Finlord Sněmovna financí

Akcie: cesta k 625násobku investice

11.10.2021

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
625násobek investice

Akcie představují podíl na podnikání společností, které je emitovaly. Díky burzám mohou i běžní lidé akcie firem snadno nakupovat. Investoři chtějí pochopitelně na nákupu vydělat a vyhledávají společnosti s nejvyšším ziskovým potenciálem. Podívejme se na studii, která zkoumá, kolik akcií v USA přineslo investorům 5, 25, 125 či 625násobek investice.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

1% firem zaznamenalo zhodnocení akcií na 625násobek

 

Hendrik Bessembinder se ve své studii podíval na všechny akcie obchodované mezi roky 1973 a 2020 na amerických burzách. Zkoumaný soubor obsahuje celkem 25 775 různých akcií. Následující tabulka ukazuje řadu informací. V panelu A je počet akcií, které ode dna dosáhly zhodnocení na 5, 25, 125 či 625 násobek počáteční hodnoty. V této posloupnosti se vždy počítá s pětinásobným růstem oproti předchozímu milníku (kupříkladu 5 x 125 = 625).

 

625násobek dosáhlo jenom 271 společností, což je 1 % všech akcií obchodovaných v daném období na burzách v USA. Na pravé straně tabulky je pak matice pravděpodobnosti dosažení ještě vyššího násobku. Pokud akcie dosáhla pětinásobné zhodnocení, tak ve 28,89 % případů pak nastalo zhodnocení na 25násobek, v 8,35 % případů u těchto akcií byl dosažen 125násobek investice a u 2,37 % těchto akcií bylo dosažené zhodnocení na 625násobek. Úspěšné firmy mají vyšší pravděpodobnost, že dosáhnou dalšího příznivého výsledku.

 

znásobení investice

 

V panelu B jsou ty samé výpočty, jen jsou provedené pro společnosti, které při dosažení 5násobku už měly inflačně očištěnou kapitalizaci 500 milionů USD. Takto jsou vyloučené velmi malé společnosti, které většina investorů vůbec nesleduje. Zhodnocení na 625násobek dosáhlo jenom 88 společností, což je výrazně méně, než když se uvažovaly i drobné firmy.

 

V panelu C je pak ještě jeden limit. Kromě tržní kapitalizace 500 mil. USD musí dosažení dalšího milníku nastat do 10 let. To se povedlo jenom 16 firmám.

 

Seznam společností, u kterých se akcie zhodnotily alespoň na 625násobek hodnoty od akciového dna, je zde:

 

akcie s vysokým zhodnocením
akcie s vysokým zhodnocením 2

 

Akcie: prvotní exponenciální růst nastává v krátkém období

 

Velmi zajímavý je pohled na to, jak akcie v průměru zhodnocovaly v čase. Následující obrázek ukazuje vývoj po měsících (od -120 měsíce do +120 měsíce) do bodu dosažení 5násobku hodnoty. Gross return křivky ukazují hrubé zhodnocení. Market Adjusted ukazují zhodnocení po odečtení zhodnocení celého trhu. Prudké zhodnocení nastalo v tomto výběru akcií především ve 20 měsících před dosažením 5násobného zhodnocení. Pro prudký růst cen akcií je tedy nutná i určitá dávka momentální euforie investorů, kteří dříve mohli danou společnost a její fundamenty ignorovat.

 

kumulativní zhodnocení výnosných akcií

 

Po dosažení 5násobného zhodnocení je v grafu patrná stále určitá nadvýkonnost vůči trhu. Jak jsme uvedli dříve, tak úspěšné firmy/akcie mají tendenci být nadprůměrně úspěšné i nadále.

 

Podívejme se na soubor firem, které zaznamenaly zhodnocení akcií na 625násobek. U nich byl růst hodnoty před dosažením 625násobného zhodnocení více rozložený v čase. Následně u těchto akcií pokračovalo postupné zhodnocování. Nicméně už výkonnostně nepřekonávaly trh. Large cap akcie nabízí investorům minimální prostor pro nadvýkonnost oproti celému trhu.

 

kumulativní zhodnocení nejvýnosnějších akcií

 

Akcie vybraných společností dokážou vygenerovat obrovské zhodnocení

 

1 % amerických akcí investorům přineslo minimálně 625násobek investice. Z investice 100 tisíc Kč se u nich tedy vygenerovalo 62,5 milionu Kč (jak ukazuje poslední graf, tak zhodnocování pokračovalo, i když tempem trhu). Ve firmách pracují šikovní lidé. Pokud přijdou na atraktivní produkt či prodejní techniku, tak daná firma začne výrazně zvedat tržby a zisky. Investoři jsou pak odměnění růstem ceny akcií a dividendou.

 

Mnoho investorů se ptá, kde hledat firmy s nejvyšším potenciálem zhodnocení. Odpověď je prostá. Mezi small cap, nejvýše mid cap akciemi. Společnost, která má tržní kapitalizaci 1 bilion dolarů, nemůže dosáhnout zhodnocení na 625násobek, protože pak by její tržní kapitalizace byla 625 bilionů (pro srovnání tržní kapitalizace všech akcií na světě je cca 110 bilionů USD). Naopak small cap akcie, která má teď kapitalizaci 1 miliardu USD, se klidně může dostat na 625 miliard USD. Samozřejmě nebylo by to hned, ale třeba postupně za 30 let.

 

Mezi malými společnostmi je výrazně vyšší úmrtnost. Řada z nich zanikne a cena jejich akcií propadne. Důvody zániku firmy ani nemusí být nějak bulvární (jako jsou skandální podvody). Stačí, že konkurence vyvine lepší produkt a postupně přebere cílovou skupinu klientů. Obrovské investiční zisky pak mohou čistě statisticky dosáhnout jenom ti investoři, kteří jsou ochotní podstoupit vyšší riziko nezdaru a špatného výběru konkrétních titulů do portfolia.

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou zajímavé služby roboadvisory Portu a Portu pro děti (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Portu pro děti funguje jako „standardní“ Portu se sníženým správcovským poplatkem 0,25 % ročně. Čili se jedná o velmi levnou variantu odkládání peněz pro děti.

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

11.10.2021

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE