Finlord Sněmovna financí

Zlato v roce 2021: rezervy centrálních bank na 30letém maximu

2.2.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
investice do zlata

Jak se vyvíjela globální poptávka a nabídka po zlatě? Jaký celkový odliv byl ze zlatých ETF? Kolik zlata nakoupily centrální banky?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Podle dat WGC celosvětová poptávka po zlatě za celý rok 2021 vzrostla o 10 % na 4 021 tun, k čemuž přispěla poptávka ve čtvrtém čtvrtletí, která vzrostla téměř o 50 % na maximum za 10 čtvrtletí. Poptávka v roce 2021 kompenzovala nižší spotřebu v roce 2020, která souvisela s příchodem pandemie.

 

V rámci roku se poptávka po zlatě zotavila prakticky ve všech sektorech. Výjimkou byly jen zlaté ETF, které zaznamenaly odliv 173 tun.

 

globální poptávka po zlatě

 

Pokud jde o šperky, tak globální poptávka po špercích v roce 2021 vzrostla meziročně o 52 % na 2 123,6 tun. V absolutním vyjádření dosáhla globální poptávka po zlatě v roce 2021 123 miliard USD, což prakticky odpovídá rekordu z roku 2013. Indie a Čína jsou největšími spotřebiteli zlatých šperků na světě. Raketový růst poptávky po špercích byl zaznamenán v Indii, kde se meziročně zvýšila poptávka po zlatě o 93 % na 610,9 tun. Spotřebu v Indii tradičně táhly svatby a festivaly. Pokud jde o Čínu, tak zde se zvýšila poptávka po zlatých špercích o 63 % na 674,6 tun.

 

zlato Eva Mahdalová Finlord

 

Globální rezervy zlata centrálních bank se vyšplhaly na 30leté maximum

 

Centrální banky nashromáždily v roce 2021 463 tun zlata, což je o 82 % více než v roce 2020, a zvedly globální rezervy na téměř 30leté maximum. Tempo nákupů ve druhém pololetí 2021 zpomalilo, přičemž ve 4. čtvrtletí meziročně pokleslo o 22 %.

 

rezervy zlata centrálních bank Eva Mahdalová Finlord

 

Graf níže ukazuje nákupy a prodeje zlata jednotlivých centrálních bank.

nákupy a prodej zlata centrálních bank Eva Mahdalová Finlord

 

Globální nabídka zlata

 

Globální nabídka zlata v roce 2021 meziročně poklesla o 1 % na 4 666,1 tun. Globální důlní těžba meziročně vzrostla o 2 % na 3 560, 7 tun. Recyklace zlata v roce 2021 pak meziročně poklesla o 11 % na 1 149,9 tun.

 

globální nabídka zlata Eva Mahdalová Finlord

 

Graf níže ilustruje globální důlní těžbu zlata. Ta se v roce 2021 částečně zotavila, nicméně zůstává stále pod maximem.

 

těžba zlata Eva Mahdalová Finlord

 

Vzhledem k vyšší ceně zlata se v příštím díle podíváme na největší těžaře zlata, kteří se obchodují na americké burze. Fyzické zlato není jedinou možností, jak lze v této oblasti investovat.

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách a v rozboru poplatků: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

2.2.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    spekulant napsal:

    Když si ČNB si může vytvořit neomezené množství korun ze vzduchu, proč si za ně nekoupí zlato? Mohli bysme se stát zlatou světovou velmocí. Je to snad proto, že by dostala do oběhu víc korun a tím by znehodnotila kurz koruny při nákupu zlata v zahraničí?

    Pokud ano tak při intervencích dělala to samé. Vypustila do světa 2 biliony korun. A o ně je koruna prostě slabší. Při příchodu covidu, jak spekulanti prodávali korunu tak, kurz vyletěl snad až k 29kč. A ČNB to ignorovala. Přitom to byla její vina. Ona měla ty koruny koupit zpět aby napravila to co zpackala. Neudělala to. Kurz se už srovnal. A Eura nám zůstaly. Co takhle je utratit za zlato a stát se světovou zlatou velmocí? To korunu neohrozí. A to zlato bude koupeno za eura, který jsme předtím koupili za koruny jenž byly vyrobeny ze vzduchu.
    Ale ČNB už místo korun má kvanta EUR. Proč si za ně nekoupí zlato? To by s korunou nehlo a s inflací taky ne. A byli bysme ve vatě. Ale kupoval bych hlavně stříbro.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER