Finlord Sněmovna financí

Index S&P 500: ukazatel P/S výrazně poklesl z vrcholu

2.12.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
index S&P 500 investice

Inflační očekávání ve světě pokleslo na úroveň z roku 2008. Podívejte se, jak vypadá ohodnocení indexu S&P 500 a jeho sektorů dle forward P/E a P/S.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

P/S neboli price to sales ratio, vyjadřuje poměr ceny akcie a tržeb společnosti na jednu akcii za zvolené časové období, typicky uplynulých 12 měsíců. Tento indikátor ohodnocení se běžně používá spolu s dalšími indikátory, jako je kupříkladu P/E (cena/zisky).

 

Následující graf ukazuje, že poměr cena/tržby indexu S&P 500 výrazně poklesl z vrcholu. Oranžové kruhy zdůrazňují, kde byl poměr na minimech v letech 2020, 2018, 2009 a 2002.

 

index S&P 500

 

Obrázek níže ukazuje forward P/E pro index S&P 500. Forward P/E je P/E poměr dle očekávaných zisků. Forward P/E poměřuje aktuální cenu akcie s očekávaným ziskem na akcii na nejbližší 4 čtvrtletí. Ukazatel je nyní na úrovni 19,5násobku.

 

ohodnocení indexu S&P 500 Eva Mahdalová Finlord

 

Další graf pak ukazuje forward P/E pro jednotlivé sektory z index S&P 500. Nejlevněji je ohodnocený sektor energií. Jde o to, že společnostem ze sektoru energií rychle narostly zisky. Naopak relativně vyšší P/E na základě očekávaných zisků mají společnosti ze sektoru nemovitostí.

 

sektory S&P 500 Eva Mahdalová Finlord

 

Graf níže ukazuje globální inflaci a inflační očekávání. Z grafu je patrné, že inflační očekávání pokleslo na úroveň z roku 2008.

 

inflační očekávání Eva Mahdalová Finlord

 

Nedávné údaje z USA ukazují mírné zpomalení růstu spotřebitelských cen, také data z Evropy ukazují podobný trend slábnoucích inflačních tlaků na meziměsíční bázi. Uprostřed tohoto týdne zazněla výborná zpráva pro trhy, kdy šéf Fedu Powell uvedl, že centrální banka by mohla snížit tempo zvyšování úrokových sazeb už v prosinci. Zároveň však upozornil, že boj s inflací ještě zdaleka není u konce a že klíčové otázky zůstávají nezodpovězené, a to včetně toho, jak vysoko bude nakonec nutné sazby zvýšit a na jak dlouho.

 

Dlouhodobé statistiky ukazují, že v režimu klesající inflace se akciím daří. Výhled pro akciové trhy se tedy postupně zlepšuje. Pokud nepřijde recese, tak by se měla zlepšit i ziskovost neenergetických sektorů.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: XTB (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Interactive Brokers (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

2.12.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU