100 největších společností na světě a zotavení z pandemie
24.6.2021
8 min.
Celková tržní kapitalizace 100 největších společností světa dosáhla k 1. čtvrtletí 2021 rekordní hodnoty 31,7 bilionu USD, což je meziroční nárůst o 48 %. Pro srovnání HDP USA a Číny činilo v roce 2020 35,7 bilionu USD.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
PwC seřadila největší veřejně obchodované společnosti podle jejich tržní kapitalizace v amerických dolarech. Největší společností na světě je Apple s tržní kapitalizací 2,1 bilionu USD. Tržní kapitalizace Apple je 16krát větší, než má společnost Anheuser-Busch (AB InBev), která obsadila 100. místo s tržní kapitalizací 128 miliard USD. Na druhém místě se umístila společnost Saudi Aramco s tržní kapitalizací 1,9 bilionu USD a na třetím místě je pak Microsoft s tržní kapitalizací 1,8 bilionu USD. V top 10 největších firem světa se také umístily dvě čínské společnosti, a to Tencent na sedmém místě s tržní kapitalizací 753 miliard USD a Alibaba na devátém místě s tržní kapitalizací 615 miliard USD. V top 10 pak jednoznačně dominovaly společnosti z technologického sektoru.
Většina ze stovky největších společností pochází z USA. Sídlo jich tam má celkem 59 a na celkové tržní kapitalizaci se podílí dokonce ze 65 %. Po USA nejvíc společností pochází z Číny a konkrétně se jedná o 14 společností. Za dominancí společností z USA stojí schopnost společností inovovat a přinášet zákazníkům nové produkty a služby. Samozřejmě také velikost a vyspělost americké ekonomiky usnadňuje přechod americkým firmám z lokální úrovně na globální úroveň. V posledních letech se také do žebříčku 100 největších společností na světě dostává stále více čínských společností, což je samozřejmě také dáno velikostí a vyspělostí ekonomiky a zároveň čínské firmy jsou díky inovacím čím dál tím víc schopnější konkurovat společnostem ze západu.
V tabulce níže je žebříček 100 největších společností na světě seřazených od největších po nejmenší.
Mezi 100 největšími společnostmi na světě měla některá odvětví vyšší váhu. Jednoznačně dominovaly technologie a pak spotřebitelský sektor. Nicméně silné zastoupení v žebříčku měly také společnosti ze sektoru financí a zdravotní péče.
Po turbulencích od příchodu pandemie zaznamenaly všechny sektory zvýšení tržní kapitalizace. V rámci top 100 společností v některých odvětvích došlo k překonání příslušného průmyslového indexu, zatímco u některých nikoliv.
Cyklická odvětví jako materiály a průmysl dosáhly nejlepší výkonnosti, když překonaly svůj příslušný sektorový index. Technologické společnosti také překonaly svůj příslušný index. Zároveň distribuovaly akcionářům 255 miliard dolarů, což je 31 % všech distribucí akcionářů firem v první stovce. To je mnohem více než v jakémkoli jiném sektoru. Z technologických gigantů i přes pandemii společnost Apple v roce 2020 učinila zpětný odkup akcií za 73 miliard USD a 14 miliard USD vyplatila na dividendách.
Naopak výkonnostně hůře na tom byl sektor zdravotnictví, veřejných služeb a energetiky.
Jednoznačně rychlé zotavení společností z pandemie nastalo díky ohromně štědrým stimulům ze strany vlád a centrálních bank. Záchranná opatření pomohla stabilizovat ekonomiky, které byly zasažené pandemií koronaviru. Na druhou stranu v rámci regionů dochází k velmi nerovnoměrnému zotavení, což samozřejmě bude mít ve více zasažených regionech negativní dopad na společnosti.
Akcie i ETF lze nakupovat u brokerů. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativou jsou i investice na P2P portálech, kde se výnosnosti pohybují na úrovni 10 % p.a.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
24.6.2021
8 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
Komentáře