Finlord Sněmovna financí

Mintos a Banknote: výtečné výsledky za 2018

15.5.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Banknote v roce 2018

V následujícím rozboru se podíváme na Banknote, jakožto na dalšího nebankovního poskytovatele z platformy Mintos. Banknote je na tržišti také téměř od počátku. Výroční zpráva za rok 2018 odhaluje velmi příznivý vývoj finančních výsledků této společnosti. Sice neroste tak rychle jako Mogo nebo IuteCredit, ale zase generuje velmi solidní ziskovou marži. Jaké další údaje nás ve výsledcích Banknote zaujaly?

 

Přihlaste se do newsletteru a sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Na platformě Mintos je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 1 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít referral odkaz ZDE (my jako referující strana získáme také 1 %). Pro registraci není nutné jít přes referral odkaz, ale je škoda přijít o bonus, když ho platforma investorům bez závazků nabízí.

 

Ziskovost Banknote (ExpressCredit) je ukázková

 

Investice do půjček od Banknote vykazují velmi dobré výnosově-rizikové charakteristiky, jelikož společnost je dlouhodobě velmi zisková. Loňský rok byl pro ní historicky nejlepší, když se EBITDA zvedla o 44 % na 7,2 milionu EUR. Čistý zisk stoupl o 24 % na 4,6 milionu EUR.

 

Banknote zisk

 

Výkaz zisku a ztrát ukazuje postupný růst společnosti. Počet zaměstnanců byl loni na úrovni 270 lidí. Jak jsme uvedli na počátku, ExpressCredit neexpanduje tak rychle jako kupříkladu Mogo. Management je opatrnější a striktně se drží cíle dosahovat při poskytovaní půjček vysoké profitability. Tím pádem rostou nejenom tržby, ale i hrubý, provozní a čistý zisk. Se zvětšováním portfolia se pochopitelně zvyšují i administrativní náklady a náklady na financování, ale to je přirozený a očekávaný vývoj.

 

Banknote výkaz zisku a ztrát

 

Ke konci loňského roku byla velikost aktiv a pasiv na úrovni 26,7 mil. EUR. Z toho 6 milionů tvořil ke konci roku 2018 vlastní kapitál (nicméně v březnu 2019 si akcionáři vyplatili dividendu 1,5 mil. EUR) a 19 milionů tvořily závazky v podobě emitovaných dluhopisů, půjček přes P2P Mintos a jiných půjček.

 

Banknote poskytuje spotřebitelské půjčky a pak půjčky v rámci záložny. Portfolio spotřebitelských půjček stabilně roste a ke konci 2018 bylo o velikosti 16,5 milionu EUR (v roce 2017 na úrovni 12,5 mil. EUR). Následující obrázek ukazuje i charakteristiky portfolia spotřebitelských půjček. 5,6 % půjček má zpoždění 90 dní a více. Úroky se pohybují v rozmezí 3 % až 11 % měsíčně (tedy 36 % až 132 % ročně). To do budoucnosti mírně poklesne, jelikož dle nové legislativy v Lotyšsku musí poskytovatelé půjček snížit úroky u nově poskytnutých úvěrů. U úvěrů delších než 30 dní je možné mít úrok maximálně 3,5 % měsíčně. Management ExpressCredit už připravuje nabídku služeb, která bude v souladu s legislativou, ale zároveň by průměrná tržba ze služeb měla být více než 3,5 % měsíčně z objemu nově poskytnutých půjček. Dle prezentace společnosti je 67 % zájemců o půjčku společností Banknote odmítnuto.

 

Banknote portfolio spotřebitelských půjček

 

U zastavárenských půjček také roste objem poskytnutých půjček. Charakteristiky jsou významně odlišné oproti klasickým spotřebitelským půjčkám. Banknote typicky poskytuje 65 % hodnoty zástavy a měsíční úroky vychází na 5 % až 28 %. Pokud dlužník nesplatí půjčku a zastavené zboží propadne, tak v průměru do 3 měsíců se daří prodávat zastavené zboží s marží až 45 % (z výkazů vychází průměrná marže na 29 %). Redemption rate na úrovni 76 % ukazuje procento případů, kdy zákazník půjčku splatí a zastavenou věc si vezme zpátky.

 

Banknote portfolio zastavárny

 

Na zastavárenskou činnost se ještě v krátkosti zaměříme. Následující tabulka ukazuje, že v loňském roce prodala společnost produkty za 2,4 mil. EUR a drahé kovy (včetně šperků) za 1 mil. EUR. Náklady na prodané zástavy byly 2,7 mil. EUR. Obecně lidé věří, že drahé kovy a šperky jsou dobrým uchovatelem hodnoty. Ze vzdušných zámků zpátky do reality je pak většinou dostane návštěva obchodníka anebo v tom horším případě návštěva zastavárny. Nejenom zastavárny v Lotyšsku, ale i v ČR berou drahé kovy a šperky do zástavy s hlubokým diskontem klidně na úrovni 20 % pořizovací ceny. Pokud někdo chce investovat do zlata, tak ať to dělá přes burzovně obchodované fondy nakoupené u nízkonákladového obchodníka s cennými papíry. Zejména na malých zlatých a stříbrných slitcích o velikosti několika gramů se většinou hodně prodělává.

 

Banknote zastavené zboží
Statistiky kvality portfolia ukazují, že podíl půjček ve zpoždění zůstal na podobné úrovni jako v roce 2017. Ve zpoždění 31 dní a více byly půjčky v objemu 2,3 milionu EUR, což je 11 % celkového portfolia. Vysoké úroky z půjček tuto míru nesplácených úvěrů snadno pokrývají. Společnost zvýšila rezervy na nesplacené půjčky, nicméně tento nárůst byl vyvolán zvětšením úvěrového portfolia, ne zhoršením kvality.

 

Banknote analýza pohledávek

 

Na straně financování tvoří významnou položku emitované dluhopisy. V roce 2014 emitovala společnost dluhopisy v objemu 3,5 mil. EUR a s kupónem 15 % p.a.. V roce 2016 pak emitovala dluhopisy v objemu 5 mil. EUR a kupónem 14 % p.a.. Splatnost první emise je v prosinci 2020. Splatnost druhé emise je pak v říjnu 2021.

 

Na tržišti Mintos jsou od Banknote k dispozici půjčky s úrokem 11 % p.a. a od Vizia nejsou na tržišti žádné půjčky. V letošním roce by se finanční situace celé skupiny neměla výrazně zhoršit. Management očekává další nárůst zisku. Splatnost dluhopisů je ještě poměrně daleko, nicméně už teď lze předpokládat, že v příštím roce při refinancování maturujících dluhopisů bude skupina tlačit na to, aby se kupóny dluhopisů přiblížily k úrovni 10 %. Proto nelze na tržišti Mintos předpokládat výrazné zvýšení úroků u půjček od tohoto poskytovatele.

 

Finanční výkazy ale jednoznačně ukazují, že Banknote (ExpressCredit) je postavena na velmi silných finančních základech. Opět platí podobné vyjádření jako u Mogo: úroky pro investory sice nejsou nejvyšší ve srovnání s jinými půjčkami na P2P platformách, ale pravděpodobnost bezproblémového průběhu investice pro nejbližší roky je velmi vysoká.

15.5.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  J. napsal:

  Mohu se zeptat, jaký je vztah mezi subjekty, o kterých se v článku píše – tedy Banknote, Vizia a ExpressCredit? Díky.

  admin napsal:

  Hezký den, ExpressCredit je poskytovatel půjček. Banknote a Vizia jsou prakticky jenom obchodní značky pro poskytování půjček koncovým dlužníkům. Jsou ze 100 % vlastněné společností ExpressCredit. Nicméně na platformě Mintos najdeme půjčky jenom pod označením Banknote a Vizia.

  Michal napsal:

  díky za přínosný článek!

  J. napsal:

  A smím se ještě zeptat, jaký je v tom tedy z hlediska bezpečnosti investice rozdíl? Tedy teď mám spíše na myslí vezmu-li v úvahu půjčky s výnosem cca 14% od ExpressCreditu a výnosem cca 12% od Banknote/Vizia? Přeci jenom, jistý rozdíl ve výnosu tu už je. Díky.

  admin napsal:

  Společnost ExpressCredit vydala dluhopisy institucionálním investorům. Dluhopisy emituje řada nebankovních finančních institucí nebo bank. Kupříkladu Mogo také emitovalo dluhopisy. Na tržiště Mintos se ale umísťují přímo úvěrové smlouvy. Rozdíl je zejména v právním pojetí – dluhopisy se řídí zákony o cenných papírech. Nákupy úvěrovýchsmluv se řídí obecným obchodním případnýcm občanským zákonem. Pak závisí na legislativě jednotlivých zemí, co je bezpečnější a pak také na samotné struktuře dluhopisů a půjček. Některé dluhopisy mohou být seniorního charakteru, takže kdyby nebankovka zkrachovala, tak věřitelé z dluhopisů mají nárok před investory do půjček. Každopdáně u ExpressCredit struktura nebude takto nastavená. Z hlediska priority budou dluhopisy i nakoupené půjčky na stejné úrovni – obecný závazek na majetku společnosti. ExpressCredit emitovala dluhopsiy před několika lety, kdy i na Mintosu byly vyšší úroky od Banknote (kolem 13 %). Jak jsme psali v textu, v roce 2020 při refinancování dluhopisů bude management tlačit na to, aby se kupónová sazba dostala k 10 %.

  J. napsal:

  Díky.
  Možné druhy věřitelů a priorita splácení by mohl být taky pěkný článek. Buyback garance je pěkná, ale v reálu se může ukázat, že to až tak moc neznamená.
  Ale co mě zajímalo – z hlediska bezpečnosti/kapitálového zajištění, je nějaký rozdíl mezi Banknote/Vizia a ExpressCreditem?
  Když jsem na Mintos přišel (12/2017), Banknote/MoneyMetro tehdy standardně nabízely 13,7%, pak 13,5%, pak snad chvíli i 14% a nakonec standardně 13%.
  Díky

  admin napsal:

  Podívali jsme se do prospektu k těm dluhopisům. Důležitý úryvek: „Notes are equivalent to other unsecured loans of the Issuer. In case of Issuer’s insolvency, Note holders have the same right to receive their investment as other creditors of the relevant group in accordance with applicable regulatory enactments. There are no contracts or other transaction documents, which would
  subordinate the claims of Noteholders to other unsecured obligations of the Issuer.“
  Takže závazky z dluhopisů jsou na stejné úrovni jako jakékoliv jiné závazky společnosti vůči věřitelům včetně buyback garance na Mintosu. Zároveň nemají dluhopisoví investoři přednost před jinými věřiteli. Riziko na úrovni rozdělení prostředků při likvidaci ExpressCredit je u dluhopisů stejné jako u půjček na Mintosu.

  milan napsal:

  Mohu se zeptat, zda nevíte kde by dané dluhopisy šly koupit? Nebo i do budoucna, kde takové dluhopisy od ExpressCreditu hledat a případně nakoupit, lze přes CZ brokery, nebo jak se k takovýmto instrumentům malý investor z CZ může dostat?
  Děkuji

  admin napsal:

  Dluhopisy ExpressCredit se obchodují na burze v Rize (obchodní systém Nasdaq Baltic). Tady je historie obchodování s těmi 15 % dluhopisy (loni se zobchodovalo 114 kusů za cca 120 tisíc EUR, což tedy není moc): https://www.nasdaqbaltic.com/market/?instrument=LV0000801322&list=1&pg=details&tab=historical
  A tady jsou 14 % dluhopisy, kde je zase vidět velmi široký BID-ASK spread (na ASKu za clean cenu 103 % je jenom 20 kusů, což odpovídá 20 tisíc EUR): https://www.nasdaqbaltic.com/market/?instrument=LV0000802213&list=9&pg=details&tab=trading
  Prakticky tedy ty dluhopisy nejdou dobře obchodovat. Cena 103 % znamená, že výnosnost do splatnosti už není 14 %, ale cca 12,5 %, protože 14 % platilo jenom při nákupu za 100 %. Splatnost 14% dluhopisů je v říjnu 2021. Pro zjednodušení můžeme prémii 3 % podlělit cca dvěmi roky, což dává 1,5 %. O těchto 1,5 % pak snížme očekávanou výnosnost.
  Prémiová cena, za kterou se dluhopisy obchodují, také indikuje, že při refinancování bude kupón pravděpdobně nastaven níže směrem k 11 % p.a.
  Každopádně na dluhopisovou burzu v Rize nemá přístup snad žádný broker, který v ČR působí. Takže i kdyby Vás ty dluhopisy skutečně hodně zajímali, tak je asi po technické stránce nedokážete nakoupit nějak rozumně.
  Pořád bude lepší nákup Banknote půjček na Mintosu buď na primárním nebo sekundárním trhu.

  Tom napsal:

  Chápu to správně, že zmiňovaná společnost Express credit (vlastník společností Banknote a Vizia) nemá nic společného s poskytovatelem půjček Express credit na Mintosu? Protože na Mintosu lze investovat do půjček Banknote, Vizia, i Express credit.

  admin napsal:

  Hezký den, ano, je to tak. Práve proto jsou na Mintosu vystaveny značky Banknote a Vizia, aby nedocházelo mezi uživateli k záměně. Nicméně ten ExpressCredit, který je na tržišti, je propojen se samotným Mintosem přes majitele: „Some of the equity investors in YesCash Zambia Ltd and Mintos overlap. Mintos and Expresscredit (Proprietary) Limited are related parties according to IAS 24.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.