Finlord Sněmovna financí

Je zakladatel Constellation Software lepší investor než Warren Buffett?

7.3.2024

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Buffett vs Mark Leonard investice

Warren Buffett je věhlasný investor, který pomocí akvizic akcií firem dlouhodobě buduje společnost Berkshire Hathaway. Akvizicím firem se ale věnují i jiné společnosti a investoři. Slyšeli jste už o kanadské Constellation Software? Výkonnost cen její akcií vás možná příjemně překvapí.

 

Mark Leonard z Constellation Software vs Warren Buffett

 

Mark Leonard založil v roce 1996 společnost Constellation Software a od té doby tato společnost investovala do více než 500 zejména malých softwarových společností neobchodovaných na burze. Mark Leonard nemá rád publicitu, takže mnoho běžných investorů o něm ani neví.

 

Nicméně v roce 2006 se akcie společnosti začaly obchodovat na burze Toronto Stock Exchange s tickerem CSU.to. Tehdy byla tržní kapitalizace 70 milionů CAD. Teď je už 81 miliard CAD.

 

Abychom si lépe představili výkonnost ceny akcií, tak následující obrázek ukazuje srovnání BRK od roku 1985 vs CSU.to od roku 2006. Za 39 let se investice do akcií Berkshire Hathaway zhodnotila o dechberoucích 35 534 %. Investice do Constellation Software se od roku 2006 za cca 18 let zhodnotila o více než 28 000 %. Rychlost zhodnocování CSU.TO je tedy výrazně vyšší. V posledních deseti letech bylo zhodnocení na úrovni 30 % p.a. oproti 13,7 % p.a. v případě BRK.

 

20240307 Constellation Software vs Warren Buffett

 

Od roku 2005 zvedla společnost tržby ze 165 milionů na 6,6 miliardy kanadských dolarů. Free cash flow se zvýšilo z 21 na 1256 milionů CAD.

 

20240307 Constellation Software výsledky

 

Na následujícím obrázku je zhodnocení akcií různých firem zaměřených na sériové akvizice. V grafu jsou Constellation Software, Lifco, Addtech, Microsoft, Heico, Roper Technologies, Ametek, Amphenol, Lagercrantz, Bergman & Beving, LVMH, Berkshire Hathaway, Atkore, Investor AB, Sesa, Reply, Diploma a Halma. CSU.to měla nejvyšší zhodnocení, ale dařilo se i švédským Addtech AB, Lifco AB či americkému Microsoftu.

 

20240307 Constellation Software výkonnost akcie

 

Finanční instrumenty lze obchodovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: LYNX Broker (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), Interactive Brokers (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

7.3.2024

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB