Finlord Sněmovna financí

Inflace, akcie a výnosy pro investory

5.5.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Inflace akcie

Inflace je velmi vysoká v celém světě a vyšplhala se na historická maxima za několik desítek let. Prudce stouply ceny základních surovin, zboží i služeb. Lidé se pochopitelně ptají, kam si mají odkládat hotovostní peníze. Při 10 % inflaci totiž jejich hodnota za rok poklesne o desetinu. Investoři i ekonomové vytáhli studie, jak v období inflace zhodnocují komodity nebo sběratelské předměty, jejichž ceny nejsou až tak ovlivněné rostoucími úrokovými sazbami namířenými proti inflaci. To je pravda. Nicméně si musíme uvědomit časové hledisko. Období vysoké inflace netrvají dlouho a celkem rychle mohu skončit. Pro dlouhodobé investory je pořád nejlepší nakupovat akcie či nemovitosti, i kdyby jejich ceny byly kvůli vysokým úrokům krátkodobě snížené.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Inflace: akciím se nedaří, ale stále je lepší mít do nich portfolio zainvestované

 

Následující obrázek ukazuje srovnání kumulativního zhodnocení akcií v inflačním a neinflačním období a pak za celou dobu. Při vysoké inflaci jednoznačně akcie nedokážou generovat výnosy. Navzdory tomu je ale výnos jednoduché strategie Buy and hold stejný, jako kdyby investor držel akcie jenom v neinflačním období. Časování trhu na základě inflačních očekávání se vůbec nevyplácí.

 

inflace akcie

 

Podobný pohled na problematiku ukazuje následující graf k britským akciím. Od roku 1900 bylo 5 období vysoké inflace přesahující 15 % p.a.. Akcie tehdy v průměru ztratily v reálném vyjádření 7 % ročně, vládní dluhopisy až 15 % p.a.. 5 období od roku 1900 do roku 2012 je ale méně než 5 % času. Ve všech dalších inflačních periodách (od inflace v rozmezí 10-15 % do deflace) byl průměrný reálný výnos britských akcií kladný.

 

inflace akcie výnosy

 

Takže ano, v období vysoké inflace je lepší investovat do jiných aktiv než do akcií. Investorům se ale vůbec nevyplatí optimalizovat portfolio na časovou periodu s 5 % historickou mírou pravděpodobnosti výskytu. Portfolio by mělo být nastavené na takový makroekonomický vývoj, který nastává s 95 % mírou pravděpodobnosti. Akcie a nemovitosti by proto i v inflačním období měly tvořit základ portfolia.


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory máme připravený podrobný rozbor strategického nastavení portfolia a investice do ETF, pomocí kterých lze majetek budovat. Sledování jednoduchých pravidel je pak na každém investorovi.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

5.5.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU