Finlord Sněmovna financí

Zdravotnictví: prodeje volně dostupných léků porostou o 12 % p.a.

24.11.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
tržby z prodeje léků

Zdravotnictví bude čím dál víc nabývat na významu. Populace stárne a nemoci se projevují zejména u starších lidí. Poptávka po zdravotní péči je přitom neelastická a za ošetření jsou lidé ochotní platit velmi vysoké částky. Od roku 1990 se ve světě zvedl počet diagnostikovaných onemocnění o stovky procent. Kupříkladu Alzheimer o 300 %, celiakie o 1111 %, deprese o 280 % či bipolární porucha o 10 833 %, cukrovka o 305 %, viz následující obrázek. Za tímto nárůstem je samozřejmě větší zájem lidí o diagnostiku problémů. Ale také tlak farmaceutických firem, aby lékaři identifikovali i menší problémy a nasazovali léčbu.

 

Pasivnímu i aktivnímu investování se budeme věnovat na online konferenci XTB už tuto sobotu 26. listopadu od 13. hodin, viz program ZDE. Na konferenci vystoupíme i my a podíváme se na tvorbu majetku pomocí ETF (burzovně obchodované fondy).

 

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

zdravotnictví

 

 

Následující graf ukazuje globální tržby v segmentu prodeje volně dostupných léků, přípravků a pomůcek (v grafu nejsou léky na předpis). Tržby by měly v roce 2022 dosáhnout 52,76 miliard USD a v roce 2027 by měly globální tržby činit 94,2 miliard USD. Průměrné roční tempo růstu globálních tržeb by mělo být mezi lety 2022-2027 ve výši 12,29 %. Nejvíce tržeb by se mělo generovat v Číně a pak v USA a Japonsku.

 

 

zdravotnictví Eva Mahdalová Finlord

 

 

Vývoj tržeb a provozního zisku celého sektoru zdravotnictví v rámci indexu S&P 500 od devadesátých let znázorňují následující obrázky. Tržby i zisky sektoru zdravotnictví jsou dlouhodobě stabilní.

 

 

tržby zdravotnictví

zisky zdravotnictví

 

 

Tomu odpovídá i nárůst cen akcií, což ukazuje následující obrázek indexu S&P 500 akcie ze sektoru zdravotnictví s velkou tržní kapitalizací.

 

 

akcie zdravotnictví

 

 

Jelikož byl růst zisků a růst cen podobný, tak je logicky ohodnocení společností přibližně stejné jako v roce 1995, tedy aktuálně na úrovni 16,7násobku zisků.

 

 

sektor zdravotnictví investice

 

 

Trh zdravotnictví je markantní, ziskové marže jsou vysoké a do budoucnosti lze očekávat další zvyšování poptávky. Lze si vybrat ETF, které kopíruje celý sektor, anebo je možné se zaměřit na výběr jednotlivých firem či podsektorů. Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

24.11.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC CAPITAL?