Finlord Sněmovna financí

Rozložení zhodnocení akcií je velmi nerovnoměrné

16.11.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Zhodnocení akcií rozložení

Historické zhodnocení akcií je často velmi diskutovaným tématem. Mnoho lidí je stále přesvědčených, že nákupem akcií firem nejde vydělat a toto tvrzení jsou schopni doložit i svoji osobní zkušeností. A pak je druhá (menší) strana investorů, kteří při nákupu akcií hodně zbohatli a také to mohou doložit výpisy z investičního účtu. Jak to tedy je? Podívejme se na statistiku rozložení zhodnocení akcií.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Zhodnocení akcií: medián je 91 % kumulativně za 26 let

 

Tento obrázek ukazuje celkové zhodnocení investice do akcií zahrnutých v large cap indexu S&P 500 od konce března 1995 do konce března 2021. V průměru se investice do akcií zhodnotila o 476 %. Nicméně medián byl jenom 91 %, tedy 50 % firem mělo nižší kumulativní zisk než 91 %. U 26 % firem nastala ztráta. Na druhé straně 12 % akcií zaznamenalo zhodnocení investice o více než 1000 %.

 

rozložení zhodnocení akcií

 

Uvedené údaje vysvětlují, proč existuje řada lidí, kteří s akciemi nemají vůbec dobrou zkušenost. Pravděpodobnost, že při výběru konkrétních titulů zvolí investoři zrovna nevýkonné firmy, je celkem vysoká.

 

Také je ale nezanedbatelná pravděpodobnost, že si investor zvolí akcie, u kterých nastane významné zhodnocení kapitálu. Tyto hvězdné společnosti pak tahají vzhůru průměr a tím pádem i celý akciový index. Ještě dlouhodobějším výsledkům jsme se věnovali v rozborech ZDE a ZDE.

 

Statistiky ukazují, že výběr konkrétních akcií není snadný. Pro neznalé investory je pak lepší zvolit si široce diverzifikované fondy (kupříkladu ETF). Pro investory jsou k dispozici i fondy SLAVIC FUND a Slavic Capital, které zajišťují portfolio proti poklesům.

 

Investoři mohou také nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

16.11.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Tomas napsal:

    Tento článek podobně jako řada dalších spíš vede na pasivní investování do ETF než výběru jednotlivých akcií. Nicméně trhy jsou na maximech a je dost možné že přijde poměrně velký propad. Uvažujete o článku o tom jak se před potenciálním velkým propadem co nejépe zajistit? Např. skrz opce? Vnímám to jako možnost jak nadále participovat na zhodnocení trhu (minus náklady na opce) a pojistit se proti riziku velkého propadu s akceptaci menších propadu.

    admin napsal:

    Dobrý den, děkujeme za námět pro článek. Pokud investor očekává korekci na trzích, tak existuje několik možností, jak upravit portfolio. Lze využít zmíněné opční zajištění (problém je ale v tom, že u řady akciových titulů nejsou opce likvidní), nebo lze jednoduše držet hotovost či fixed income, nebo lze přeskupit portfolio do defenzivních akcií s nízkou betou. Nad tím článkem se zamyslíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?