal:

  Preco radsej neinvestovat cez ETFmatic, kde je poplatok 0.48% (resp. 0.29% nad 25000€ a 0% do veku 18 rokov) ?

  admin napsal:

  Hezký den, jasně, kdo nemá problém s angličtinou, zahraničními platformami a tím, že nebude mít českou podporu (a také třeba zajištění do Kč), tak určitě může zvolit nějakou nadnárodní robo-advisory platformu. Portu je zatím skutečně zejména pro Čechy.

  Michal napsal:

  Na začátku jsem byl z portu též nadšený, ale nakonec jsem se rozhodl na této platformě neinvestovat. Proč?

  O portu jsem uvažoval jako o alternativě k akciovým podílovým fondům. A v tom je (alespoň pro mě) problém. Díky tomu že jako Vy nepracuji v oboru investic a mé znalosti jsou rozhodně nižší (a toto jsem popravdě uvedl v investičním dotazníku) jsem dosáhl na rizikovou třídu 8. Což v praxi znamená to že akciová složka v mém portfoliu může být max. 83%, zbytek je nahrazen dluhopisy. Což se mi nezdá šťastné – jednak se mi v současné chvíli kdy jsme v období zvyšování sazeb do dluhopisů investovat nechce, zadruhé dluhopisová složka portfolia slušně zvyšuje celkovou nákladovost (nejvýznamnější část dluhopisů má TER 0,89% kdy se jedná o vlastní podílový fond Wood&Co). Všechny tyto věci byly již diskutovány na FB fóru, řešení investorů bylo zvýšit si rizikový profil na 10 tak jak ho máte Vy kdy dluhopisová složka úplně zmizí. Což jak již jsem zmínil na začátku u mě nejde. Volím tedy nakonec klasický akciový podílový fond který dlouhodobě překonává index, je zajištěný do CZK, vstupní poplatek je 1% a roční nákladovost jen o několik desetinek vyšší než agregovaná nákladovost u portu.

  Ale i tak věřím že si tato služba své příznivce najde a že robo-advisory je jedním ze směrů kam se investování bude ubírat.

  Ondrej napsal:

  Také se připojuji k poděkování za komentář.
  Zaujalo mě „klasický akciový podílový fond který dlouhodobě překonává index“; když mi (a asi i mnohým dalším) nařízení evropské unie PRIIP s KID letos znemožnilo přímý nákup do vlastního amerického akciového ETF portfolia, přislo mi Portu jako ideální alternativa; nejvíc se mi líbí také nejvyšší rizikový profil a automatické měnové zajištění a rebalancing mi přijde jako skvělý bonus. Navíc mi to celé na „beta“ verzi přišlo příkladně profesionální a 1 % budu rád platit.

  Můžete se prosím svěřit, o který fond se jedná? Nejspíš jsem ho při své rešerši minul, protože najít fond, co dlouhodobě (alespoň za posledních 10 let) překonává index je řekl bych dost těžké. 😉

  admin napsal:

  Hezký den, děkujeme za přidání osobní zkušenosti. Určitě ji ocení i jiní čtenáři.

  Michal napsal:

  fond pro Ondřeje: https://www.investujeme.cz/clanky/fond-show-fidelity-world-fund/

  Ještě tady vůbec nezazněla jedna věc, a to že existují názory že pasivní investování v objemu kterého začíná dosahovat v sobě může skrývat některá významná rizika. Ano, tyto myšlenky přicházejí od lidí kteří spravují aktivně řízené fondy. Toto ale osobně neberu jako důvod proč si je neprojít a nezamyslet se nad nimi. Asi nejkomplexněji to shrnul Daniel Gladiš zde:
  http://www.vltavafund.com/cz/dopisy-akcionarum/2-2017-indexy-a-indexove-investovani

  Ondrej napsal:

  Dekuji. 😉

  Standa napsal:

  Mají v nabídce i etická ETFka?

  admin napsal:

  Neviděli jsme text, že by je měli teď v nabídce. Možná v budoucnosti 🙂 Problém je v tom, že etická ETF a fondy jsou spíše marketingový tahák, u kterého lze účtovat vyšší poplatky :-D. Pokud projedete společnosti v etických ETF, tak určitě naleznete celkem dost firem, které v některých ohledech až tak etické nejsou. Možná tomu věnujeme samostatnou analýzu, pokud by byl o tuto tému zájem.

  Franta napsal:

  Chtel bych se zeptat na jednu vec. Nesouvisi na 100% s clankem, ale zminka o etf a aktivnich fondech v clanku je. Nedalo by se zkusit nejak propocitat penzijni sporeni (3. pilir) coz jsou aktivne spravovane fondy s etf? Protoze do etf clovek da zdanene penize, do 3. pilire jsou nezdanene (prispevek zamestnavatele pokud dany zamestnavatel umozni takto cast mzdy prevest), nebo pseudonezdanene (tj. statni prispevek ktery je defakto vratka dane z prijmu). Precejen je to 30% navic na vstupu, tak by se to mohlo nejak ve vysledku projevit. Otazka jestli vyzsi naklady tech 30% navic prozerou a pripadne o kolik. Diky.

  admin napsal:

  Hezký den přejeme, tento výpočet se musí dělat individuálně pro každého investora. 3. pilíř je díky daním lepší u malých částek (do několika tisíc měsíčně). ETF sice nemají uvedenou daňovou výhodu, ale při vyšších investovaných částkách je tato nevýhoda více než vykompenzována nižšími náklady na správu. Pokud byste o přesný výpočet měl zájem, tak nam napište na . Cena za zpracování výpočtu by byla 2 hodiny celkem za 3000 Kč.

  Jakub napsal:

  Dobrý den, tento článek jsem původně přeskočil, což byla velká chyba! Již delší dobu totiž přemýšlím jak efektivně investovat a využít při tom efektu pravidelných investic, tzn. investovat pravidelně pořád stejnou částku a měnit počet podílů podle aktuálního kurzu. Jenže když jedna akcie SPY stojí 200 až 300 USD, člověk toho moc s několika tisíci Kč měsíčně nevykouzlí. Portu by mělo umožňovat nákup frakcí (necelých částí) akcií, což by tento problém řešilo.

  Dostanu při registraci přes váš link 3 měsíce bez poplatků, jak se uvádí zde?: https://www.portu.cz/blog/investovani-zdarma-pro-vas-i-vase-pratele/

  admin napsal:

  Hezký den, ano, také dostanete 3 měsíce bez poplatků 🙂

  Dominik napsal:

  Padla tu řeč o investování v CZK (portu), investování v EUR (etfmatic), ale co investování v USD pro „non US residents“?

  Jan napsal:

  Zdravim
  jaka je vyhoda oproti tomu ze si sam nakoupim , akcie etf u brokera (degiro , In. brokers, lynx) ?
  nejak tomu nerozumim.

  admin napsal:

  Hezký den, pokud si umíte sám a levněji zobchodovat ETF u brokera a třeba udělat i měnové zajištění do Kč, tak je výhoda minimální. Portu je skutečně spíše pro méně zkušené anebo zaneprázdněné investor, kteří nemají zkušenosti, chuť a čas, aby si sami řídili investiční portfolio.

  viktor z hor napsal:

  Dobry den, chtel bych se zeptat zda je prodej vyporadan okamzite, tak jako napr. prodej akcii u brokera nebo se zada prodej a pak nasleduje vyporadani do nekolika dni, bohuzel za cenu, ktera teprve bude, coz muze byt problem, pokud dojde k vyraznemu dennimu propadu? Dekuji za odpoved.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9% DLUHOPIS BEZDOTYKOVÉ AUTOMYČKY S OSOBNÍM RUČENÍM