Finlord Sněmovna financí

Mintos a Creamfinance: rozbor výkazů

24.5.2019

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Creamfinance P2P Mintos

Creamfinance působí na P2P Mintos prakticky od počátku. Creamfinance je lotyšská nebankovní společnost zaměřená na spotřebitelské úvěry. Společnost vznikla v roce 2012 a působí v Lotyšsku, České republice, Polsku, Dánsku, Španělsku, Gruzii, Mexiku. Aktuálně na P2P platformě Mintos nabízí Creamfinance přes 2600 úvěrů v EUR s buyback garancí. Splatnost úvěrů je od několika dní do 48 měsíců, přičemž úroková sazba se pohybuje v rozmezí 9-12,5 %.

 

Na platformě Mintos je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 1 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít referral odkaz ZDE (my jako referující strana získáme také 1 %). Pro registraci není nutné jít přes referral odkaz, ale je škoda přijít o bonus, když ho platforma investorům bez závazků nabízí.

 

Creamfinance je podporovaná Capitec bank

 

Společnost Creamfinance v rámci poskytování spotřebitelských půjček využívá Smart Data. Díky používání pokročilých algoritmů a schopnosti strojového učení rychle vyhodnotit půjčky nabízí společnost Creamfinance přístup k procesu osobních půjček přizpůsobený požadavkům zákazníka, a to rychle a spolehlivě. Jejím cílem je stát se poskytovatelem půjček na jedno kliknutí. Společnost zaměstnává 360 lidí.

 

Chcete podrobnější analýzy společností a investičních strategií? Přihlaste se do našeho newsletteru.

 

Celá skupina vygenerovala v roce 2018 tržby 59,3 mil. EUR, což je oproti předchozímu roku nárůst o 38,6 %. V rámci poskytovaných spotřebitelských půjček se úroky u mikroúvěrů pohybují od 120 do 240 % ročně, úroky u několikaměsíčních půjček se pohybují od 50 do 120 % ročně a kreditní linka se pak pohybuje v rozmezí 50-80 % ročně. Jak už jsme uvedli i v analýze finančních výsledků lotyšské nebankovní společnosti Banknote, která rovněž působí na P2P Mintos, tak i v případě lotyšské nebankovky Creamfinance úroky pro dlužníky mírně poklesnou. Dle nové legislativy v Lotyšsku musí poskytovatelé půjček snížit úroky u nově poskytnutých úvěrů. U úvěrů delších než 30 dní je možné mít úrok maximálně 3,5 % měsíčně.

 

Náklady na prodej činily v minulém roce 32,3 mil. EUR, přičemž hrubý zisk byl na úrovni 26,9 mil. EUR. Tím jak společnost expanduje, tak jí v roce 2018 narostly i náklady na prodej a distribuci a pochopitelně také administrativní náklady. Provozní zisk se meziročně zvýšil z 3,3 milionu EUR na 5,7 milionu EUR. Čistý zisk byl pak za rok 2018 na úrovni 1,5 milionu EUR, přičemž v roce 2017 byla Creamfinance ve ztrátě 385 tisíc EUR. Auditorem je BDO, čili opět kvalita prezentovaných výsledků by měla být relativně vysoká.

 

Creamfinance a Mintos

creamfinance Eva Mahdalová Finlord

 

Ke konci minulého roku byla velikost aktiv a pasiv na úrovni 69,5 mil. EUR. Z toho 12,5 milionu EUR tvořil ke konci roku 2018 vlastní kapitál, který se meziročně zvýšil ze 7,5 mil. EUR. Podíl vlastního kapitálu na celkových pasivech činil v roce 2018 18 %. V roce 2014 podpořil Creamfinance venture capital fond Flint Capital, přičemž od roku 2017 je společnost Creamfinance podporována i jihoafrickou bankou Capitec. Ta získala 40 % podíl za 21 milionů EUR, které splácí ve třech tranších po 9 měsících (letos bude splacena poslední tranše). Zároveň mají existující akcionáři Creamfinance opci na prodej dalších 9 % za 5,4 milionu EUR, přičemž společnost musí splnit určité výkonnostní kritéria. Capitec se nechce v Creamfinance věnovat každodennímu provozu. Tržní kapitalizace Capitec Bank (je obchodována na burze v JAR) je téměř 6 miliard EUR, což je 150 miliard Kč.

 

Creamfinance a Capitec

 

Pokud jde o aktiva, tak významnou položku tvoří pohledávky z půjček. V roce 2018 měla Creamfinance pohledávky z půjček na úrovni 51,5 milionu EUR, přičemž předchozí rok byly na úrovni 40,5 milionu EUR.
Závazky celkem meziročně vzrostly o téměř 34 % na 57 milionů EUR v roce 2018. Creamfinance rostou zejména krátkodobé závazky. Krátkodobé závazky se Creamfinance meziročně zvýšily z 16,1 mil. EUR na 37 mil. EUR v roce 2018. Naopak dlouhodobé závazky se meziročně snížily z 22,1 mil. EUR na 12,9 mil. EUR. Na Mintosu má společnost půjčky za 9 milionů EUR, čili zbytek závazků budou patrně tvořit bankovní úvěry a dluhopisy. Podrobnější údaje nejsou ve zveřejněných výkazech k dispozici.

 
Letos je velká pravděpodobnost, že se Creamfinance bude opět dařit. Velmi důležitá je podpora ze strany Capitec Bank, která plánuje další expanzi mimo Afriku.

24.5.2019

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS