Finlord Sněmovna financí

Zhodnocení investice do akcií: dividendy a růst zisků

20.9.2023

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Zhodnocení investice do akcií

Investice do akcií nabízí dlouhodobě vysoké zhodnocení. Proč? Protože společnostem rostou tržby a zisky a z toho je pak možné odměňovat akcionáře. Není za tím žádný zázrak, ale pouze přirozený ekonomický vývoj a odměna za poskytnutý kapitál. Nicméně tento základní princip stále řada lidí vůbec nechápe a proto považují akcie za nějakou spekulaci, virtuální číslo nebo nepochopitelný instrument. Akcie představují podíl na podnikatelské činnosti daných společností.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Dividendy a růst zisků jsou základ zhodnocení investice do akcií

 

Tento obrázek od J.P. Morgan ukazuje kumulativní zhodnocení amerického akciového indexu S&P 500. Modrou je podíl reinvestovaných dividend. Tato složka kumulativně přinesla zhodnocení na úrovni 1300 %. Zbytek do celkových 2500 % tvořil růst zisků. Změna valuace jako třetí složky celkového zhodnocení byla zanedbatelná.

 

investice akcie

 

Aktuální dividenda je podíl na současném zisku a dá se myšlenkově přirovnat k úroku bankovního vkladu. Pokud se akcie obchoduje za 100 USD a dividenda je 1 USD (při zisku třeba 2 USD) ročně, tak je dividendová výnosnost 1 % p.a.. Pak může třeba cena akcie poklesnout na 90 USD a pokud se finanční situace společnosti výrazně nezmění, tak dividenda bude pořád 1 USD. Společnostem ale většinou zisky rostou a za několik let může být zisk třeba 4 USD. Při zachování dividendového výplatního poměru se zvýší dividenda na 2 a zadržený zisk je pak 2. Zisky rostou při zvyšování tržeb nebo i při konstantních tržbách a rostoucí ziskové marži. V dlouhém období je ale marže jenom mírně rostoucí.

 

I v uvedeném grafu je vidět, že výnos z dividend i zisků roste obdobným tempem. To proto, že dividendový výplatní poměr se dlouhodobě moc nemění. Firmy udržují stabilní dividendovou politiku.

 

Dle analýzy Jeremyho Siegela (kniha Stocks for the Long Run) se od roku 1801 do roku 2021 právě díky růstu dividend a zisků zhodnotila investice 1 USD do akcií na 54 200 000 USD (na inflačně očištěné bázi to bylo z 1 USD na 2 334 920 USD), což je daleko více než zhodnocení investice do dluhopisů nebo zlata. Podíl ve firmách, burzovně obchodovaných či držených soukromě, jsou základním pilířem tvorby bohatství v ekonomikách.

 

akcie výnos

 

Investovat do akcií a ETF lze snadno u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: LYNX Broker (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), Interactive Brokers (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

20.9.2023

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU