Finlord Sněmovna financí

Akcie na 40 let: nejhorší byl zisk 8,9 % p.a.

28.7.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Akcie na 40 let

V tomto rozboru jsme ukázali, že při investici na 30 let byly akcie v minulosti bezpečnou investicí. V následující analýze doplníme několik dalších statistik ohledně výnosů a rizika.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Americké akcie na 40 let vs na 15 let

 

Následující tabulka ukazuje výnosy 40letých investičních period na datech od roku 1928 do roku 2021 pro S&P 500 a pak pro large cap hodnotové akcie (LCV), smíšené small cap akcie (SCB) a small cap hodnotové akcie (SCV) a pak portfolia složené z těchto 4 indexů. Celkem bylo v datovém souboru těchto 40letých období 55.

 

akcie na 40 let

 

V průměru se investice do S&P 500 zhodnotila při držbě alespoň 40 let o 11 % p.a. a ze 100 USD se hodnota majetku zvýšila na 6499 USD. V nehorším 40letém období bylo zhodnocení 8,9 % p.a., v nejlepším 12,5 % p.a.. Nejlépe si vedly hodnotové small cap akcie, které na 40letých obdobích dosáhly průměrné zhodnocení 16,2 % p.a. a ze 100 USD se hodnota majetku zvedla na 39 930 USD. V nejhorším období bylo zhodnocení 11,6 % p.a. a v nejlepším 19 %.

 

Ta samá tabulka pro 15leté období (mezi lety 1928 a 2021 jich bylo 80) vypadá následovně. V nejhorším období zaznamenal index S&P 500 zhodnocení 0,6 % p.a., v nejlepším 18,9 % p.a.. Small cap hodnotové akcie měly opět nejlepší výsledky, i když měly také nejhorší 15leté období s výsledkem -1,6 % p.a.. Nejlepší 15leté období v jejich případě přineslo zhodnocení 26,4 % p.a..

 

akcie na 15 let

 

Při nastavení portfolia si investoři musí dobře rozmyslet, na kolik let chtějí investovat. Mladí lidé, kteří si peníze odkládají na důchod, mají dlouhodobý investiční horizont. Tím pádem mohou investovat dynamicky. Případné propady cen, i když jsou stejně rozsáhlé jako letos (cen akcí poklesly o 20 až 30 procent), dokážou „vysedět“. Jak ukazují tabulky, tak vyšší výnosy v minulosti přinesly akcie společností s malou tržní kapitalizací, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že těmto firmám rostou zisky rychleji.


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory máme připravený podrobný rozbor strategického nastavení portfolia a investice do ETF, pomocí kterých lze majetek budovat. Sledování jednoduchých pravidel je pak na každém investorovi.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

28.7.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU