Finlord Sněmovna financí

Recenze Saxo Bank: spravovaná portfolia SaxoSelect

3.12.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Saxo Bank recenze SaxoSelect

V prvním díle o Saxo Bank jsme rozebrali především fungování banky a nabídku služeb pro investory. V tomto díle se konkrétně podíváme na službu SaxoSelect, což je služba spravovaných portfolií. Prakticky se jedná o roboadvisory. Portfolia jsou typicky složená z ETF, ale mohou být složená i z jiných finančních nástrojů. Saxo Bank v této oblasti spolupracuje s renomovanými zahraničními správci aktiv a poradenskými společnostmi, jako jsou BlackRock či Morningstar. Investoři, kteří hledají levný způsob investování do široce diverzifikovaného portfolia, by nabídku určitě měli prozkoumat a srovnat ji s jinými alternativami na českém trhu.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

SaxoSelect: kompletní portfolio s TER ve výši 0,98 % p.a.

 

Portfolia sestavené z burzovně obchodovaných fondů (Exchange Traded Funds, ETF) jsou fenoménem posledních let. ETF přináší investorům velmi levný způsob budování finančního majetku. Saxo Bank na tento trend také zareagovala a pro své klienty připravila nabídku různých portfolií. Jak to funguje?

 

Službu SaxoSelect si může po vyplnění příslušného dotazníku založit každý. Pokud už máte u Saxo Bank účet, tak se vám vytvoří separátní účet pro spravovaná portfolia. Tudíž si můžete dle libosti nadále obchodovat samostatně. Spolu se standardním účtem ho vidíte v aplikacích. Na stránce produktu je výpis portfolií, které si investoři mohou vybrat od defenzivnějších po dynamické.

 

Saxo Bank SaxoSelect

 

V nabídce jsou portfolia sestavené ve spolupráci s BlackRock, BrownAdvisory, Morningstar a Nasdaq. Měnou je buď EUR nebo USD. Služba zatím nenabízí portfolia v českých korunách. Správcovský poplatek je 0,75 % p.a.. K tomu je nutné připočíst TER samotných ETF nebo náklady za obchodování akcií. Celková nákladovost je u většiny vyvážených ETF portfolií 0,98 % (i u dynamických), u tématických a dalších portfolií lehce přes 1 %.

 

Na stránkách k jednotlivým portfoliím můžeme najít více informací. Kupříkladu u třech portfolií od BlackRock se v dokumentu můžeme podívat na cílené zastoupení aktiv. V konzervativní variantě bylo v roce 2019 přibližně 26 % v akciích a 72 % v dluhopisech. V agresivním portfoliu bylo 66 % v akciích a 30 % v dluhopisech. Portfolia jsou rebalancovány přibližně dvakrát za rok, přičemž váhy se mohou měnit. Minimální investice je u všech tří portfolií 10 000 EUR nebo USD.
SaxoSelect BlackRock portfolia

 

V platformách Saxo Banky se můžeme podívat i na další popis k portfoliím, viz následující obrázek, který ukazuje agresivní portfolio.

 

SaxoSelect BlackRock portfolio agresivní

 

Další statistiky o agresivním portfoliu z listopadu letošního roku ukazují, že váha akciových instrumentů se posunula nahoru.

 

SaxoSelect BlackRock portfolio agresivní 2

 

Portfolia mohou být u některých strategií sestavena i přímo z akcií. Příkladem je Saxo Morningstar MOAT portfolio, které investuje přímo do akcií společností se silným postavením na trhu. Odhadovaná nákladovost je 1,25 %. Z toho 0,75 % je servisní poplatek a zbytek jsou očekávané transakční náklady. Minimální vklad je 30 000 EUR. Při vyšším objemu odhadované transakční náklady klesají. Kupříkladu při objemu 150 000 EUR by celková nákladovost měla být kolem 1,1 % p.a..

 

SaxoSelect Morningstar MOAT

 

Před samotným výběrem portfolií vyplňují investoři dotazník, který vyhodnotí jejich rizikovou averzi. Následně jim systém nabídne nejvhodnější portfolio. Pokud chce tedy investor na základě odpovědí podstupovat střední riziko, tak mu systém navrhne středně rizikové portfolia.

 

Zkušenosti společnosti BlackRock jsou obrovské, jelikož se jedná o největšího správce aktiv na světě. Globálně spravuje aktiva v objemu 7,8 bilionu dolarů (171 bilionů Kč). 60 % spravovaných aktiv je od institucí, 10 % od retailu a 30 % tvoří ETF od iShares, kterou koupila v roce 2009. Služby BlackRock využívají kupříkladu i centrální banky při spravování akciového portfolia v rámci devízových rezerv.

 

Poradenskou agenturu Morningstar také nemusíme dlouze představovat. Od roku 1984 poskytuje investorům podrobné informační a analytické nástroje. Její systém hodnocení kvality investičních fondů oceňují nejenom investoři, ale i správci fondů.

 

SaxoSelect a budování dlouhodobého portfolia

 

Účet u Saxo Bank si mohou investoři založit s minimálním vkladem 10 000 EUR nebo USD, což platí i o Saxo Select. Se službou je spojený jenom servisní poplatek ve výši 0,75 % a inherentní poplatek ETF či transakční poplatek, pokud strategie nakupuje akcie. Žádné jiné vstupní či výstupní poplatky nebo poplatek za vedení účtu se neplatí. Pravidelné měsíční výpisy portfolia jsou samozřejmostí.

 

Investor si tedy může ve své bance nastavit trvalý příkaz a pravidelně posílat na platformu prostředky. Volné peníze se mu budou pravidelně investovat dle zvoleného programu. SaxoSelect prakticky funguje jako jiné roboadvisory služby.

 

Nespornou výhodou kompletní nabídky od Saxo Bank je možnost zadávat si přes jednu platformu samostatné obchody. Mnoho investorů si největší část svého portfolia dá do správy, ale pak mají menší část prostředků určených na své vlastní obchody. V minulé analýze jsme ukázali, že rozsah pokrývaných trhů je u Saxo Bank skutečně obrovský.

 

Nedostatkem je vyšší hranice minimálního vkladu a absence portfolií měnově zajištěných do českých korun. To může být nepříjemné především pro investory v portfoliích s nízkým rizikem, ale i nízkým očekávaným výnosem.

 

Jak jsme uvedli v první analýze, tak Saxo Bank má služby nastavené pro movitější klientelu, která vyžaduje prvotřídní péči o finance. Spravovaná portfolia SaxoSelect jsou velmi důležitým rozšířením produktové nabídky. Kvalitně poskládané portfolia ETF určitě ocení všichni investoři. Pro investory je výborné, že do poloviny prosince je v platnosti akce, kdy každý investor dosáhne po dobu třech měsíců na vyšší úroveň účtu.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

3.12.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER