Finlord Sněmovna financí

Nemovitosti v Evropě: výnosnost a výhled

7.7.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Nemovitosti v Evropě

Výnosnost nemovitostí byla zejména v posledních letech vysoká díky prudkému růstu cen. Nicméně takto prudké zvyšování cen není dlouhodobě udržitelné. Jaký je dlouhodobý průměr výnosnosti různých typů nemovitostí v Evropě?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Zhodnocení přinesly především průmyslové nemovitosti

 

Následující obrázek ukazuje zhodnocení různých nemovitostních sektorů v EU a Velké Británii od roku 2000 do roku 2020 a srovnání s inflací. Nejvyšší výnosnost na celém období měly průmyslové a rezidenční nemovitosti. V posledních letech pak jednoznačně měly navrch průmyslové nemovitosti, jelikož poptávka po logistických parcích je obrovská. Nejnižší byla výnosnost retailových nemovitostí, což jsou kupříkladu nákupní centra. V tomto segmentu byla v posledních třech letech výnosnost záporná (což souvisí i s protipandemickými opatřeními). Dlouhodobě přechází spotřebitelská poptávka do online světa. Z hlediska stability vývoje zhodnocení jsou atraktivní především evropské rezidenční objekty.

 

nemovitosti výnosnost

 

Ještě se můžeme podívat na rozložení výnosů na nájem a na kapitálové zhodnocení. Nájem tvoří dlouhodobě u nemovitostí větší složku celkového zisku (dlouhodobě tvoří nájem 75 % celkového zisku).

 

nemovitosti výnosy struktura

 

Výnosnosti nájmu v posledních letech klesaly, což je pochopitelné vzhledem k obecnému poklesu úrokových sazeb v ekonomikách. Nicméně pokud bude pokračovat růst úroků na mezibankovním trhu, tak se budou muset zvýšit i výnosnosti nemovitostního trhu. Tento nárůst přijde nejspíše ve formě krátkodobého poklesu cen. Podívejme se kupříkaldu na český trh, kde pětileté státní dluhopisy nabízí výnosnost více než 5 % p.a.. Pokud by alternativně získali invetoři u výnosové nemovitosti také 5 %, tak je pro ně určitě atraktivnější rovnou si koupit bezrizikové státní dluhopisy (nebo běžní invetoři mohou uložit peníze na spořící účet). Tím by poptávka po realitách značně ochladla. Samozřejmě lze spekulovat na další růst cen, ale ten také nemusí přijít. Rozhodně je z hlediska stability pro invetory lepší, pokud je výnos z nájmu vyšší než výnos státních dluhopisů.

 

nemovitosti výnosy z nájmu

 

Do nemovitostí lze snadno investovat nákupem REIT (burzovně obchodované nemovitostní fondy). Následující obrázek ukazuje srovnání zhodnocení od roku 2001 při investici do S&P Global REIT a akciového MSCI World indexu. Globální akcie přinesly za 20 let čtyřnásobné zhodnocení, nemovitostní REIT přinesly pětinásobné zhodnocení. A to byla 2007 až 2009 globální nemovitostní krize, kdy ceny nemovitostí a potažmo i REIT propadly o desítky procent.

 

nemovitosti REIT vs akcie

 

Do nemovitostí lze invetovat i přes platformy Ronda Invest (recenze ZDE), Bulkestate (recezne ZDE) či pomocí developerských dluhopisů na platformě Dluhopisomat (recenze ZDE).

 

Investoři mohou obchodovat akcie, ETF a REIT zaměřené na elektromobilitu u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Zalep.to investování do faktur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

7.7.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?