Finlord Sněmovna financí

Polovodiče: převis poptávky nad nabídkou nekončí

29.4.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
tržby producenti polovodičů

Společnosti zaměřené na polovodiče zaznamenávají obrovský rozmach a tento trend zdaleka nekončí. Tomuto vývoji se nemůžeme divit, jelikož digitalizace globální ekonomiky si vyžaduje stálý přísun zařízení a komponentů na zpracování dat. Co očekávají výrobci polovodičů? Ve kterých oblastech nastává největší nárůst prodejů?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Polovodiče: tržby celého sektoru se do roku 2030 zdvojnásobí

 

Společnost Applied Materials očekává, že objem vygenerovaných dat se do roku 2025 zvedne z loňských 6,6 ZB na 157 ZB ročně. Už v roce 2018 stroje a Szařízení generovaly více dat než člověk. V nejbližších letech budou data vytvářet především průmyslová zařízení a vozidla.

 

objem dat ve světě

 

Uživatelé požadují stále rychlejší zpracování údajů a chtějí pokročilejší technologie. Tím pádem je v běžných zařízeních stále více pokročilých polovodičů. V roce 2015 obsahoval průměrný high-endový telefon polovodiče (procesor, paměti, modem, zpracování signálu, audio chip, atd) v hodnotě 100 USD. Teď to je už 170 USD a v roce 2015 bude hodnota polovodičů v prémiových mobilech kolem 275 USD. V serverech datových center byla v roce 2015 hodnota polovodičů 1620 USD. V roce 2025 to ale bude 5600 USD, což souvisí s obrovským nárůstem požadavků rychlost zpracování enormního množství dat. Při pohledu na tuto prognózu se nemůžeme divit, že AMD a Nvidia chtějí shodit Intel z postu největšího producenta procesorů do serverů.

 

polovodiče obsah v zařízeních

 

Tržby výrobců polovodičů pochopitelně prudce porostou. V roce 1990, kdy se globálně prodávalo jenom 25 milionů počítačů ročně, byly tržby sektoru 50 miliard dolarů ročně. V roce 2002, kdy byl uveden první chytrý telefon od Blackberry, byly tržby sektoru 141 miliard dolarů. V roce 2018, kdy objem dat ze strojů převýšil objem dat vygenerovaných lidmi, byly tržby sektoru 466 miliard USD. A v roce 2030 by tržby sektoru mohly v současné éře umělé inteligence pokořit 1 bilion dolarů ročně, tedy dvojnásobek oproti současnosti.

 

polovodiče globální tržby

 

Co se týče jednotlivých oblastí užití polovodičů, tak v roce 2024 by dle odhadu ASML měla být celková velikost trhu polovodičů pro chytré telefony na úrovni 155 miliard USD oproti 106 miliardám v roce 2019. Průměrný roční růst trhu bude 7,9 %. Nejrychleji poroste trh polovodičů pro datová centra a to tempem 10,6 % ročně, přičemž při prodeji polovodičů v tomto sektoru budou v roce 2024 tržby více než 100 miliard USD ročně oproti 61 miliardám v roce 2019. Naopak nejpomaleji proste segment polovodičů pro osobní počítače.

 

polovodiče tržby dle osektoru

 

Auta a polovodiče: bez elektroniky to nejde

 

V roce 1950 tvořily elektronické komponenty méně než 1 % celkových přímých materiálových nákladů osobního vozu. V roce 2010 už tvořily 35 % nákladů osobního vozu. Do roku by i v důsledku nástupu elektromobility a konektivity měly náklady na elektroniku tvořit přes 50 % přímých materiálových nákladů na výrobu aut auta.

 

automobily podíl eelktroniky

 

Současná krize s nedostatkem polovodičů ukázala, jak jsou automobilky závislé od spolupráce s výrobci těchto komponentů. Následující obrázek ukazuje dodavatelský řetězec velkých producentů vozidel (vehicle OEM, kupříkladu VW), kteří odebírají subdodávky od hlavních subdodavatelů (Tier 1 suppliers, kupříkladu Continental), kteří nakupují komponenty od polovodičových firem (MCU/Power Semi., kupříkladu Infineon), kteří pak buď mají svou výrobu anebo je zadávají do specializovaných továren (Foundry, kupříkladu TSMC). Do procesu jsou pak samozřejmě zapojení i dodavatelé specializovaných zařízení do továren na výrobu polovodičů a mnoho dalších subjektů. Když teď usednete do svého nového vozu, tak jenom na přípravě infotainmentu se mohlo celkem podílet i několik desítek firem. Globální ekonomické vztahy jsou extrémně propletené, což ale platí nejenom pro automotive sektor, ale prakticky pro jakékoliv odvětví.

 

automobilky a subdodavatelé

 

Jako spotřebitelé si tyto vztahy běžně neuvědomujeme. Stačí nám, aby produkt splňoval naše očekávání. Když se podíváme na současné nastavení globální ekonomiky, tak domácnosti i firmy chtějí utrácet. Tím se dostáváme k úvodním grafům ohledně velikosti trhu polovodičů. Růst tržeb bude obrovský.

 

Do sektoru polovodičů lze investovat nákupem akcií společností anebo nákupem ETF zaměřených na tento sektor. Investiční portfolio si můžete tvořit kupříkladu u Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE). Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na P2P portály.

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory jsme připravili i rozbor tvorby portfolia z ETF, kde jsou popsané všechny postupy a nástroje pro vytvoření robustního finančního zázemí. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

29.4.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC FUND SICAV?