Finlord Sněmovna financí

Průměrný propad jednotlivých akcií v indexu Nasdaq je 33 %

10.5.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
nasdaq

Rostoucí inflace a zvyšování úrokových sazeb způsobily výprodeje na akciových trzích. Za poslední 3 dny ztratili technologičtí giganti hodnotu více než 1 bilion USD. Průměrný propad jednotlivých akcií v indexu Nasdaq je 33 %.

 

Geopolitická rizika a s tím související válka na Ukrajině, koronavirus, rostoucí inflace a zvyšování úrokových sazeb způsobily výprodeje na akciových trzích. V minulém týdnu se akciové trhy dostaly pod silný prodejní tlak, který se přelil i do tohoto týdne. Americký akciový index S&P 500 v pondělí klesl pod hranici 4 000 bodů, když od středečního uzavření poklesl o 7 %, zatímco ETF Invesco Nasdaq 100 se ve stejném období propadl téměř o 10 %. Podle statistik vyprodávali portfolia zejména retailoví investoři.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

Za poslední 3 dny ztratili technologičtí giganti hodnotu více než 1 bilion USD

 

Za poslední 3 dny obchodní seance ztratili technologičtí giganti hodnotu více než 1 bilion USD.
Apple, jakožto nejhodnotnější veřejně obchodovaná společnost, zaznamenala od středy, kdy Fed přistoupil ke zvýšení úrokových sazeb o půl procentního bodu, ztrátu na své tržní kapitalizaci více než 200 miliard USD. Za poslední 3 obchodní dny ztratila společnost Microsoft na tržní kapitalizaci zhruba 189 miliard USD, Tesla 199 miliard USD, Amazon 173 miliard USD, Alphabet 123 miliard USD, výrobce grafických karet společnost Nvidia ztratil 85 miliard USD a mateřská společnost Facebooku Meta Platforms ztratila hodnotu 70 miliard dolarů.

 

Průměrný propad jednotlivých akcií v indexu Nasdaq je 33 %

 

Následující graf ukazuje průměrný propad jednotlivých akcií v indexu Nasdaq. Velké korporace s velkou váhou drží ještě index nahoře. Současný výprodej na jednotlivých akciích zahrnutých v indexu Nasdaq 100 byl rychlejší než v roce 2000 nebo 2008. Za pouhých 120 dní činil průměrný propad jednotlivých akcií v indexu Nasdaq 33 %.

 

Nasdaq Eva Mahdalová Finlord

 

Pokud jde o ohodnocení, tak Nasdaq má P/E na úrovni 20,9 a forward P/E je na úrovni 18,8. Blíže jsme se technologickým akciím jejich ohodnocení a výnosům věnovali v článku „Technologické akcie: je už ohodnocení nízké“?

 

Tento týden ve středu mají být zveřejněny údaje o inflaci v USA, zároveň probíhá výsledková sezóna. Údaje o stavu inflace v USA pomohou ukázat, jak moc bude muset být Fed agresivnější, aby ovládl inflační tlaky. Očekává se, že středeční index spotřebitelských cen a čtvrteční index cen výrobců za duben vykáží zpomalení růstu cen. To by naznačilo, že březnové údaje by mohly být vrcholem tempa růstu cen v celé ekonomice.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

10.5.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?