Finlord Sněmovna financí

Mintos a Varks: nenápadný arménský gigant

21.5.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mintos a Varks

Pokračujeme v rozboru výsledků poskytovatelů půjček, viz předchozí analýzy Mogo, Banknote a IuteCredit a podíváme se na společnost Varks. Ta ve třímilionové Arménii poskytuje nezajištěné krátkodobé půjčky. Varks je sice relativně mladá společnost, která byla založena v roce 2016, ale její finanční výsledky jsou ohromující. Je libo hrubé úrokové příjmy na úrovni 12,6 miliardy arménských dramů, což odpovídá cca 600 milionům českých korun? A co čistý zisk na úrovni 3,6 miliardy AMD, tedy cca 171 milionů korun? Po zhlédnutí takovýchto čísel se nemůžeme divit, že samotná platforma Mintos dává poskytovateli celkem vysoký rating na úrovni B. Jak vypadají další finanční údaje?

 

Přihlaste se do newsletteru a sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Na platformě Mintos je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 1 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít referral odkaz ZDE (my jako referující strana získáme také 1 %). Pro registraci není nutné jít přes referral odkaz, ale je škoda přijít o bonus, když ho platforma investorům bez závazků nabízí.

 

Varks zdesetinásobila čistý úrokový příjem

 

Od roku 2017 se čisté úrokové příjmy společnosti zdesetinásobily z 1,175 miliardy AMD na 10,9 miliardy, což je obrovský skok. Celkový provozní zisk stoupl z 991 milionů na 13,4 miliardy AMD. Varks zaměstnává více než 200 lidí a má v Arménii několik desítek poboček. S růstem příjmů se pochopitelně zvedly i odpisy nesplácených půjček, a to z 800 tisíc na 7,1 miliardy AMD. V uplynulém roce se pak společnost přehoupla z předchozí ztráty 475 milionů AMD do zisku 3,6 miliardy AMD (171 milionů Kč). Auditorem je KPMG, takže kvalita prezentovaných výsledků by měla být relativně vysoká.

 

Varks výsledovka

 

S růstem společnosti se pochopitelně dramaticky zvětšila i rozvaha. Velikost aktiv vzrostla z 4,7 miliardy AMD na 14,05 miliardy AMD, tedy cca 675 milionů korun. Jenom připomeneme, že Arménie má 3 miliony obyvatel a HDP na hlavu je 4 000 USD. ČR má 10,6 milionu obyvatel a HDP na hlavu je 20 400 USD. Vzhledem k velikosti arménské ekonomiky jsou výsledky Varks ohromné a nejeden český nebankovní poskytovatel úvěrů by takových výsledků chtěl dosahovat.

 

Vlastní kapitál stoupl na 1,9 miliardy AMD (93 milionů Kč), nicméně stále tvoří jenom 14 % celkových pasiv společnosti. Využití cizího kapitálu pro expanzi je velmi vysoké.

 

Mintos Varks rozvaha

 

Na konci roku 2018 byla velikost úvěrového portfolia (vesměs půjčky se splatností do 30 dnů) vůči zákazníkům 8,7 miliardy AMD (418 milionů Kč). Následující tabulka pak ukazuje kvalitu. Bez prodlení bylo přes 90 % portfolia, v prodlení méně než 15 dní byly 4 % portfolia a v prodlení více než 15 dní pak bylo 5 %. Společnost dělá v průběhu života půjček rezervy na nesplácené půjčky. Pokud je půjčka v prodlení více než 44 dní, tak ji kompletně odepíše. Celkem loni odepsala 6,1 miliardy AMD, což je vysoké číslo. Nicméně vysoké úroky, které klienti platí, dokážou odpisy nesplácených půjček kompenzovat. Loni se průměrná úroková sazba vůči klientům pohybovala na úrovni 149 % p.a., což je nárůst oproti 88 % v roce 2017. Tento nárůst je do značné míry způsoben obchodní politikou, kdy Varks poskytuje první půjčku zdarma. V roce 2017 si společnost budovala klientskou databázi, takže poskytla spoustu bezúročných půjček.

 

Mintos Varks úvěrové portfolio

 

Varks se financuje zejména cizím kapitálem. V následující tabulce je rozpis půjček od různých stran. Hned v prvním řádku (Secured loans from other intities) jsou zachyceny půjčky přes Mintos v objemu cca 8,3 miliardy AMD. Na tržiště umísťuje půjčky společnost tak, že si půjčuje od Mintos Finance. Investoři pak odkoupí tuto půjčku, která je navázaná na úvěr koncovému klientovi v Arménii. Jedná se tedy o nepřímé financování. Průměrná úroková sazba 16,8 % je důležitá z toho hlediska, že ukazuje, kolik si Mintos účtuje za své služby. Jelikož pro investory jsou na tržišti půjčky s úrokem 14 nebo 14,5 %, tak jde rozdíl ve výši cca 2,5 procentních bodů do kapes Mintosu za jeho služby. Nicméně Varks si půjčuje i od jiných subjektů (za cca 16 % p.a.) a bank (za cca 13 % p.a.).

 

Varks závazky

V roce 2019 Varks určitě významně poroste

 

Největší brzdou Varks je schopnost profinancovat půjčky, které poskytuje. V době psaní této analýzy bylo na Mintosu přes 6000 půjček k investici od této společnosti. Pokud bude mít společnost možnost levně získávat kapitál, tak může v Arménii ještě významně narůst. Arménie je podobně jako Gruzie stále zaostalá z hlediska finančních služeb. Ziskovost Varks je velmi solidní, což je důsledek vysokých úrokových sazeb a poplatků spojených s poskytnutím úvěrů. Letos by se měla ziskovost ještě zvýšit. Až od příštího roku je možné očekávat vzestup konkurence a tlak na snižování úrokových sazeb.

 

Také nesmíme zapomenout na krátkodobý několikadenní charakter půjček, které Varks poskytuje. Půjčky se rychle „točí“, což z pohledu finanční instituce znamená rychlé naplnění risk modelu údaji o kreditních charakteristikách zákazníků. Díky tomu může společnost lépe vyhodnocovat rizika a přizpůsobit nejenom svoji nabídku, ale i interní schvalovací procesy. To je výhoda oproti firmám, které poskytují dlouhodobé několikaleté půjčky. U nich totiž trvá řadu let, než se vytvoří dostatečně veliký soubor dat pro analýzu rizik. A jelikož je typická půjčka v rozmezí 5 000 až 10 000 Kč, tak není Varks vystavena riziku jednotlivců. Spíše jsou pro společnost důležité makroekonomické, politické a sociální trendy.

 

Financování aktivit společnosti je založené na umísťování půjček na Mintos. Vlastní kapitál je nižší, nicméně vysoká ziskovost by mohla pomoct k jeho rychlému doplnění. Co se týče schopnosti plnit závazek z garance zpětného odkoupení, tak by zde neměl být v nejbližších měsících problém. Jenom upozorníme na to, že garanci poskytla mateřská společnost SIA Finko Invest, která má sídlo v Lotyšsku, působí v sedmi zemích a má kolem 700 zaměstnanců.

21.5.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ