Finlord Sněmovna financí

Realitní trh nadále kolabuje. Jaký je výhled?

7.3.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
realitní trh nadále kolabuje

Globální realitní trh zažívá v posledních kvartálech extrémně špatné období. Prodeje komerčních nemovitostí byly ve čtvrtém kvartálu o 60 % nižší než před rokem. Ceny nemovitostí už v některých zemích propadly o 15 % od vrcholu. Vzhledem k pokračujícímu tlaku na růst úrokových sazeb je zlepšení zatím v nedohlednu. Nicméně historie ukazuje, že propady cen trvají maximálně několik málo let.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Realitní trh ve světě zažívá těžké měsíce

 

Ceny rezidenčních nemovitostí už prudce meziročně padají v Austrálii, Švédsku i na Novém Zélandu. A tyto trhy už nemají daleko od propadů v letech 2008 až 2009. Kanada a USA se brzy také dostanou do fáze meziročního poklesu cen.

 

realitní trh ceny

 

V oblasti komerčních nemovitostí pokračuje obrovský propad objemu transakcí. Ve čtvrtém kvartálu byly globálně na úrovni 226 miliard dolarů, což je o 60 % méně než před rokem. CBRE odhaduje, že v roce 2023 nastane pokles transakcí o dalších 11 %. I ceny se už pomalu snižují. V Německu už poklesl index cen komerčních nemovitostí meziročně o 2,5 %, v segmentu retailových nemovitostí už padají v Německu ceny o 9 %.

 

komerční reality objem transakcí

 

Realitní trh bude i letos pod silným tlakem. Ceny nemovitostí rozhodně nerostou jenom nahoru, ale mohou krátkodobě i poklesnout. Tato tabulka ukazuje vývoj cen v nominálním i reálném (o inflaci očištěném) vyjádření v USA od roku 1981 do roku 2022. Rozsáhlý propad cen nastal ve velké depresi 1929 až 1933 a pak ve finanční krizi 2007-11.

 

ceny nemovitostí v USA

 

Následující obrázek ukazuje poměr amerického akciového indexu S&P 500 a realitního indexu Case-Shiller od roku 1890. Jedná se o cenové indexy, tedy bez dividend v případě akcií a nájmu v případě nemovitostí. Cenový index akcií zaznamenal v uvedeném období 13,6násobně vyšší zhodnocení než index cen nemovitostí. 5 USD vložených do indexu v roce 1890 se díky růstu ceny zhodnotilo o 80 000 % na 4000 USD.

 

ceny akcií vs nemovitostí v USA

 

Investice do akciového indexu je snadná pomocí ETF. Do realit lze pak velmi jednoduše investovat pomocí REIT. Jak je patrné i z uvedených grafů, při dlouhodobém investičním horizontu nevadí, pokud investor vstoupí do trhu dříve, než se vytvoří dno. Lepší je mít portfolio zainvestované než pořád čekat na lepší cenu. Letos ceny realit ještě poklesnou, ale už lze pokukovat po investičních příležitostech. U investicí do akcií je to pak obdobné. Rozhodně nejsou drahé a při horizontu 10 a více let lze očekávat jejich zhodnocení.

 

Investoři mohou obchodovat akcie, REIT a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: LYNX Broker (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Reklama


There is no ads to display, Please add some

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

7.3.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?