Finlord Sněmovna financí

P2P Mintos a Mikro Kapital: ruský poskytovatel půjček

17.6.2019

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mintos Mikro Kapital

Poskytovatel Mikro Kapital je ruská nebankovní společnost, která na P2P Mintos nabízí půjčky s úrokovou sazbou od 8,5 % do 15 % p.a.. Půjčky jsou denominované v eurech a rublech. Splatnost úvěrů se pohybuje od přibližně 7 měsíců do 56 měsíců. Aktuálně na P2P Mintos nabízí Mikro Kapital 388 úvěrů s buyback garancí.

 

Na platformě Mintos je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 1 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít referral odkaz ZDE (my jako referující strana získáme také 1 %). Pro registraci není nutné jít přes referral odkaz, ale je škoda přijít o bonus, když ho platforma investorům bez závazků nabízí.

 

P2P Mintos: poskytovatel Mikro Kapital patří do obrovské holdingové skupiny

 

Společnost Mikro Kapital byla založena v roce 1999 pod obchodní značkou FINCA a později v roce 2017 získala akcie společnost Mikro Kapital Group. Mikro Kapital se zaměřuje na poskytování finančních prostředků spotřebitelům a malým a středním podnikům (SME). Mikro Kapital zaměstnává 230 lidí.

 

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte další analýzy. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

Poskytovatel půjček je součástí skupiny Mikro Kapital Group, globální holdingové společnosti, která spojuje finanční instituce v Itálii, Švýcarsku, Lucembursku, Arménii, Rusku, Bělorusku, Rumunsku, Moldavsku, Tádžikistánu a dalších zemích. Skupina byla založena v roce 2008. Celá skupina ke konci minulého roku zaměstnávala 1478 lidí, což není vůbec málo.

 

 

Dále zde figuruje Mikro Fund, který vlastní JSC MFC Mikro Kapital a tento fond je vlastněn Mikro Kapital S.A.R.L. (holdingová společnost v Lucembursku). Mikro Kapital S.A.R.L. je holdingová společnost a správce 3 fondů, které investují v Rusku, Evropě, střední Americe a střední a jihovýchodní Asii. Jedná se o obrovskou holdingovou skupinu, která má rozsáhlé zkušenosti.

 

 

Společnost Mikro Kapital v roce 2018 vygenerovala tržby na úrovni 3,4 mil. USD, což je oproti předchozímu roku nárůst o 3 %. V oblasti poskytování půjček neregistrovaným podnikatelům, malým a středním podnikům (SME) se úroky v průměru pohybují okolo 27 % ročně. Zemědělské půjčky se pohybují v průměru okolo 42 % ročně a spotřebitelské půjčky se v průměru pohybují okolo 45 % ročně.
Mintos a Mikro Kapital

 

 

Úrokové náklady činily v roce 2018 763 tisíc USD, čímž se meziročně snížily na 884 tisíc USD. Čistý úrokový výnos po snížení hodnoty o odpisy a zvýšení o vymožené částky činil v roce 2018 2,4 mil. USD, což je meziročně více o 0,2 %. Provozní zisk se v roce 2018 snížil z 243 tisíc USD na 162 tisíc USD. Čistý zisk měla v roce 2018 Mikro Kapital na úrovni téměř 313 tisíc USD díky odloženému daňovému závazku. V roce 2017 činil čistý zisk společnosti 137 tisíc USD.

Mikro Kapital Mintos investice Eva Mahdalová Finlord

 

 

Ke konci minulého roku byla velikost aktiv a pasiv na úrovni 23,6 milionu USD. Z toho 6,3 milionu USD tvořil ke konci roku 2018 vlastní kapitál. Podíl vlastního kapitálu na celkových pasivech tvořil v roce 2018 přibližně 27 %.
Na straně pasiv byl dluhový závazek ke konci roku 2018 15,8 milionu USD, přičemž v roce 2017 byl na úrovni přibližně 6 milionu. V roce 2018 si Mikro Kapital půjčovala od 4 společností, z čehož 2 jsou jejich vlastní. Ostatní závazky pak byly v roce 2018 na úrovni 1,4 milionu USD, přičemž v roce 2017 byly na úrovni téměř 342 tisíc USD.

Mintos investice Mikro Kapital

 

 

Pokud jde o aktiva, tak hotovost činila 423 tisíc USD, ovšem největší položku tvořily půjčky klientům a to 22,7 milionu USD. Jestliže se podíváme na byznys půjčky, tak úvěrové portfolio před rezervou na nesplácenou část činilo 5,5 milionu USD. Rezerva a odpisy nesplácené části byly na úrovni 176,4 tisíce USD, přičemž úvěrové portfolio očištěné o rezervy činilo pak 5,3 milionu USD. Poměr rezerv k hrubé výši půjček byl 3,19 %.
V rámci spotřebitelských půjček úvěrové portfolio před rezervou na nesplácenou část činilo téměř 1,5 milionu USD. Rezerva a odpisy nesplácené části byly na úrovni 36,2 tisíce USD, přičemž úvěrové portfolio očištěné o rezervy činilo téměř 1,5 milionu USD. Poměr rezerv k hrubé výši půjček byl 2,43 %.
U zemědělských půjček činilo úvěrové portfolio před rezervou na nesplácenou část téměř 1,9 milionu USD. Rezerva a odpisy nesplácené části byly na úrovni téměř 52 tisíc USD, přičemž úvěrové portfolio očištěné o rezervy činilo 1,8 milionu USD. Poměr rezerv k hrubé výši půjček byl 2,78 %.

Jak investovat na P2P Mintos

 

 

Společnost také odkupuje pohledávky, kdy u byznys půjček bylo úvěrové portfolio před rezervou na nesplácenou část 12,6 milionu USD. Rezerva a odpisy nesplácené části byly na úrovni 1,5 milionu USD, přičemž úvěrové portfolio očištěné o rezervy činilo pak téměř 11,1 milionu USD. Poměr rezerv k hrubé výši půjček byl 12,34 %.
V rámci spotřebitelských půjček úvěrové portfolio před rezervou na nesplácenou část činilo téměř 2,9 milionu USD. Rezerva a odpisy nesplácené části byly na úrovni téměř 336 tisíc USD, přičemž úvěrové portfolio očištěné o rezervy činilo téměř 2,6 milionu USD. Poměr rezerv k hrubé výši půjček byl 11,52 %.
U zemědělských půjček činilo úvěrové portfolio před rezervou na nesplácenou část téměř 56,3 tisíce USD. Rezerva a odpisy nesplácené části byly na úrovni téměř 4,8 tisíc USD, přičemž úvěrové portfolio očištěné o rezervy činilo 51,6 tisíc USD. Poměr rezerv k hrubé výši půjček byl 8,5 %.

investice na P2P

 

Mikro Kapital P2P Mintos

 

 

Mikro Kapital má v portfoliu jak zajištěné, tak i nezajištěné půjčky (objemy jsou na grafu výše v EUR). 89 % úvěrů je zajištěných a 11 % je nezajištěných. Pokud se podíváme konkrétně na typy zajištění, tak z 26 % byly půjčky v portfoliu společnosti zajištěny garantem. Z 16 % byly půjčky v portfoliu Mikro Kapital zajištěny kolaterálem (movité věci – třeba auto), z 20 % pak bylo jištění nemovitostí a z 38 % půjčky v portfoliu byly zajištěny garantem a kolaterálem.

 

 

Nebankovní poskytovatel Mikro Kapital je postaven na pevných základech, přičemž lze opět očekávat, že i v letošním roce by se mělo společnosti dařit. V porovnání s jinými poskytovateli na P2P Mikro Kapital v rámci eurových půjček nabízí investorům nižší výnosy, nicméně je ale u nich vyšší pravděpodobnost bezproblémového průběhu investice.

17.6.2019

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE