Finlord Sněmovna financí

Akcie: výnosy pro investory díky zisku firem

4.1.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Akcie a zisky

V řadě článků jsme ukázali, že akcie společností jsou ve své podstatě velmi jednoduchý instrument, díky kterému mají investoři podíl na finanční výkonnosti firem. Když se budou dlouhodobě zvyšovat tržby a zisky, tak budou růst i výnosy z držby akcií. Investoři si mohou koupit akcie jednotlivých společností anebo si mohou koupit ETF (burzovně obchodovaný fond), které mají ve svých portfoliích tyto akcie. Jedním nákupem tak investoři obsáhnou celý index, což šetří především transakční a monitorovací náklady. Podívejme se, jak se za posledních 30 let změnil index amerických blue chip akcií S&P 500 a jak se změnil zisk firem v tomto indexu.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Zisk i index stouply za 30 let na desetinásobek

 

V roce 1991 byla hodnota indexu S&P 500 na úrovni 417 bodů a provozní zisk na akcii tohoto indexu byl 19. Výpočet zisku na akcii indexu je snadný, vezme se zisk na akcii všech firem v indexu a podle váhy akcie v indexu se udělá vážený průměr. Ohodnocení indexu dle P/E bylo tehdy 21,6.

 

Posuňme se do roku 2021. Ke konci roku byla hodnota indexu 4766, tedy 11,4násobně více než v roce 1991. Zisk na akcii indexu stoupl z 19 na 202, tedy na 10,6násobek. Jelikož zisk stoupl trochu méně, tak P/E indexu bylo 23,6, mírně více než v roce 1991.

 

akcie a zisky

 

S tím, jak se svět rozvíjí, tak se zisky firem dlouhodobě zvyšují, i když v některých letech nastal propad (1991, 2001, 2007, 2008, 2015, 2020). Poklesům zisků se nelze vyhnout. Také se nelze vyhnout změnám v ohodnocení. Poslední sloupec Expansion/Contraction ukazuje, kdy se ohodnocení meziročně zvyšovalo a kdy snižovalo. V letech, kdy rostly zisky a ještě se k tomu zvyšovalo ohodnocení, dosahovali investoři vysokého zhodnocení kapitálu.

 

Prakticky permanentně se setkáváme s kritikou monetární či fiskální politiky: „centrální banky lijí moc peněz, vlády se rychle zadlužují, tohle je neudržitelné, přijde kolaps“ atp.. Přitom investory by mělo zejména zajímat to, jaký zisk jsou schopné vygenerovat jednotlivé firmy, potažmo indexy. A když se za 30 let podíváme na obdobnou tabulku, tak nebude vůbec překvapující, pokud zisk na akcii indexu S&P 500 bude nad hodnotou 1000.

 

Schopnost generovat zisk je stejně důležitá pro burzovně obchodované či mimoburzovně držené firmy. Když bychom teď oslovili rodinu Valových ze Siko koupelen, Frolíka z Linetu či Korce z Ekospolu nebo jakéhokoliv známého českého podnikatele, tak by asi nezvažovali rozprodej akcií svých firem jenom proto, že ČNB a další centrální banky už začaly se zvyšováním úrokových sazeb a že česká vláda bude muset šetřit, aby státní dluh tak rychle nerostl. Ne, bude je zajímat, jak ve svých společnostech zvýšit tržby a zisk. A to samé zajímá akcionáře a manažery z Applu, Facebooku, Coca-Coly, Visy a dalších známých firem, které v akciových indexech najdeme.

 

Do akcií spolehlivých společností investují fondy SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital, ve kterých jsou aplikované dlouhodobě prověřené investiční myšlenky.

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

4.1.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU