Finlord Sněmovna financí

Akcie: srovnání producentů kosmetiky PG, EL, JNJ, CL

3.5.2022

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
investice kosmetika

Jak rostou tržby, provozní cash flow producentům kosmetiky Johnson & Johnson, The Estée Lauder, Procter & Gamble a Colgate-Palmolive.

 

Společnosti Johnson & Johnson, The Estée Lauder, Procter & Gamble a Colgate-Palmolive znají nejenom investoři, ale i spotřebitelé. Jejich produkty všichni známe, neboť některé z nich používáme denně. Kupříkladu ve většině domácností nalezneme zubní pasty Colgate či mýdla Palmolive, jenž vyrábí společnost Colgate-Palmolive nebo Jar na mytí či produkty pro osobní hygienu Old Spice, Head & Shoulders od společnosti Procter & Gamble atd.. Nedávno jsme na portále Finlord.cz publikovali analýzu ohledně globálních tržeb trhu s kosmetikou. Globální tržby trhu s kosmetikou se v roce 2021 meziročně zvýšily o více než 8 miliard USD na 80,74 miliard USD. Statista Consumer Market Outlook odhaduje, že globální tržby trhu s kosmetikou překročí 100 miliard USD v roce 2022 a v roce 2026 dosáhnou tržby úrovně 131 miliard USD. V tomto kontextu jsme se zaměřily podle tržní kapitalizace na největší americké producenty kosmetiky, jimiž jsou Johnson & Johnson, The Estée Lauder, Procter & Gamble a Colgate-Palmolive.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Srovnání tržeb: The Estée Lauder rostou tržby nejrychlejším tempem

 

Následující obrázek ukazuje vývoj tržeb společností Johnson & Johnson (ticker: JNJ), The Estée Lauder (ticker: EL), Procter & Gamble (ticker: PG) a Colgate-Palmolive (ticker: CL). U všech společností nastal v posledních letech nárůst tržeb. Lídrem z hlediska tržeb je gigant Johnson & Johnson. Po koronavirové krizi se podařilo zrychlit růst tržeb i společnosti The Estée Lauder.

 

akcie producenti kosmetiky

 

Následující graf ukazuje průměrné tempo růstu tržeb za posledních 5 let. Vzhledem k tomu, že se jedná o velké společnosti, tak tempo růstu tržeb je už slabší. Samozřejmě v tomto kontextu se jedná o defenzivní sektor, který je tedy míň závislý na ekonomickém cyklu. U The Estée Lauder byl růst na úrovni 7,5 % p.a.. Johnson & Johnson rostou tržby v posledních 5 letech tempem 5,4 % p.a.. The Procter & Gamble pak rostou tržby v posledních 5 letech tempem 3,1 % p.a. a Colgate-Palmolive v posledních 5 letech rostly tržby v průměru o 2,7 %.

 

kosmetika akcie

 

Johnson & Johnson generuje největší free cash flow

 

Tržby a jejich růst jsou pro úspěch společnosti zásadní. Společnosti ale musí být schopné proměňovat tržby na zisky a peněžní tok pro své vlastníky. Johnson & Johnson je schopna generovat ročně FCF na úrovni 19,7 miliard USD. Procter & Gamble generuje ročně FCF na úrovni 13,9 miliard USD, Colgate-Palmolive 2,7 miliard USD a The Estée Lauder pak generuje ročně FCF na úrovni 2,6 miliard USD.

 

akcie kosmetika

 

Graf níže ukazuje provozní peněžní tok. U Johnson & Johnson provozní cash flow začalo klesat od podzimu 2021. Naopak nárůst provozního peněžního toku lze pozorovat u The Estée Lauder.

 

akcie kosmetika Eva Mahdalová Finlord

 

Graf níže pak ukazuje čistý zisk. Největší čistý zisk generuje společnost Johnson & Johnson a to 19,8 miliard USD. V roce 2017 zaznamenala společnost výrazný propad čistého zisku, což bylo zapříčiněno revizí amerických daní. Procter & Gamble pak zaznamenala čistý zisk na úrovni 14,6 miliard USD, The Estée Lauder vygenerovala čistý zisk na úrovni 3,2 miliard USD a Colgate-Palmolive měla pak čistý zisk na úrovni 2,1 miliard USD.

 

akcie producentů kosmetiky Eva Mahdalová Finlord

 

Následující graf ukazuje vývoj čisté ziskové marže.

 

kosmetika akcie Eva Mahdalová Finlord

 

Ohodnocení: Johnson & Johnson má nejnižší P/E poměr

 

Pokud se podíváme na ohodnocení společností dle P/E indikátoru podle zisku v posledních 12 měsících, tak nejlevněji je ohodnocena společnost Johnson & Johnson, která má P/E na úrovni 24.9. Naopak relativně nejdražší je Colgate-Palmolive, která má P/E na úrovni 31,6. The Estée Lauder má P/E na úrovni 28,8 a Procter & Gamble má pak P/E na úrovni 27,9.

 

Při zkoumání ohodnocení společností musíme myslet na tempo růstu dané firmy. P/E na úrovni 15 u firmy, které rychle klesají tržby a zisk, je velmi vysoké. Naopak P/E na úrovni 30 u rychle rostoucí společnosti může indikovat levné ohodnocení.

 

akcie srovnání producentů kosmetiky Eva Mahdalová Finlord

 

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

3.5.2022

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?