Finlord Sněmovna financí

Srovnání: akcie vs dluhopisy od roku 1900 do 2020

13.8.2021

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
investice do akcií

Akcie z dlouhodobého hlediska překonávají státní dluhopisy, a to navzdory dvěma světovým válkám, komunistické revoluci, depresi, hyperinflaci, velké inflaci v 70. letech a krizím v letech 2000, 2008 a 2020.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Graf níže ukazuje anualizovanou o inflaci očištěnou průměrnou výkonnost akcií a státních dluhopisů v západních zemích od roku 1900 do roku 2020. Akcie v Austrálii, USA a Švédsku měly průměrnou roční reálnou výkonnost přes 6 %, zatímco státní dluhopisy měly průměrnou roční reálnou výkonnost okolo 2 %. Akcie v Kanadě, Velké Británii a Holandsku měly výkonnost okolo 5 %, načež dluhopisy měly výkonnost okolo 2 %. V Japonsku, Německu, a v rozvíjejících se trzích byly pak záporné výnosy u státních dluhopisů a o inflaci očištěná výkonnost akcií se pak pohybovala od 2 do 4 %.

 

akcie

 

 

Následující graf ukazuje poměr jednoleté volatility akcií a volatility dluhopisů. Holandské akcie měly dvojnásobnou volatilitu oproti dluhopisům. Prakticky podobně na tom byly německé, americké a italské akcie.

 

 

akcie a dluhopisy Eva Mahdalová Finlord

 

 

Pokud jezdíte pražským metrem, tak vám jistě nemohla uniknout reklama se sloganem: „Spořte svým vnoučatům s výnosem až 3 % p.a.“. V porovnání s jiným spořením se zcela jistě jedná o hezký výnos, nicméně u dětí s dlouhodobým investičním horizontem není využití spořících produktů optimálním řešením.

 

 

U dětí a lidí v produktivním věku, jenž mají investiční horizont delší než 15 let, by mělo být portfolio sestaveno z dynamických aktiv. Jak jsme si ukázali i v analýze „Akcie vs dluhopisy: výnosy, rizika a předsudky“, tak riziko dynamických aktiv s růstem investičního horizontu rychle klesá. V tomto kontextu si také nezapomeňte přečíst analýzu „Akcie: růst do nebe a přidaná hodnota“. Mezi dynamická aktiva patří nejenom zmíněné akcie a akciové fondy, ale i nemovitosti, které jsme v minulosti zahrnuli do srovnání různých aktiv. Mezi dynamická aktiva patří i P2P půjčky.

 

Ve fondech SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital se pravidelně sleduje řada indikátorů různých segmentů a sektorů akciových trhů. Portfolio fondů je po analýze vytvořené tak, aby obsahovalo atraktivně ohodnocené investiční příležitosti s dostatečně vysokým bezpečnostním polštářem.

 

Investoři mohou také nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

13.8.2021

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU