Nejinovativnější společnosti světa a investice
22.6.2021
4 min.
Nejinovativnější společnosti roku 2021 jsou podle BCG ty, které inovují své systémy, procesy a vedení. Po zkušenostech z pandemického roku 2020 tři čtvrtiny společností uvádí, že inovace jsou pro ně prioritou pro letošní rok. Nicméně dle dat Boston Consulting Group (BCG) jen 20 % podniků je ve skutečnosti připraveno a vybaveno pro inovace.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Už 75% společností uvedlo, že v roce 2021 zařadily inovace mezi top 3 priority, což je o 10 procentních bodů více oproti předchozímu roku. Jedná se o největší meziroční nárůst od roku 2005. Mnoho společností, které byly donuceny v pandemii dramaticky změnit způsob jejich fungování mají nyní inovace za prioritou číslo jedna.
Lídři v oblasti inovací
V první desítce žebříčku dominují globální technologičtí giganti, přičemž Apple se umístil na prvním místě před společností Alphabet. Amazon, Microsoft a Tesla jsou v první pětce.
Farmaceutická společnost Pfizer je 10. nejinovativnější společnost na světě. V roce 2020 ve spolupráci s německou společností BioNTech způsobila revoluci ve vývoji a výrobě vakcín, když čelila výzvě pomoci zvládnout globální pandemii koronaviru.
BCG oceňuje společnosti Pfizer – BioNTech jako „inovační příběh roku“. Vzhledem k odhodlání a připravenosti pomohly společnosti nejen zkrátit dobu inovace vakcíny proti koronaviru z dekády či více na méně než jeden rok, ale také dokázaly zvýšit výrobní kapacity a dodat tak potřebné vakcíny. Podobnou chválu sklidila i Moderna, která rovněž vyvinula vakcínu proti koronaviru.
Společnost Pfizer nyní investuje více prostředků na vývoj vakcín a zároveň investuje více než 120 milionů USD do inovačních partnerství na vývoj léčby rakoviny, genetických poruch a imunologie.
Z technologického sektoru se Amazon dokázal v pandemii velmi rychle přizpůsobil, aby uspokojil rostoucí poptávku po bezpečném a rychlém nakupování, když došlo k uzavření řady provozoven z maloobchodního sektoru.
Začátek pandemie byl charakteristický panickými nákupy, kdy spotřebitelé vzali regály v obchodech doslova útokem v obavě z kolapsu potravinových řetězců. Maloobchodní giganti Target a Walmart, kteří investovali do e-commerce, dokázali uspokojit velký nárůst poptávky po potravinách a dalších výrobcích.
Inovativní společnosti překonávají index
Inovativní a připravené společnosti se dokázaly rychle zotavit z útlumu, který zapříčinila pandemie. Jak ukazuje následující graf, tak loňské nejinovativnější společnosti překonaly o 17procentních bodů společnosti zahrnuté v indexu MSCI World.
Cílem podnikatelských subjektů je vytvářet přidanou hodnotu pro zákazníky i širší okolí. Pokud společnost skutečně přidanou hodnotu generuje, tak vygeneruje vyšší zisk a společníci/akcionáři tento zisk dostanou. Pokud věříme, že produkty mají přidanou hodnotu, tak musíme také věřit, že na nákupu akcií dané společnosti vyděláme. Investování do akcií není o „horkých tipech“, která akcie by mohla vystřelit do nebes, ale je o hledání dlouhodobé přidané hodnoty.
Následující obrázek ukazuje dlouhodobější vývoj investice do 50 nejinovativnějších firem dle BCG. Od roku 2005 dosáhlo portfolio těchto společností o 3,3 p.b. ročně vyšší výnosnost oproti indexu světových akcií. Investice 1 mil. Kč v roce 2005 se do konce prosince 2020 zhodnotila na 4,07 mil. Kč.
Akcie i ETF lze nakupovat u brokerů. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativou jsou i investice na P2P portálech, kde se výnosnosti pohybují na úrovni 10 % p.a.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
22.6.2021
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Firmy si loni od nebankovních společností půjčily skoro 2,5 bilionu Kč
Částka, kterou si firmy a podnikatelé v roce 2023 půjčili od nebankovních společností, dosáhla téměř ...
Více informací12.12.2024
3 min.
Akcie farmaceutických firem: velkým trendem jsou léky na hubnutí
Podívejte se na akcie farmaceutických firem a jejich ohodnocení v posledních letech. Eli Lilly, ...
Více informací11.12.2024
4 min.
Jak porazit index? Nakupujte akcie s vysokým FCF
100 akcií z indexu S&P 500 s nejvyšší FCF výnosností mělo od roku 2000 i nejvyšší zhodnocení, 12 % ...
Více informací9.12.2024
4 min.
Napsat komentář