Finlord Sněmovna financí

Robotika zlevňuje a mění uvažování firem

29.11.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Robotika zlevňování

Robotika zaznamenává v posledních desetiletích výrazný nárůst využití. Zlevňování a zlepšování robotů umožňuje firmám, aby ponechávaly produkci i v zemích, kde je cena práce vyšší. Některé velké nadnárodní společnosti se nebojí ani přesouvat výrobu zpátky z Asie do Evropy či USA.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Robotika zlevňuje, cena lidské práce roste

 

Následující dva obrázky ukazují nalevo nárůst počtu instalovaných průmyslových robotů ve světě a pravý graf ukazuje srovnání ceny práce (modrá křivka) a ceny robotiky (oranžová křivka). Od roku 1990 stoupla globální cena práce na 2,5násobek. Naopak robotika zlevnila na polovinu. Firmám se tak vyplatí investovat do robotů a automatizace.

 

robotika zlevňuje

 

Zároveň budeme v nejbližších letech sledovat díky dalšímu využití robotiky přesun výroby zpátky do USA a Evropy. Cena robota je prakticky stejná, či ho společnost kupuje do továrny v USA nebo v Číně. Operátor sice bude dražší v USA, ale lokální výrobou se naopak ušetří na dopravě a minimalizuje se politické riziko spojené s rozvíjejícími se trhy.

 

Nástup robotiky pomáhá nejenom výrobcům robotů, ale také různým softwarovým společnostem, které pomáhají s jejich řízením. Rozmach průmyslového IoT si rozhodně vyžádá zvýšenou poptávku po cloudových službách. To je příznivé pro jejich poskytovatele, viz analýza ZDE.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

29.11.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?