Finlord Sněmovna financí

Investice do důchodu: kolik bychom měli mít dle věku?

22.11.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Kolik peněz do naspořit do důchodu

Pokud chceme odejít do důchodu s dostatečně velkým kapitálovým polštářem, tak bychom měli postupně investovat peníze. Nicméně lidé si musí vybrat mezi aktuální spotřebou a investicí (tedy neutracením peněz). Kolik si ale odkládat? Kolik peněz bychom měli mít už zainvestovaných třeba ve 30 letech, 40 letech nebo v 50 letech?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Pasivnímu i aktivnímu investování se budeme věnovat na online konferenci XTB už tuto sobotu 26. listopadu od 13. hodin, viz program ZDE. Na konferenci vystoupíme i my a podíváme se na tvorbu majetku pomocí ETF (burzovně obchodované fondy).

 

Ve 30 letech polovina hrubého příjmu, v 65 letech 11násobek hrubého příjmu

 

Ekonomové z T Rowe Price vytvořili jednoduchou pomůcku pro lidi, aby věděli, jak veliké by přibližně mělo být v daném věku investiční portfolio člověka, pokud chce mít důstojný důchod. Parametry jsou následující: odchod do důchodu v 65 letech, důchodové čerpání ve výši 4 % z portfolia (to bez problémů vydrží 30 let důchodového věku). Začátek investování při dovršení 25 let. Do 45 let růst pracovních příjmů člověka o 4 % ročně, následně o 3 % ročně. Výnos trhu 7 % ročně. Investicemi se myslí zejména akcie a nemovitosti, případně jiné dynamické instrumenty. U nich je očekávaný výnos 7 % p.a. dlouhodobě dosažitelný.

 

Následující graf a tabulka ukazují, jaký násobek příjmů byl měl mít člověk nashromážděn na investiční účtu. Tabulka je univerzální a lze ji použít v USA, ČR či SR. Ve věku 30 let by už investice měly být ve výši poloviny hrubého ročního příjmu. V ČR je medián 34 tisíc měsíčně, tedy 408 tisíc ročně. Takže 30letý člověk by v investicích už měl mít 204 tisíc Kč. 35 letý cca 408 tisíc. 65letý, tedy před odchodem do důchodu, pak kolem 4,5 mil. Kč, i když rozmezí bude dle typu domácnosti a její spotřeby 2,8 mil. až 5,5 mil. Kč.

 

kolik peněz do důchodu

 

U investic a tvorby kapitálového polštáře do důchodu je důležité především začít, vybrat si spolehlivého brokera, správce fondů a pak disciplinovaně odkládat část příjmu. Samozřejmě, někdy nemusí být odkládané částky vysoké, pokud má člověk třeba nějaké nečekané výdaje (dokonce je možné i odčerpat z investičního účtu). Uvedená tabulka ale ukazuje mantinely, ke kterým by se průměrně vydělávající člověk měl při tvorbě důchodového investičního portfolia přiblížit.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

22.11.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?