Finlord Sněmovna financí

Polovodiče akcie: NVDA, TSM, AVGO, INTC, AMD, QCOM

10.11.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
nedostatek čipů

Akcie některých producentů polovodičů se díky masivní poptávce dostaly na nová maxima. Nedostatek polovodičů se začal objevovat v minulém roce, kdy stoupla poptávka po elektronice natolik, že ji producenti nebyli schopni uspokojit. V rámci segmentu podle tržní kapitalizace patří mezi největší společnosti kótované na americké burze NVIDIA Corporation, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited, Broadcom, Intel Corporation, Advanced Micro Devices a QUALCOMM Incorporated.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

IDC předpovídá, že trh s polovodiči dosáhne do roku 2025 600 miliard dolarů při průměrném roční růstu 5,3 %. V minulosti činilo průměrné roční tempo růstu 3 – 4 %. Vývoji v odvětví polovodičů do roku 2030 jsme se věnovali v analýze na téma „Polovodiče: převis poptávky nad nabídkou nekončí“. Analýza ukazuje, co očekávají výrobci polovodičů a ve kterých oblastech nastává největší nárůst prodejů.

 

Srovnání tržeb: Broadcomu a Intelu zpomalilo tempo růstu tržeb

 

Následující obrázek ukazuje vývoj tržeb společností NVIDIA Corporation (ticker: NVDA), Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (ticker: TSM), Broadcom Inc. (ticker: AVGO), Intel Corporation (ticker: INTC), Advanced Micro Devices, Inc. (ticker: AMD), QUALCOMM Incorporated (ticker: QCOM). U všech nastal od roku 2010 nárůst. Společnost Broadcom prudce rostla především v období od roku 2014 do roku 2018. Pak se zvyšování tržeb zpomalilo. Velmi podobně na tom byly i společnosti NVIDIA a Advanced Micro Devices. Momentálně je lídrem z hlediska velikosti tržeb Intel. V posledních letech velmi rychle akcelerují tržby Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.

 

akcie polovodiče

 

Následující graf ukazuje tempo růstu tržeb (průměr za posledních 2 roky). Advanced Micro Devices zaznamenala růst na úrovni 57 % p.a.. NVIDIA rostou tržby v posledních 2 letech tempem 46,6 % p.a.. Naopak slabší tempo růstu tržeb lze pozorovat u společností Broadcom a Intelu, kterým růst tržeb zpomalil na 9,1 % a 5,6 % p.a. v průměru za posledních 2 roky.

 

polovodiče akcie

 

Největší Free cash flow generuje Intel

 

Tržby a jejich růst jsou pro úspěch firmy velmi důležité. Společnosti ale musí být schopné proměňovat tržby na zisky a peněžní tok pro své vlastníky. Free cash flow ukazuje volný peněžní tok a vypočte se jako provozní peněžní tok + placené úroky – daňový náklad z placených úroků – capex. Provozní cash flow vzniká, když jsou peníze po prodeji připsány na účet společnosti. Capex jsou kapitálové výdaje na další rozvoj společnosti.

 

Společnost Intel je schopna generovat ročně FCF na úrovni 17,3 miliard dolarů. Broadcom a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company generují 13,1 miliard dolarů a 10,8 miliard dolarů ročně. QUALCOMM a NVIDIA generují 8,7 a 6,7 miliard dolarů ročně. Advanced Micro Devices pak generuje free cash flow na úrovni téměř 3 miliard dolarů.

 

investice do polovodičů

 

Graf níže pak ukazuje provozní peněžní tok. U Taiwan Semiconductor Manufacturing Company roste provozní cash flow především od roku 2019, čímž tedy překonal Intel.

 

polovodiče Eva Mahdalová Finlord

 

Následující obrázek zachycuje kapitálové výdaje. Největší kapitálové výdaje má Taiwan Semiconductor Manufacturing Company a to na úrovni 24,9 miliard USD a Intel na úrovni 16,8 miliard USD. Blíže jsme se kapitálovým výdajům věnovali v analýze „Polovodiče: kapitálové investice stoupnou o 13 %„.

 

jak investovat do polovodičů

 

Graf níže pak ilustruje čistý zisk. Největší čistý zisk generuje společnost Intel a to 21,1 miliard USD. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company pak zaznamenala čistý zisk na úrovni 20,6 miliard USD, QUALCOMM vygenerovala čistý zisk na úrovni téměř 9 miliard USD, NVIDIA a Broadcom měly čistý zisk 7,1 a 5,8 miliard dolaru a Advanced Micro Devices0 pak zaznamenala čistý zisk na úrovni téměř 4 miliard dolarů.

 

akcie polovodiče Eva Mahdalová Finlord

 

Následující graf ukazuje vývoj čisté ziskové marže

 

producenti polovodičů

 

Ohodnocení: Intel má nejnižší P/E poměr, naopak NVIDIA má nejvyšší P/E poměr

 

Když se podíváme na ohodnocení společností dle P/E indikátoru podle zisku v posledních 12 měsících, tak nejlevněji je ohodnocena společnost Intel. Naopak relativně nejdražší je NVIDIA. Při zkoumání ohodnocení společností musíme myslet na tempo růstu dané firmy. P/E na úrovni 15 u firmy, které rychle klesají tržby a zisk, je velmi vysoké. Naopak P/E na úrovni 30 u rychle rostoucí společnosti může indikovat levné ohodnocení.

 

ohodnocení akcie polovodiče Eva Mahdalová Finlord

 

IDC očekává, že trh s polovodiči poroste v roce 2021 o 17,3 % oproti 10,8 % v roce 2020. Podle dat IDC dojde v tomto odvětví k normalizaci do poloviny roku 2022, přičemž potenciál nadměrné kapacity má nastat v roce 2023. Graf níže ukazuje růst globálního HDP a růst trhu s polovodiči.

 

nedostatek polovodičů Eva Mahdalová Finlord

 

Ve fondech SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital se pravidelně sleduje řada indikátorů různých segmentů a sektorů akciových trhů. Portfolio fondů je po analýze vytvořené tak, aby obsahovalo atraktivně ohodnocené investiční příležitosti s dostatečně vysokým bezpečnostním polštářem.

 

Investoři mohou také nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

10.11.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.