Finlord Sněmovna financí

Technologické akcie: je už ohodnocení nízké?

4.5.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Technologické akcie

Technologické akcie jsou v posledních měsících pod silným prodejním tlakem. Investoři vyprodávali především akcie ztrátových společností a společností s vysokým ohodnocením. Dobrou zprávou je, že u některých společností už propadlo ohodnocení na podprůměrné úrovně. Přitom výhled růstu tržeb a zisků je stále velmi atraktivní.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Růst výdajů na zdravotnictví je nadprůměrný

 

Následující obrázek od Kinesic Capital ukazuje vývoj ohodnocení dle EV / NTM sales (enterprise value / 12 nejbližších měsíců) třech technologických podsektorů Consumer Internet (kupříkladu Amazon, Netflix), Enterprise Software (Microsoft, Oracle, Datadog…) a Digital Payments (Paypal, Affirm, Fiserv…). Ohodnocení klesá už od února 2021, přičemž v případě podsektoru Consumer Internet je už pod dlouhodobým průměrem. U zbylých dvou stačí pokles cen o dalších 15 % až 20 %, aby byl dosažen dlouhodobý průměr.

 

technologické akcie

 

Odhady růstu tržeb výrazně poklesly. Nicméně v nejbližších třech letech by ve všech třech podsektorech měl nastat vzestup minimálně o 16 % ročně. Takže i kdyby se cena akcií už nikam nehnula, tak by ohodnocení rapidně klesalo.

 

technologické akcie růst tržeb

 

Výprodeje postihly zejména ztrátové společnosti a společnosti s vysokým ohodnocením. U nich byl za posledních 6 měsíců propad cen o více než 50 % u podsektoru Consumer Internet.

 

technologické akcie růst propad cen

 

A 60 % u podsektoru Digital Payments:

 

technologické akcie růst propad cen digitální platby

Technologické akcie: ohodnocení a výnos akcií

 

Čím nižší je ohodnocení akcií, tím je vyšší potenciál pro zhodnocení investice. Tento vztah je dobře vidět na následujícím grafu, který poměřuje ohodnocení Consumer Internet s vývojem cen akcií v následujících 12 měsících. V minulosti po propadu ohodnocení na podobné úrovně, jako jsou teď, nastalo do 1 roku zhodnocení akcií o více než 50 %.

 

technologické akcie ohodnocení a změna cen

 

Technologické společnosti dlouhodobě generují nadprůměrné ziskové marže a v minulých letech byly schopné generovat výrazně vyšší nárůst tržeb a zisků než společnosti z jiných sektorů. Tempo růstu zpomaluje, ale stále je vyšší oproti průměru obecných indexů. Jak je vidět na uvedených grafech, tak ohodnocení už vůbec není vysoké. Tržní sentiment je stále negativní a po výprodejích je už řada investorů v panickém módu. Propad cen o dalších 15 až 20 % nelze vyloučit. Když si ale vezmeme výhled, o kolik s velkou pravděpodobností stoupnou tržby a zisky v následujících pěti letech, tak silně začínají převažovat důvody pro nákup. Při nezměněném ohodnocení na současné úrovni by díky organickému růstu tržeb byly ceny akcií technologických společností v roce 2027 o 100 % vyšší. Růst tržeb o 15 % p.a. po dobu pěti let znamená za pět let o 100 % vyšší tržby. Poměr potenciálního výnosu k riziku není vůbec špatný.

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory máme připravený podrobný rozbor strategického nastavení portfolia a investice do ETF, pomocí kterých lze majetek budovat. Sledování jednoduchých pravidel je pak na každém investorovi.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

4.5.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.