Finlord Sněmovna financí

Růstové akcie jsou vůči hodnotovým rekordně drahé

24.11.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Růstové akcie vs hodnotové

Růstové akcie v posledních letech výrazně porážejí hodnotové. Ohodnocení je vysoké zejména v technologickém sektoru. Je pro investory atraktivní začít s rotací do hodnotových titulů?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Růstové akcie: nadvýkonnost a rekordně vysoké ohodnocení

 

Za poslední rok si kupříkladu fond od Vanguard na růstové akcie připsal 34,5 %. Fond na hodnotové akcie zhodnotil majetek o 27 %. Růstovým akciím se daří zejména od konce června.

 

růstové akcie a hodnotové akcie

 

Následující obrázek ukazuje poměr ukazatele enterprise value / tržby mezi růstovými a hodnotovými akciemi. Ukazatel dosáhl nového maxima. Před deseti lety bylo ohodnocení růstových akcií vůči hodnotovým přibližně stejné. Teď je trojnásobně vyšší.

 

růstové akcie ohodnocení

 

Poměr ceny k očekávaným tržbám u technologických akcií vyskočil na 7,18 násobek, což je nejvyšší hodnota od počátku měření statistiky v roce 2000. Před pandemii bylo ohodnocení dle tohoto ukazatele na pětinásobku očekávaných tržeb, což byla i tehdy velmi vysoká úroveň.

 

technologické akcie ohodnocení

 

Vzhledem k uvedeném vývoji se investoři začínají ptát, jestli nenastane v nejbližších měsících rotace do hodnotových titulů podobně, jako jsme to mohli sledovat od konce února do poloviny června letošního roku.

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

24.11.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.