Finlord Sněmovna financí

Poskytovatelé cloudů: růst zpomalil, ale stále je vysoký

18.11.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Cloudové služby a SaaS

Poskytovatelé cloudů, tedy zejména Amazon, Microsoft, Google či Alibaba, zaznamenávají v posledních letech obrovský nárůst poptávky. Meziroční růst se pohyboval na úrovni 40 %. V Q2 a Q3 letošního roku sice nastalo zpomalení, ale růst je stále více než 30 %. Jak vypadá fundamentální situace těchto firem a také SaaS sektoru?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Poskytovatelů cloudů v USA rychle rostou

 

Následující obrázek ukazuje tržby a meziroční změnu poskytovatelů cloudů (Amazon AWS, Microsoft Azure, Google Cloud) v USA a pak tržby společností Snowflake a Databricks, které jsou prakticky budovány jako nadstavba nad tyto tři největší cloudy.

 

poskytovatelé cloudů

 

Cloudové služby jsou pro uvedené společnosti stále významnější. Kupříkladu u Amazon tvoří téměř polovinu enterprise value, přičemž před rokem to bylo 27 %.

 

poskytovatelé cloudů finance

 

Nárůst výdajů za IT bude dle odhadů poradenské společnosti Gartner nadále pokračovat. V USA byly výdaje v roce 2019 na úrovni 700 miliard dolarů ročně, v roce 2025 to bude více než 1,2 bilionu USD. Výdaje na Cludové služby (IaaS a PaaS) porostou o 26 % ročně. Výdaje na tradiční IT infrastrukturu prostou o 5 % ročně.

 

výdaje na IT v USA
SaaS: vysoký růst zůstává, valuace propadly

 

Cloudovou infrastrukturu využívá celá řada SaaS společností (software as a service). Sektor zaznamenal v posledních letech turbulentní vývoj s prudkým růstem cen akcií a letošním obrovským propadem. Ohodnocení se snížilo z více než 20násobku EV / tržby na současný 6násobek. Přitom očekávaný růst je stále více než 20 % ročně.

 

SaaS růst a ohodnocení

 

Při nákupu akcií SaaS společností si investoři musí dát pozor na velmi vysoké odměny v podobě zaměstnaneckých akcií. Letos se v průměru pohybují u největších společností na úrovni 21 % provozních výdajů a nákladů na prodej. Zaměstnanecké akcie rozřeďují podíl externích akcionářů a lze je vnímat jako další náklad firmy, i když se to takto ve výkazech neprezentuje.

 

SaaS zaměstnanecké akcie

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

18.11.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.