Finlord Sněmovna financí

Akcie: bezpečná investice na 30 let

20.7.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Akcie na dlouhou dobu

Akcie patří mezi dynamické investiční nástroje a krátkodobé pohyby cen dokážou lidem zvýšit tep. Nicméně s prodlužujícím se investičním horizontem volatilita klesá až prakticky na úroveň dluhopisů. Investice do amerických akcií na 30 let a více měla v minulosti téměř vždy lepší výsledky než držba státních dluhopisů. A riziko akcií ve smyslu ztráty/nevydělání peněz bylo nižší už od horizontu 20 let. Letos se trhy dostaly pod prodejní tlaky, což mladým investorům umožňuje nakoupit akcie za velmi výhodných podmínek. 30letí investoři, kteří si chtějí odkládat peníze na důchod, se vůbec nemusí obávat alokace 100 % svých úspor do akcií (nebo jiných dynamických aktiv, jako jsou kupříkladu nemovitosti, REIT či kreditní instrumenty s vyšším výnosem).

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Akcie na dlouhou dobu

 

V roce 1994 publikoval Jeremy J. Siegel svoji knížku Stocks for the Long Run, která obsahuje řadu grafů a statistik a patří mezi investiční bestsellery. Letos v září by mělo vyjít šesté aktualizované vydání (poslední bylo v roce 2014). V knížce naleznou investoři mimo jiné i tento graf, který znázorňuje minimální a maximální anualizované reálné (o inflaci očištěné) výnosy amerických akcií, dluhopisů a pokladničních poukázek dle investičního horizontu. Zkoumané období je skutečně dlouhé a počíná rokem 1802.

 

akcie výnosy a riziko

 

V krátkém období akcie rozhodně mají mnohem větší výkyvy než dluhopisy. Nejhorší jednoletý výsledek byl -38,6 % a nejlepší 66,6 %. S prodlužováním horizontu ale klesá rozpětí dosažených výsledků. Už při horizontu 10 let byl u akcií nižší nejhorší výsledek lepší oproti dluhopisům. U horizontu 20 let pak byl i v nejhorším období u amerických akcií kladný reálný výnos, což se o státních dluhopisech a poukázkách nedá říct.

 

Zvýšení stability s prodlužováním horizontu lze dobře vidět i na tomto grafu klouzavých výnosů dle délky držby. U 30letého horizontu je variabilita nejnižší.

akcie klouzavé výnosy

 

Na problematiku se ještě můžeme podívat srovnáním, jak často byly akcie výkonnější než dluhopisy a pokladniční poukázky. Při jednoletém horizontu to bylo v 60 % času. Při 30letém horizontu to bylo v 91,6 % času. Pokud se použijí data za roky 1871 až 2021, tak ve více než 99 % času.

 

akcie vs dluhopisy

 

A jak vypadají kumulativní výnosy od roku 1802 do roku 2012? Investice 1 USD do akcií se zhodnotila na inflačně očištěných 705 tisíc USD. Investice do dluhopisů se zhodnotila na 1778 USD. Hodnota zlata stoupla z 1 USD na 4,52 USD (samozřejmě v minulosti byla hodnota zlata fixní, ale už řadu let není, takže komoditě nic nebránilo v růstu, zlato jednoduše nikdy nebylo dobrou dlouhodobou investicí). Reálná hodnota dolaru poklesla z 1 USD na 0,05 USD.

 

akcie dlouhdobé výnosy

 

Na obrázek se můžeme podívat i skrze pohled na aktuální svět. Americká ekonomika je vybudovaná zejména díky investicím do firem (či už soukromě držených nebo s akciemi upsanými na burzách). Jenom investice do podnikatelských nápadů a procesů pohání ekonomiku kupředu a zlepšují blahobyt lidí.

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory máme připravený podrobný rozbor strategického nastavení portfolia a investice do ETF, pomocí kterých lze majetek budovat. Sledování jednoduchých pravidel je pak na každém investorovi.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

20.7.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU