Finlord Sněmovna financí

Ruský plyn: bez něj se musí spotřeba EU snížit o 15 %

12.7.2022

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
zemní plyn a LNG v Evropě

V roce 2021 pokrýval ruský plyn 40 % spotřeby plynu v EU. Od počátku zimy 2021 a zejména od počátku vstupu ruských vojsk na Ukrajinu se ale výrazně snížily dodávky. V červnu 2022 už ruský plyn pokrýval jenom 20 % evropské spotřeby této komodity. Výpadek byl zatím pokrytý nárůstem importu LNG (zkapalněný zemní plyn) a také mírně vyšší produkcí zemního plynu evropskými zeměmi. Problém je v tom, že u LNG se už importní terminály dostávají na svou maximální kapacitu. Pokud by byly dodávky plynu z Ruska kompletně vypnuté, tak dle výpočtů organizace Bruegel by jedinou možností stabilizace trhu bylo snížení průměrné spotřeby v zemích EU o 15 %. V některých zemích by to ale bylo výrazně více.

 

Ruský plyn je stále klíčový i pro ČR a SR

 

Následující obrázek ukazuje odhad objemu plynu v evropských zásobnících při kompletním výpadku importu plynu z Ruska. První scénář ukazuje zachování poptávky na průměrné úrovni z let 2019 až 2021. Při tomto scénáři by už v únoru 2023, tedy uprostřed zimy, byly zásobníky prázdné a ve všech zemích by se spustily nejvyšší stupně protikrizových opatření. Pokud by se podařilo v nejbližších měsících implementovat v průměru 15 % snížení spotřeby, tak by sice objem plynu v zásobnících propadl do konce zimy na extrémně nízkou úroveň, ale totální krize by nenastala.

 

plyn zásobníky v EU

 

Následující tabulka pak ukazuje poptávku a nabídku dle skupin zemí. Ve sloupci Demand response je dosavadní vývoj spotřeby oproti minulým rokům a v Necessary Demand Response je odhad, o kolik by se celkem měla spotřeba snížit v případě kompletního výpadku dodávek plynu z Ruska. V řadě zemí už nastala redukce spotřeby plynu a někde (Španělsko, Francie, Portugalsko) není nutná, jelikož tyto země nejsou vůbec závislé od importu plynu z Ruska. Další významná redukce spotřeby by ale musela určitě nastat v Německu a pak ve střední a jižní Evropě, které jsou značné závislé na ruském plynu. Kupříkladu v ČR a SR by spotřeba plynu musela poklesnout až o čtvrtinu.

 

plyn spotřeba a nabídka dle zemí

 

Náhrada za ruský plyn: především LNG

 

Evropa zvýšila dovoz zkapalněného zemního plynu na rekordně vysokou úroveň a zatím tak vykryla výpadek importu plynu z Ruska přes plynovody.

 

ruský plyn a import LNG do EU

 

Tento obrázek ukazuje import LNG dle jednotlivých zemí. Největší kapacita terminálů je ve Francii, Velké Británii a Španělsku.

 

import LNG do EU

 

LNG se do Evropy aktuálně dováží především z USA, Kataru a Ruska:

 

import LNG dle zdroje

 

Problémem je postupné dosahovaní kapacity zařízení v Evropě, a to především zplyňovacích továren, jelikož LNG je před napuštěním do potrubí nutné nejdříve zpátky změnit na plyn. V severozápadní Evropě jsou kapacity využité na 100 % (krátkodobě na více než 100 %). Ve Velké Británii je využití na 55 % až 60 %. Tady je ještě určitý prostor pro navýšení importu LNG a poslání plynu Interconnector a BBL plynovody do Belgie a Nizozemí, jen je zatím nepřekonatelný problém v tom, že kapacita těchto plynovodů nestačí. Je na úrovni 2,5 miliardy kubických stop denně. Celková LNG kapacita Británie je přitom 4,7 miliardy stop. Zvýšený import LNG do Velké Británie tedy bude sloužit spíše pro pokrytí domácí poptávky.

 

import LNG kapacity

 

Také LNG terminály na jihu Evropy ještě mají volnou kapacitu. Stejně jako u Velké Británie se u nich naráží na nedostatečnou kapacitu potrubí napojených ke zbytku Evropy.

 

Vysoká poptávka po LNG pochopitelně tlačí cenu nahoru. Následující obrázek ukazuje cenu LNG v Evropě (TTF), Asii (JKM) a srovnání s cenou zemního plynu v USA. LNG v Evropě a Asii stojí aktuálně 40 až 45 USD za MBtu, přičemž zemní plyn v USA stojí cca 6 MBtu. Sedminásobně vyšší cena plynu má samozřejmě i velký dopad na konkurenceschopnost Evropy vůči USA.

 

LNG cena

 

Pro producenty LNG je výhodné, že aktuálně je prodejní cena několikanásobně vyšší oproti breakeven ceně, která se pohybuje na úrovni 6 až 8 USD za MBTU (prodejní cena je zmíněných 40 až 45 USD). Dosahovaná ziskovost je tedy velmi vysoká.

 

LNG breakeven cena

 

LNG bude v nejbližších letech stále významnějším zdrojem. Investice do nových zařízení sice v nejbližších letech budou, ale menší oproti rokům 2016 až 2020. Tehdy byla výstavba nových kapacit na úrovni 40 miliard kubických metrů ročně. V nejbližších třech letech bude spuštěna nová kapacita v průměru jenom na úrovni 18 miliard ročně. Až v roce 2025 a 2026 by měly být v USA a Kataru spuštěné velké LNG projekty, které přinesou prudký nárůst kapacity.

 

LNG nová kapacita

 

Energetická situace v Evropě bude letos ještě velmi napjatá, jelikož chybí potřebná infrastruktura pro nahrazení výpadku importu ropy a zemního plynu z Ruska. Nové LNG terminály jsou sice ve výstavbě, ale kapacita se začne zvyšovat až v horizontu tří let. Ceny zemního plynu i ropy tak zůstanou na zvýšené úrovni delší dobu. Zlevnění by nastalo v případě recese, ale recese by také znamenala nárůst nezaměstnanosti.

 

Výstavba nových terminálů a přepravných zařízení přinese investorům atraktivní příležitosti. Kupříkladu americká společnost Cheniere vyvezla v prvním čtvrtletí rekordní objem LNG, a to především do Evropy.

 

Cheniere export LNG

 

Investoři mohou obchodovat akcie, ETF a komodity u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Zalep.to investování do faktur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

12.7.2022

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?