Finlord Sněmovna financí

Mintos a Mogo: rozbor výkazů za 2018

10.5.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mogo výsledky 2018

Většina nebankovních poskytovatelů úvěrů na platformě Mintos už vydala, případně v nejbližších týdnech vydá výroční zprávu za rok 2018. A my se budeme v několika analýzách těmto výsledkům věnovat, aby investoři měli představu o kreditním riziku jednotlivých společností a jejich schopnosti dostát garanci zpětného odkupu. V následujícím rozboru se podíváme na společnost Mogo, které působí na tržišti prakticky od počátku. V dalších dnech pak uveřejníme rozbor Banknote a jiných významných nebankovek. Je velmi pravděpodobné, že půjčky od Mogo se nachází i ve vašem portfoliu.

 

Přihlaste se do newsletteru a sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Na platformě Mintos je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 1 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít referral odkaz ZDE (my jako referující strana získáme také 1 %). Pro registraci není nutné jít přes referral odkaz, ale je škoda přijít o bonus, když ho platforma investorům bez závazků nabízí.

 

Mogo expanduje: rostou tržby, ale i náklady

 

Celá skupina Mogo Finance dosáhla loni tržby 58,4 milionu EUR. Z toho 47,3 milionu dosáhla na svých stabilizovaných trzích (Lotyšsko, Litva, Estonsko, Gruzie, Arménie). Provozní zisk EBITDA byl 23,2 milionu EUR, přičemž na stabilizovaných trzích měla společnost provozní zisk EBITDA až 28,5 mil. EUR. Náklady s expanzí na nové trhy jsou skutečně významné.

 

Mogo tržby a EBITDA 2018

 

Následující obrázky ukazují rozložení úvěrového portfolia. Stabilizované země tvoří 78 % portfolia. Středně výkonné (mid-tier) země, mezi které patří Bulharsko, Moldávie, Rumunsko a Polsko, pak dalších 20 %. A z pohledu Mogo start-upové země, kde jsou Ukrajina, Bělorusko, Albánie a Uzbekistán, mají na celkovém úvěrovém portfoliu podíl 2 %. Velikost celkového úvěrového portfolia byla na konci roku 2018 na úrovni 140 milionů EUR. Předchozí rok byla velikost portfolia 97 milionů EUR. Celá skupina Mogo je jednoznačně stále závislá zejména na Pobaltí, kde před několika lety začínala. Nicméně nabyté zkušenosti umožňují managementu expandovat i do dalších evropských a asijských zemí, u kterých je vzhledem k nižší nabídce finančních služeb potenciál pro obsazení trhu.

 

Mogo úvěrové portfolio

 

Expanzivní plány si ale vybírají i svoji daň. Tou je zhoršení kvality portfolia, jelikož společnost musí nabírat i rizikovější obchodní případy. Půjčky, které jsou 35 dní ve zpoždění, tvoří už 16 % hrubého úvěrového portfolia a 6 % čistého. Oprávky pak tvoří 10 % hrubého portfolia. V roce 2015 byl poměr špatných úvěrů a oprávek poloviční. Nicméně management si je vědom této zhoršené situace a pro rok 2019 si vytyčil cíl zlepšit ziskovost úvěrového portfolia ve všech obsluhovaných zemích. Jak je ale patrné z předešlých grafů, tak největší dopad do zisku bude mít zlepšení výkonnosti ve stabilizovaných a středně výkonných zemích.

 

Mogo úvěrové portfolio kvalita

 

Ke konci roku 2019 byla velikost aktiv a pasiv na úrovni 179 milionů EUR. Na straně aktiv jsou logicky největší položkou úvěry. Na straně pasiv je důležitý pohled na financování. Cizí zdroje tvoří 156 milionů EUR. Z toho 98 mil. EUR financuje skupina pomocí dluhopisů (s kupóny 9,5 % a 10 % p.a.) a 49 mil. EUR financuje pomocí P2P trhu. Zbylých 9 mil. EUR financuje pomocí jiných cizích zdrojů. Vlastní kapitál byl ke konci roku 2018 na úrovni 16 mil. EUR.

 

Na závěr ještě přikládáme výkaz zisku a ztrát, který shrnuje prezentované údaje. Za povšimnutí stojí kromě nárůstu čistých úrokových příjmů na 41,4 milionu EUR především významné zvýšení administrativních nákladů na 18,6 milionu EUR. To souvisí s restrukturalizací interního nastavení. Nárůst oprávek pohledávek a administrativních nákladů se pak podepsal na poklesu čistého zisku na 2,6 milionu EUR z předešlých 9 milionů EUR. Auditorem skupiny je Ernst & Young, takže kvalita zpracovaných finančních údajů by měla být relativně vysoká.

 

Mogo výkaz zisku a ztrát

 

V roce 2019 se management chce kromě zlepšení profitability zaměřit také na další geografickou diverzifikaci a zajištění levnějších cizích zdrojů. To není dobrá zpráva pro investory na Mintosu. Momentálně se na tržišti dají od Mogo najít půjčky s úrokovou sazbou 13 % p.a.. Pokud ale skupina dokáže emitovat další dluhopisy s úrokovou sazbou pod 10 %, tak lze očekávat pokles sazeb na Mintosu na přibližně 11 %. Samozřejmě oproti řadě jiných investičních příležitostí to bude stále velmi atraktivní, protože Mogo patří mezi stabilní společnosti s nízkým kreditním rizikem. Ale P2P investoři jsou už trochu „rozmlsaní“ a chtějí, aby bonanza celkem bezpečných 13 % výnosů pokračovala donekonečna. První splatností části dluhopisů je až v březnu 2021.

 

Mnoho další informací o celé skupině Mogo Finance je v prospektu k dluhopisů, které společnost emitovala loni. Tyto dluhopisy jsou umístěné na burze ve Frankfurtu a nakupovali je i institucionální investoři ze západní Evropy. Manažerem emise byla londýnská poradenská společnost KNG Securities, která po emisi uvedla, že dluhopisy Mogo nakupovali manažeři fondů, různé family office a privátní klienti. Poptávka po dluhopisech převýšila nabídku. Po detailním prostudování výkazů a informací jsme přesvědčeni o tom, že by se skupině mělo nadále dařit. Buyback garance na Mintosu by měla společnost bez problémů plnit.

10.5.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS