Finlord Sněmovna financí

Mintos a Sebo: prudký nárůst úrokových příjmů

13.6.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Sebo z platformy Mintos

V této analýze se podíváme na finanční výsledky moldavského poskytovatele půjček Sebo a navážeme na předchozí analýzy výsledků Mogo, Banknote, IuteCredit, Varks a Creamfinance. Sebo je velmi mladá nebankovní úvěrová společnost, která funguje teprve od roku 2017. Nicméně velmi rychle roste. Pokud bude nadále expandovat dosavadním tempem, tak se v Moldavsku stane významným hráčem na kreditním trhu.

 

Přihlaste se do newsletteru a sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Na platformě Mintos je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 1 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít referral odkaz ZDE (my jako referující strana získáme také 1 %). Pro registraci není nutné jít přes referral odkaz, ale je škoda přijít o bonus, když ho platforma investorům bez závazků nabízí.

 

Mintos: Sebo má rekordně vysoké úrokové příjmy a vlastní kapitál už není záporný

 

Sebo je na úrovni akcionářů propojená s akcionáři platformy Mintos a zároveň patří do stejné skupiny se společností Dindin. Toto propojení není na škodu věci, jelikož akcionáři Mintosu mohou poskytnout nejenom kapitál, ale i zkušenosti.

 

Následující tabulka z prezentace společnosti ukazuje několik stěžejních trendů. Úrokový příjem byl v prvním čtvrtletí 2019 na úrovni 3,5 mil. EUR (90 mil. Kč) za kvartál, což je trojnásobně více oproti stejnému období minulého roku. Zároveň společnost poskytla rekordních 9,6 milionu EUR (246 mil. Kč) v nových půjčkách cca 46 tisícům zákazníků a velikost čistého úvěrového portfolia stoupla na historické maximum 12,7 mil. EUR. Od zahájení činnosti v roce 2017 společnost poskytla přes 42 milionů EUR.

 

Mintos a Sebo výsledky

 

Sebo funguje v Moldavsku pomocí 38 poboček, přičemž do konce září plánuje otevřít dalších 20 poboček. Momentálně zaměstnává 167 lidí. Ve své databázi má 155 tisíc zájemců o půjčku, což je na celkovou populaci 4 miliony obyvatel celkem dost. Ve svém segmentu má dle odhadu managementu podíl 28 %.

 

Sebo poskytuje dva typy spotřebitelských úvěrů – krátkodobé s jednorázovou splátkou a dlouhodobější s několika splátkami. U jednorázových splátek je průměrná výše úvěru 137 EUR (3507 Kč), u úvěru s několika splátkami je průměrná výše 260 EUR (6656 Kč). Ekonomika Moldavska je stále nerozvinutá a průměrný hrubý plat je v hlavním městě přibližně 300 EUR (7700 Kč), což je čtvrtina oproti průměrnému platu v ČR. Nicméně růst HDP je vysoký, takže příjmy obyvatelů budou stoupat rychleji než v západní Evropě.

 

Následující obrázek ukazuje stav aktiv a pasiv ke konci loňského roku. Jak můžeme vidět, tak vlastní kapitál (total shareholders equity) byl ke konci roku 2018 záporných 3,3 milionu MDL. Pokud vezmeme do úvahy vykázaný zisk za první kvartál 2019 na úrovni 8 mil. MDL, tak dospějeme k závěru, že momentálně už není vlastní kapitál v záporu. To je pro další fungování společnosti velmi důležité.

 

Sebo aktíva a pasíva

 

Dosud se společnost financovala zejména cizím kapitálem ve formě půjček se splatností v roce 2021 a 2023.

 

Sebo eviduje u půjček nízkou míru nesplácení

 

Ke konci března 2019 bylo bez zpoždění 75 % portfolia, v prodlení 1-29 dní bylo 9 % portfolia a v prodlení 30 a více dní bylo 16 % portfolia. Vzhledem k charakteru nezajištěných spotřebitelských půjček to je celkem dobrá statistika. Důležité je, že Sebo vytváří rezervy na nesplácené půjčky a ke konci 1. čtvrtletí byla rezerva ve výši 141 % z nesplácených půjček. Úroková sazba až 177 % stačí na pokrytí odpisů nesplácených půjček a nákladů spojených s poskytnutím půjčky.

 

Sebo půjčky ve zpoždění

 

Na tržišti Mintos je momentálně od Sebo k dispozici investorům kolem 1500 půjček s úrokovou sazbou 10 až 13 % p.a. a splatností od několika dní do 9 měsíců. Opatrnější investoři zcela jistě nebudou zatím do půjček od Sebo ve velkém investovat. Přeci jen je dvouletá délka fungování velmi krátká. Zároveň je velmi nízký objem vlastního kapitálu, takže neexistuje veliký polštář pro případné provozní chyby. Na tržišti Mintos je celá řada jiných půjček s podobným úrokem a od mnohem zkušenějších nebankovních finančních institucí. Na druhé straně Sebo velmi rychle roste a už příští rok by mohla patřit do kategorie stabilizovaných společností. Také nezapomínejme na fakt, že trh v Moldavsku je nerozvinutý, což vytváří značný potenciál pro kvalitně řízené finanční společnosti.

13.6.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?