40 % akcií z indexu NASDAQ už propadlo o polovinu
7.1.2022
5 min.
I když se hodnota indexu NASDAQ Composite vyšplhala v posledním čtvrtletí 2021 na nový rekord, tak u řady společností z indexu nastal obrovský propad cen. Akciové výprodeje jsou spíše typické pro období recese než hospodářské expanze. Důvodem jsou předchozí vysoké valuace a návrat na „normálnější“ úrovně. Jak vypadá ohodnocení teď?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
NASDAQ: index roste, ale řada firem zažívá propad cen akcií
Následující obrázek ukazuje dlouhodobý vývoj indexu NASDAQ Composite a podíl společností v indexu, u kterých už nastal propad ceny od 52týdenního maxima o 50 % a více. Už 40 % firem z indexu takovýto pokles cen akcií vykazuje, což se v minulosti stalo při prasknutí bubliny, v recesi nebo v roce 2020 v počátcích pandemie koronaviru. Celý index táhnou nahoru velké firmy, jako jsou kupříkladu Apple, Microsoft, Alphabet či Tesla.
Ohodnocení NASDAQ společností se vrací dolů
Následující obrázek ukazuje vývoj ohodnocení pro cloudové společnosti v rozdělení podle tempa růstu. V roce 2020 prudce stoupl ohodnocení zejména u firem s vysokým růstem. Nicméně v roce 2021 euforie opadla a momentálně už u řady společností vidíme stejné ohodnocení jako v roce 2019.
Nárůst euforie u akcií v roce 2020 byl podpořen velmi uvolněnou monetární politikou centrálních bank. Nicméně když na počátku léta tohoto roku začaly centrální banky v důsledku inflace zvažovat omezování přílivu kapitálu, tak se vytratila i euforie u vysoce růstových akcií. Americký FED by letos mohl nejenom zvednout úrokové sazby, ale i ukončit nákupy dluhopisů. To by mohlo vyvolat další prodejní tlak u růstových akcií a fondů, viz následující obrázek.
Výprodeje pod povrchem indexu NASDAQ Composite umožňují investorům, aby se vrhli na tradiční stock picking. U některých firem je propad cen vyvolán horším vývojem tržeb a zisků. U jiných se může jednat o pouhou panickou likvidaci. Na tomto obrázku jsou kupříkladu cloudové společnosti a jejich změna meziročního růstu tržeb mezi třetím a druhým kvartálem. Řada z těchto společností je schopná stále akcelerovat svůj růst. U jiných růst už zpomaluje.
Do akcií perspektivních společností investují oba fondy Slavic Capital i SLAVIC FUND SICAV. Portfolia jsou zároveň zajišťována proti poklesům.
Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
7.1.2022
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Jak se zajišťuje portfolio proti poklesu?
nastavením stop losu 10% pod aktuální cenu