Krach bank a zhodnocení investice na 34násobek
22.3.2023
4 min.
Krach bank v USA a převzetí Credit Suisse plní v posledních dnech titulky novin. Podle zpráv to opět vypadá na konec finančního systému. Opět se objevují predikce, dle kterých ceny akcií propadnou o desítky procent a strach se šíří rychlostí blesku. Bankovní krize z času na čas nastávají. Ve druhé polovině 80. let byla rozsáhlá krize a pak v období 2007 až 2008. Když se podíváme na vývoj akcií, tak zjistíme, že investice do akcií v bankovní krizi nebo dokonce i před začátkem bankovní krize byly z dlouhodobého hlediska velmi ziskové. Kdo investoval v roce 1987 do indexu S&P 500, tomu se kapitál zhodnotil do současnosti na téměř 34násobek.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Krach bank a následné výnosy akcií
Následující obrázek dle Alioth Finance ukazuje od roku 1980 počet zbankrotovaných bank v USA ročně. Druhá polovina 80. let a začátek 90. let se nesly ve znamení obrovského počtu bankrotů malých spořitelních družstev a bank v USA. A pak Finanční krize 2008 až 2009 přinesla také vysoký počet krachujících kreditních institucí.
Pro doplnění ještě zobrazení velikosti aktiv krachujících bank a podíl na HDP. Letošní krize se už směle vyrovná roku 2009.
Současný vývoj je tedy rozhodně zajímavý. Investory by ale mělo zajímat, jak se vyvíjely ceny akcií v dalším období? Následující obrázek ukazuje kumulativní zhodnocení investice do indexu S&P 500 na začátku roku 1987 do konce ledna 2023. Investice 100 USD se při reinvestici dividend zhodnotila na 3384 USD, tedy téměř 34násobek.
Anualizovaná výnosnost byla 10,25 %, v reálném inflačně očištěném vyjádření byla 7,3 % p.a.:
Jak se vyvíjela investice do akcií učiněná v roce 2007, tedy před začátkem propadů? Investice 100 USD se při reinvestici dividend zhodnotila na 400 USD.
Anualizované zhodnocení bylo 9 %, v reálném inflačně očištěném vyjádření 6,5 % p.a.. A to byla v mezidobí finanční krize, covidová krize i loňský masivní propad cen akcií.
Krach bank je rozhodně zajímavá tématika, ale vůbec by tato událost neměla investorům narušit strategický plán investování do dlouhodobě výnosných aktiv.
Investoři mohou obchodovat akcie, REIT a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: LYNX Broker (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
22.3.2023
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář