Finlord Sněmovna financí

Celosvětové prodeje aut v roce 2023

12.9.2023

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
celosvětové prodeje aut Eva Mahdalová Finlord

Jak vypadají celosvětové prodeje aut za první pololetí 2023?

 

Během prvního pololetí roku 2023 se prodej nových automobilů zvýšil na všech hlavních světových trzích, ale pouze Čína a Indie přesáhly předpandemickou úroveň. Registrace nových osobních aut v Japonsku vzrostly o pětinu, zatímco v Evropě vzrostly o 18 %. Prodeje aut v USA vzrostly o 13 % a v Brazílii a Indii o 10 %. Čína je i nadále zdaleka největším celosvětovým trhem s novými automobily. VDA předpovídá, že celosvětový prodej nových aut vzroste za celý rok 2023 o 6 % na 75,7 milionu vozů.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Následující tabulka ukazuje nové registrace osobních aut na hlavních světových trzích během prvního pololetí roku 2023.

Celosvětové prodeje aut

 

Automobilový průmysl v posledních letech brzdil nedostatek součástek, ruská invaze na Ukrajinu a opatření proti koronaviru v Číně. Výsledkem pak byla silná poptávka na začátku roku 2023. Nicméně, poptávka po nových automobilech by se měla ochladit. VDA očekává, že během druhé poloviny roku 2023 poptávka po nových automobilech zpomalí.

 

Na závěr se ještě podívejme na zajímavý graf níže. Čína začíná zahlcovat svět svými auty. Letos se stala Čína největším vývozcem aut, čímž předběhla i Německo. Pokud jde o produkci, tak země rudého draka už vyrábí stejně aut jako Evropa, USA a Japonsko.

 

produkce aut ve světě Eva Mahdalová Finlord

 

Investovat do akcií a ETF lze snadno u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: LYNX Broker (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), Interactive Brokers (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

12.9.2023

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Kamil napsal:

    Tak vypadá čínský úspěch v prodaných elektroautech https://youtu.be/1SEfwoqKRU8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.