Nemovitosti: nákupní centra nabízí atraktivní výnos
19.6.2023
5 min.
Nákupní centra v Evropě zaznamenávají v posledních dvou letech zhoršené podmínky. K dlouhodobému trendu přechodu zákazníků do online prostředí se v roce 2020 připojila covidová krize a pak v roce 2022 omezení nákupů v důsledku vysoké inflace. Počet bankrotů retailových obchodů a restaurací se dramaticky zvedl. Problémy sektoru ale způsobily značný nárůst nabízených výnosů. Jelikož se už situace v sektoru stabilizuje, tak i výhled na nejbližší roky je příznivý.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Nemovitosti: nákupní centra čeká zotavení
Následující obrázek zobrazuje dle údajů AEW výnosnosti nákupních center (modrá křivka), nákupních ulic (červená křivka) a pak jiných komerčních nemovitostí bez retailových (tmavě modrá křivka). U nákupních center vyskočily požadované výnosnosti nad 6 %, přičemž v roce 2018 byly 4,5 %. U nákupních ulic stouply ve stejném období výnosnosti z 3,6 % na 4,9 %. V nejbližších letech by pak s růstem cen měly požadované výnosnosti opět klesat.
AEW pak odhaduje, že v období 2023 až 2027 by nemovitosti nakoupené v březnu 2023 mohly v základním scénáři přinést zhodnocení více než 7,5 % p.a.. Ve špatném scénáři by to bylo 5,5 % p.a..
Nájmy v obchodních centrech šly v minulých letech výrazně dolů. Teď už nastává zotavení, i když dle CBRE se nad předcovidové úrovně nedostane sektor ještě řadu let, a to zejména ve Velké Británii. Situace v Evropě je lepší.
Z hlediska atraktivnosti jednotlivých měst vedou města ve Velké Británii. Kupříkladu v Manchesteru jsou požadované výnosnosti přes 8 % a očekávané zhodnocení na roky 2023-27 je až 16 % p.a.. Velmi dobře si vede i Varšava. Praha má sice požadované výnosnosti obchodních center kolem 9 %, ale očekávaná výnosnost je kolem 5 % p.a..
Do nemovitostí lze snadno investovat nákupem akcií nemovitostních společností nebo REIT. Pro investory jsou k dispozici i ETF (kupříkladu iShares European Property Yield UCITS). Cenné papíry lze nakupovat u spolehlivých brokerů, který jsme se věnovali v analýzách: LYNX Broker (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), Interactive Brokers (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.
Na OpPORTUnity lze pak bez vstupního poplatku investovat do WOOD & Company Realitní – OPF.
U XTB lze nakupovat akcie a ETF s komisí 0 Kč do objemu 100 tisíc EUR měsíčně (následně je poplatek 0,1 % z objemu). Investice může být už ve výši cca 10,5 EUR (3 ks po 3,47 EUR, minimální investice u XTB je 10 EUR)
U LYNX se platí komise za nákup akcií/ETF v Evropě ve výši 0,12% z objemu, minimálně 6 EUR, maximálně 99 EUR.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další
19.6.2023
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář