Nejsilnější sektory: zdravotnictví a technologie
25.11.2022
6 min.
Nejsilnější sektory jsou dlouhodobě zdravotnictví, technologie či spotřeba zboží. Zde by investoři měli hledat také budoucí hvězdné společnosti. Podívejte se na statistiky od roku 1961.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Pasivnímu i aktivnímu investování se bude věnovat online konference XTB už tuto sobotu 26. listopadu od 13. hodin, viz program ZDE. Na konferenci vystoupíme i my a podíváme se na tvorbu majetku pomocí ETF (burzovně obchodované fondy).
Reálná o inflaci očištěná výnosnost US akcií byla kolem 6 % p.a.
Následující obrázek ukazuje vývoj indexu S&P 500 a indexu malých a středně velkých společností v USA. Tržby se u S&P 500 vyšplhaly na 16násobek, zisky na 32 násobek (je patrné, že stoupla zisková marže). U malých a středně velkých společností se ve stejném období zvedly tržby na 32násobek a zisky na 50násobek.
Podobně se zhodnotily i akcie. Následující tabulka ukazuje rozklad reálného o inflaci očištěného zhodnocení. Rozklad je na růst tržeb + buyback/emise nových akcií + dividenda + změna ziskové marže + změna P/E = celkový reálný zisk. Celkové reálné zhodnocení bylo u velkých společností 5,9 % ročně a u malých a středně velkých společností 6,6 % ročně.
Nejvýnosnější sektory měly reálnou výnosnost přes 8 % p.a.
Následující obrázek ukazuje sektor velkých firem z oblasti zdravotnictví a srovnání s celým indexem bez zdravotnictví. Od roku 1961 se v sektoru zdravotnictví zvýšily tržby na 128násobek, což je skutečně impozantní nárůst. Zdravotnictví jsme se věnovali i v této analýze.
Následující tabulka ukazuje rozklad celkového reálného zisku, který byl v sektoru zdravotnictví na úrovni 8,06 % p.a.. Hlavním tahounem byl růst tržeb. P/E poměr tohoto sektoru je dokonce aktuálně nižší než v roce 1963.
Pro srovnání se můžeme podívat na technologický sektor, kde nastal nárůst tržeb na 32násobek.
Rozklad na jednotlivé složky ukazuje, že tahounem byl nejenom vyšší růst tržeb (5,04 % p.a.), ale i expanze ziskové marže (příspěvek 1,81 %).
A ještě se podívejme na sektor spotřeby necyklického zboží, kde se tržby zvedly od roku 1961 na 60násobek.
Od roku 1963 uplynulo 60 let. Jak se budou vyvíjet ekonomiky následujících 60 let, nelze říct, ale trend je celkem zřejmý. Tržby i zisk uvedených sektorů budou mnohonásobně vyšší oproti současnosti. Pochopitelně se zněkolikanásobí i mzdové náklady, ceny za služby, ceny zboží a služeb.
Následující obrázek ukazuje tmavě modrou vývoj mediánového příjmů amerických domácností. Od roku 1963 nastal více než desetinásobný nárůst. Po očištění o inflaci a daňovou zátěž sice také nastalo zvýšení, ale ne o tolik.
Investice vytváří majetek, ze kterého mohou lidé čerpat, až nebudou mít pravidelný příjem ze zaměstnání/samozaměstnání. Na investicích do akcií je výborné to, že hodnota firem roste výrazně rychleji, než je inflace i nárůst mezd. Díky tomu může i průměrně vydělávají člověk nashromáždit při investování po dobu několika desítek let velmi vysoké kapitálové zázemí.
Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
25.11.2022
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
Napsat komentář