Finlord Sněmovna financí

Mintos a ID Finance: mikropůjčkový gigant

5.9.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mintos a ID Finance

V této analýze se podíváme na finanční výsledky mezinárodního poskytovatele půjček ID Finance a navážeme na předchozí analýzy výsledků Mogo, Banknote, IuteCredit, Varks, Sebo, Credius, Mikro Kapital a Creamfinance. IDF Holding je fintech úvěrová společnost registrovaná na Kypru v roce 2013, která funguje s propojenými firmami v Rusku, Kazachstánu, Španělsku, Mexiku a Brazílii.

 

Hned na úvod můžeme uvést, že se jedná o relativně velikého poskytovatele, který v loňskem roce vygeneroval tržby 135 mil. USD (k tomu je nutné přičíst 48 mil. EUR v samostatné společnosti ID Finance Investments) a čistý zisk 14,2 mil. USD (+3,5 mil. EUR v ID Finance Investments). Pro srovnání Mogo vygenerovalo loni tržby 58 mil. EUR a čistý zisk 2,6 mil. EUR. Banknote měla čistý zisk 4,6 mil. EUR.

 

Přihlaste se do newsletteru a kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Na platformě Mintos je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 1 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít referral odkaz ZDE (my jako referující strana získáme také 1 %). Pro registraci není nutné jít přes referral odkaz, ale je škoda přijít o bonus, když ho platforma investorům bez závazků nabízí.

 

Mintos: IDF Holding prudce roste

 

Nejdříve malé upřesnění struktury. Pod jedním označením ID Finance se na Mintosu skrývají tři subjekty: španělský, kazašský a mexický. Původně byly tyto subjekty spolu s jinými firmami pod jedním holdingem IDF Holding. Nicméně loni bylo 100 % společnosti ID Finance Investments (obsluhuje Španělsko a latinskou Ameriku) převedených akcionářům IDF Holdingu jako dividenda, což znamená, že uvedená společnost vypadla z konsolidovaných účetních výkazů. V následujících odstavcích rozebereme výsledky holdingu (Kazachstán, Rusko) i výsledky samostatně stojící ID Finance Investments.

 

Celková velikost trhu mikropůjček je v Rusku a Kazachstánu na úrovni 7 miliard dolarů ročně. Ve Španělsku, Brazílii a Mexiku je velikost trhu až 100 miliard dolarů. Společnost ID Finance si to uvědomuje a z Eurasie expanduje právě do Španělska a latinské Ameriky. Za dobu své existence už poskytla úvěry za 800 milionů USD, momentálně její úvěrové portfolio překonává 300 milionů dolarů a má přes 8 milionů klientů. Měsíčně celá skupina poskytne úvěry v objemu 35 milionů dolarů. Zaměřuje se především na lidi, kterým tradiční banky nechtějí půjčit.

 

ID Finance trh a zákazníci

 

Následující tabulka ukazuje výsledky holdingu. Od tržeb 135 mil. USD se odečetly nesplácené půjčky za 77 mil. a úrokové náklady za 13,6 mil. USD, takže čisté úrokové příjmy byly loni 44,1 mil. USD. Rok před tím to bylo 29,6 mil. USD. Přes 66 % tržeb vytvořila pobočka v Rusku, 28 % vytvořila pobočka v Kazachstánu a zbytek připadlo na Gruzii, kde ale holding ukončil činnost kvůli nové regulaci. V Rusku má holding podíl na online trhu mikropůjček ve výši 16 %. V Kazachstánu je jeho podíl v uvedeném úvěrovém segmentu více než 50 %.

 

ID Finance výkaz zisku a ztrát

 

Skupina poskytuje dva typy půjček. Krátkodobé s jednorázovou splátkou půjčky a střednědobé splátkové úvěry, které se splácí ve dvou a více splátkách. Krátkodobé půjčky dominují a tvoří 91 % tržeb. Splatnost 2/3 půjček zákazníkům je do jednoho měsíce, zbytek má splatnost do tří měsíců.

 

Co se týče financování, tak aktiva ve výši 117 mil. USD financuje holding vlastním kapitálem ve výši 10,7 mil. USD a půjčkami ve výši téměř 100 mil. Kč. Podíl vlastního kapitálu k celkovým pasivům je tedy relativně nízký, což by bylo nepříjemné zejména v případě ekonomického zpomalení na obsluhovaných trzích.

 

ID Finance pasiva

 

ID Finance má obrovské odpisy nesplácených půjček

 

U ID Finance je důležité vědět, že většina půjček zákazníkům se dostane do prodlení a značnou část musí společnost kompletně odepsat. Ke konci loňského roku byla hrubá velikost úvěrového portfolia 174,7 mil. USD. Odpisy nesplácených půjček ale byly 111,6 mil. USD, což představovalo 64 % z hrubé výše.

 

Loni pak kompletně odepsala 28 mil. USD (v roce 2017 kompletně odepsala 33,9 mil. USD). ID Finance jednoduše obsluhuje zákazníky, kteří mají velmi zlou platební morálku. Proto se nemůžeme divit, že roční míra úrokových nákladů se u takovýchto zákazníků pohybuje i ve stovkách procent.

 

ID Finance půjčky zákazníkům

 

Jak jsme uvedli, míra využití cizího kapitálu je relativně vysoká. Půjčuje si zejména od soukromých investorů včetně investorů na Mintosu, a to za úrok 11 až 20 % p.a.. Společnost také emitovala dluhopisy s úrokovou sazbou 14 % p.a. a malou půjčku má i od akcionářů.

 

ID Finance závazky

 

V ID Finance Investments rychle rostou tržby

 

Do ID Finance Investment spadají aktivity ve Španělsku, Mexiku a Brazílii. Ve Španělsku se letos podaří pravděpodobně vygenerovat zisk přesahující 6 milionů EUR, což naznačují následující grafy velikosti hrubého portfolia a čistého zisku.

 

ID Finance ve Španělsku

 

V Latinské Americe je společnost ještě ztrátová a má záporné i provozní cash-flow, ale tržby zde rostou mezikvartálně o desítky procent, viz následující grafy tržeb a hrubého úvěrového portfolia. Management očekává, že už koncem letošního roku by se mohla společnost dostat do provozního zisku.

 

ID Finance v latinské Americe

 

Na tržišti Mintos je momentálně k dispozici od skupiny ID Finance řada úvěrů s úrokovou sazbou od 9,5 % v EUR, přes 17 % v KZT, až po 18 % v MXN. Splatnost je od několika dnů do více než 30 měsíců. U ID Finance je velmi příznivá schopnost generovat vysoký růst tržeb a zisku. Na druhé straně je nepříjemné vysoké zadlužení, což je nebezpečné zejména vzhledem k povaze úvěrového segmentu, který společnost obsluhuje. ID Finance poskytuje nezajištěné půjčky takovým subjektům, které jsou bez milosti odmítané nejenom bankami, ale i opatrnějšími poskytovateli nebankovních půjček.

5.9.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?