Kancelářské nemovitostní fondy: situace je kritická
3.4.2023
5 min.
Nemovitostní fondy zaměřené na kanceláře zažívají v USA i jiných vyspělých zemích extrémně špatný vývoj. Za uplynulých 12 měsíců propadly ceny veřejně obchodovaných REIT o desítky procent a průměrný diskont oproti NAV je už 30 %. Ceny mimoburzovních nemovitostních fondů se ještě drží nahoře, ale při současném vývoji lze i zde očekávat výrazné snižování cen. Investoři by si měli dát velký pozor i u českých nemovitostních fondů.
REIT na kanceláře prudce znehodnotily
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Následující tabulka ukazuje vývoj cen největších kancelářských veřejně obchodovaných REIT v USA. Propady cen o více než 50 % za posledních 12 měsíců nebyly výjimkou.
Cenový index kancelářských REIT už poklesl na úrovně z roku 2009.
V Evropě už nastal propad cen akcií nemovitostních společností na nejnižší úroveň od roku 2011.
Diskont cen veřejně obchodovaných REIT oproti NAV (či neveřejně obchodovaných REIT) se ve Spojených státech zvětšil na 30 %, podobně jako v letech 2000 či 2008. V minulosti se diskont zavřel růstem cen veřejných REIT a přehodnocením NAV dolů. Přehodnocování NAV se děje typicky se zpožděním několik kvartálů.
Míra neobsazenosti kanceláří v USA se už vyšplhala na 18,7 %.
Co se týče České republiky, tak dle CBRE by míra neobsazenosti průmyslových nemovitostí měla zůstat letos pod 2 %.
U kanceláří je situace daleko horší. V Praze se míra neobsazenosti kanceláří zvedne nad 9 %, nejvýše od roku 2016.
V nejbližších třech letech budou ve velkém refinancovat dluh především severoevropské nemovitostní společnosti. Západoevropské (a také česká CTP) mají rozsáhlou maturitu dluhů až od roku 2025 či 2026, takže ještě mají dostatek času odprodat aktiva a snížit finanční páku. CPI Group Radovana Vítka už oznámila, že odprodá nemovitosti za 2 miliardy EUR, přičemž velikost aktiv byla ke konci minulého roku 23,5 miliardy EUR.
Letos bude ještě nemovitostní trh pod silným tlakem. Postupná stabilizace cen nemovitostí a REIT by podle historické analogie mohla přijít ve druhé polovině roku. Pro dlouhodobé investory se už otevírá příležitost na nákup. Nicméně je nutné myslet na možnost dalších výprodejů, které by byly umocněné krachem některé z větších společností ze sektoru.
Investoři mohou obchodovat akcie, REIT a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: LYNX Broker (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
3.4.2023
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář