Finlord Sněmovna financí

Inflace v ČR je 4. nejvyšší v rámci zemí OECD

6.6.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Inflace

Inflace v zemích OECD nadále stoupá a v dubnu 2022 atakovala hranici 9,2 %, tím, jak zrychlují ceny potravin a služeb.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Meziroční míra inflace v zemích OECD (Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj) vzrostla v dubnu 2022 na 9,2 % ve srovnání se 8,8 % v březnu 2022. Bez potravin a energií se meziroční inflace v dubnu 2022 zvýšila na 6,3 % ve srovnání s 5,9 % v březnu 2022. Růst cen potravin v zemích OECD nadále výrazně zrychloval a v dubnu 2022 dosáhl 11,5 % ve srovnání s 10 % v březnu 2022. Ceny služeb zrychlily ve většině zemí OECD a v dubnu 2022 v průměru ve 33 zemích OECD meziročně vzrostly o 4,4 % ve srovnání s 3,9 % v březnu 2022. Tento nárůst cen potravin a služeb byl částečně kompenzován dočasným zpomalením cen energií meziročně na 32,5 % v dubnu 2022, což je asi o 1,2procentního bodu méně než v březnu 2022.

 

Cenový vývoj se v jednotlivých zemích OECD poněkud lišil. Devět zemí OECD zaznamenalo dvoucifernou míru inflace, přičemž nejvyšší míru inflace zaznamenalo Turecko a Estonsko. Inflace naopak klesla v pěti zemích OECD, včetně Itálie, Španělska a Spojených států. Česká republika má 4. nejvyšší inflaci v rámci zemí OECD a v dubnu inflace meziročně vyskočila na 14,2 %.

 

Inflace Eva Mahdalová Finlord

 

Problém je, že většina Čechů má peníze uložené v bance. Musí tak počítat, že jim inflace reálně znehodnotí peníze. Sazby na běžných účtech banky neúročí vůbec a na spořicích účtech lze dostat okolo 4 %. V prostředí zvýšené inflace platí, že se nevyplatí držet přebytečnou hotovost. Jedinou možnou variantou je investovat peníze do dynamických aktiv, jako jsou kupříkladu akcie, korporátní dluhopisy, nemovitosti či P2P. Nedávno jsme se zabývali českou platformou Zalep.to (Zalep.to: investování do faktur s výnosy až 14 % p.a.), za kterou stojí společnost AKCENTA CZ, která patří mezi největší platební instituce ve střední Evropě. Tato platforma je rozhodně zajímavým doplňkem portfolia. Samozřejmě investor musí počítat s tím, že u dynamických aktiv jsou výkyvy cen vyšší. V tomto kontextu se podívejte na články pravděpodobnost ztráty při investici do akcií a investice do akcií a perfektní načasování vstupu.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

6.6.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE