Akcie polovodiče: největší americké polovodičové společnosti
12.6.2023
5 min.
Jak se svět posouvá hlouběji do éry rozsáhlé digitalizace, jen málo průmyslových odvětví lze považovat za tak důležité jako polovodiče. Polovodiče se nacházejí téměř ve všem, co denně používáme. Pro řadu států se polovodiče staly tématem národní bezpečnosti.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Následující tabulka ukazuje 15 největších amerických polovodičových společností seřazených podle tržní kapitalizace a jejich zhodnocení od počátku roku. Data jsou ke konci května.
Největší americkou polovodičovou společností je Nvidia, která na konci května dosáhla tržní kapitalizace 1 bilion USD. Akcie však během dne mírně klesly, čímž se snížila i tržní kapitalizace na 992 miliard USD. Za posledních deset let se Nvidia transformovala z výrobce grafických karet zaměřených na hry na globálního lídra v oblasti umělé inteligence a čipů pro datová centra.
Na třetím a šestém místě jsou dva nejznámější američtí výrobci čipů – AMD a Intel. Tito dlouholetí rivalové se pohybují v opačných trajektoriích, přičemž akcie AMD za posledních pět let vzrostly o 770 % a akcie Intelu klesly o 47 %. Jedním z důvodů je segment datových center, ve kterém se zdá, že AMD krade Intelu podíl na trhu.
V žebříčku na sedmém místě je společnost Applied Materials a na devátém místě Lam Research. Obě společnosti se specializují na zařízení pro výrobu polovodičů a hrají tak důležitou roli v dodavatelském řetězci tohoto odvětví.
Polovodiče: Lídr z hlediska tržeb je Intel, avšak nejrychlejší tempo růstu tržeb má AMD
Následující obrázek ukazuje vývoj tržeb společností NVIDIA (ticker: NVDA), Broadcom (ticker: AVGO), Advanced Micro Devices (ticker: AMD), Texas Instruments (ticker: TXN), Qualcomm (ticker: QCOM) a Intel (ticker: INTC). U všech společností nastal v posledních letech nárůst tržeb, až na společnost Intel, které tržby stagnovaly. Lídrem z hlediska tržeb je stále zatím Intel, nicméně ostatní polovodičové společnosti mu začínají šlapat na paty.
Následující graf ukazuje průměrné tempo růstu tržeb za posledních 5 let. Nejrychlejší tempo růstu tržeb je u společnosti AMD. AMD rostou tržby v posledních 5 letech tempem 35 % p.a. NVIDII pak rostou tržby v posledních 5 letech tempem téměř 23 % p.a.. Nejpomalejší růst tržeb v posledních 5 letech má Intel a to o cca 0,10 % p.a..
Graf níže pak ukazuje čistý zisk. Největší čistý zisk generuje společnost Broadcom a to 12,6 miliard USD. Qualcomm pak zaznamenala čistý zisk na úrovni 10,6 miliard USD. Výrazný propad zisku zaznamenala v nedávné době pak společnost Intel.
Akcie polovodiče: nejlevněji je ohodnocená společnost Qualcomm
Při zkoumání ohodnocení společností musíme myslet na tempo růstu dané firmy. P/E na úrovni 15 u firmy, které rychle klesají tržby a zisk, je velmi vysoké. Naopak P/E na úrovni 30 u rychle rostoucí společnosti může indikovat levné ohodnocení.
S euforií okolo umělé inteligence se i ohodnocení polovodičových akcií dostalo na relativně vyšší úrovně. Pokud se podíváme na ohodnocení společností dle P/E indikátoru podle zisku v posledních 12 měsících, tak nejlevněji je ohodnocena společnost Qualcomm, která má P/E na úrovni 12. Naopak relativně nejdražší je NVIDIA, která má P/E na úrovni 155.
Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: LYNX Broker (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), Interactive Brokers (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další
12.6.2023
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
Napsat komentář