Finlord Sněmovna financí

Tepelná čerpadla a obrovský boom v instalacích

13.2.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Tepelná čerpadla poptávka

Tepelná čerpadla se těší čím dál větší oblibě. Prudký růst cen energií způsobil nárůst poptávky po zařízeních s vysokou energetickou efektivitou. V řadě evropských zemí se prodeje tepelných čerpadel v minulém roce zdvojnásobily. V Norsku jsou už dvě třetiny budov vybavené touto technologií. Švédsko a Finsko se blíží k 50 %. Globálně to je cca 10 %. Jaký je výhled na rok nejbližší roky? A které společnosti by na trendu mohly profitovat?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Tepelná čerpadla jsou při vysokých cenách plynu výhodnější než plynové kotle

 

Tepelná čerpadla mají výhodu ve vysoké účinnosti, i kdyby se na výrobu elektřiny pro ně používal zemní plyn. Lépe řečeno, čím dražší je plyn jako primární zdroj energie, tím je jejich instalace výhodnější. Následující obrázek ukazuje efektivnost tepelného čerpadla, když se při produkci elektřiny do sítě používá paroplynová elektrárna. Pro srovnání běžný plynový kotel pro výrobu tepla má efektivnost kolem 85 %. Nejmodernější kondenzační kotle až 110 % (dokáží zpracovat odpadní teplo). Tepelné čerpadlo s SCOP 3 má při průměrné paroplynové elektrárně efektivnost výroby tepla kolem 140 %. Nevýhodou tepelných čerpadel je vyšší pořizovací cena oproti plynovému kotli, a to i po započtení státní dotace.

 

tepelná čerpadla účinnost

 

Prudký růst cen elektřiny v roce 2022 značně podpořil zájem o tepelná čerpadla, jelikož se i po započtení vyšších vstupních nákladů začala jejich instalace relativně vyplácet oproti plynovým kotlům. Vyšší efektivnost má pak pochopitelně vliv i na redukci emisí CO2, které se při výrobě elektřiny generují v elektrárnách spalující fosilní paliva.

Reklama


There is no ads to display, Please add some

 

V Německu se počet instalací tepelných čerpadel zvýšil v roce 2022 ze 180 tisíc na 280 tisíc.

 

tepelná čerpadla instalace Německo

 

V Norsku, které je v této oblasti nejrozvinutější, nastal nárůst ze 130 tisíc na téměř 160 tisíc.

 

tepelná čerpadla instalace Norsko

 

Na Slovensku stoupl počet instalací meziročně ze 7000 na více než 13 000.

 

tepelná čerpadla instalace Slovensko

 

V Polsku se počet instalací zvedl na cca 200 tisíc, o 120 % více než v roce 2021.

 

tepelná čerpadla instalace Polsko;

 

Tepelná čerpadla: výroba a instalatéři

 

V posledních dvou letech bylo v EU ohlášeno několik investic do výstavby nových závodů pro výrobu tepelných čerpadel. Některé zamíří i do ČR a SR, viz následující tabulka. Vzhledem k vysoké poptávce je možné očekávat další rozšiřování výroby. Výrazný nárůst globální produkční kapacity se čeká od roku 2025.

 

tepelná čerpadla nové továrny EU

 

Také se zvýší zaměstnanost v oboru, a to do roku 2030 až dvojnásobně, v Číně dokonce na trojnásobek oproti úrovni z roku 2019.

 

tepelná čerpadla lidské zdroje

 

Akcie některých producentů tepelných čerpadel a klimatizací jsou obchodované i na burzách. Tržby a zisky daných společností v posledních letech značně rostou, což pomáhá i cenám akcií. Kupříkladu cena akcií Daikin Industries se za posledních deset let zvedla jedenáctinásobně.

 

tepelná čerpadla Daikin cena akcií

 

Cena akcií Lennox International se od toku 2012 zvedla 5,5násobně.

 

tepelná čerpadla Lennox cena akcií

 

V nejbližších letech ještě poptávka po tepelných čerpadlech poroste nejenom kvůli zvýšené ceně plynu a elektřiny, ale také kvůli pokračujícím environmentálním snahám. Silný růst celého trhu se očekává nejenom v Evropě, ale také v Číně.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

13.2.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?