Evropa nahrazuje ruský plyn LNG: situace na trhu
12.12.2022
8 min.
Import LNG (zkapalněný zemní plyn) se postupně stává primárním zdrojem pro pokrytí evropské plynové potřeby. LNG je kvůli technologické náročnosti dražší než tradiční plyn. Evropská ekonomika je ale silná a navýšené náklady dokáže zvládnout. Jaká je cena LNG a co lze očekávat v příštím roce? Jak lze investovat do transformace evropské energetické politiky?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Pokles importu plynu z Ruska nahradil zejména import LNG z USA a Kataru
V listopadu se do Evropy dovezlo z Ruska jenom 1,86 miliardy metrů krychlových plynu. Před rokem to bylo 10,1 miliardy a v roce 2019 kolem 14 miliard metrů krychlových.
Dovoz plynu do Evropy z Ruska poklesl letos do konce října o 51 miliard metrů krychlových. Tento výpadek byl z větší části nahrazen dovozem LNG ze Spojených států, Kataru a dalších producentů. Také se zvýšil dovoz plynu z Norska.
Už od počátku léta je dovoz LNG ze Spojených států vyšší než import plynu z Ruska. Významný nárůst dovozu LNG nastal už koncem loňského roku a pak se prakticky celý rok udržoval na stejné úrovni. Teď v zimních měsících lze očekávat další zvýšení importu LNG.
Evropě se zároveň podařila velmi důležitá redukce spotřeby plynu. V listopadu byla o 23 % nižší oproti průměru z let 2019 až 2021. V energetice nastalo snížení o 2 %, v průmyslu o 25 % a v segmentu domácností také o 25 %. Za 11 měsíců letošního roku je pak snížení spotřeby EU na úrovni 11 %. Je vidět, že úsporná opatření začínají fungovat především v posledních měsících. Přitom komfort obyvatel nebyl až tak snížen. Prostor pro další optimalizaci spotřeby ještě existuje.
IEA odhaduje, že letos poklesne poptávka po zemním plynu v EU o 50 miliard metrů krychlových:
Ceny LNG jsou vysoké, ale už se pravděpodobně vytvořil vrchol
Ceny LNG dováženého do Evropy vyskočily v létě nad 70 USD za MMBtu, přičemž v USA stál tehdy plyn 9 dolarů. V uplynulých týdnech nastal pokles cen k 40 USD za MMBTU, což je stále o 30 % více oproti minulému roku. Odhady do budoucnosti naznačují, že na současné či mírně vyšší úrovni by se ceny LNG měly pohybovat celý rok 2023, v létě je možný nárůst cen.
Vysoké ceny LNG motivují energetické společnosti, aby více investovaly do infrastruktury. Následující obrázek ukazuje globální kapacitu v milionech tun ročně. Před deseti lety byla kapacita méně než 300 milionů tun. Aktuálně je už téměř 500 milionů tun (cca 680 miliard metrů krychlových) a do roku 2027 stoupne dle Rystad Energy nad 800 milionů tun (1100 miliard metrů krychlových). Vzhledem k vysokým cenám by ale mohla kapacita pokořit až 900 milionů tun ročně. Nejvíce nových LNG projektů plánují Spojené státy, Rusko, Austrálie, Mexiko či Katar. Pro představu v roce 2021 EU spotřebovala 412 miliard metrů krychlových, letos to bude o několik desítek miliard méně. LNG by tedy v Evropě v horizontu několika let mohl kompletně nahradit import zemního plynu z Ruska.
Navrhnutá kapacita nové výstavby LNG terminálů (ne všechno se ale podaří postavit, případně u některých projektů se může výstavba zbrzdit na řadu let):
LNG je nutné proměnit zpátky na zemní plyn, který se pak potrubím transportuje k zákazníkům. K tomu slouží zplyňovací jednotky. Globální kapacita je už teď 900 milionů tun ročně a v příštím roce stoupne nad 1000 milionů tun. Využití kapacit se dlouhodobě pohybuje pod 50 %. Nové zplyňovací jednotky není nutné masivně stavět, spíše je nutné jejich lepší rozmístění a využití kapacit. V Asii jich je přebytek, v Evropě nedostatek.
Následující obrázek ukazuje instalovanou zplyňovací kapacitu a její využití dle zemí. V Japonsku byla ke konci 2021 instalovaná zařízení s kapacitou 211 milionů tun ročně, ale využití bylo jenom na úrovni 37 %, v Jižní Koreji 138 milionů s využitím jenom na úrovni 34 %. Naopak v Nizozemí byla instalovaná kapacita pouze 9 milion tun při využití na 69 %.
Investice do rozmachu LNG
Je celkem zřejmé, že globální využití LNG bude nadále rychle stoupat. Jednak Evropa musí nahradit dovoz ruského zemního plynu a také samotné Rusko musí najít nové odběratele, a to především v Asii a Africe. V obou případech přichází do úvahy především transport LNG. Rusko sice plánuje plynovod Power of Siberia 2 do Číny. Nicméně tento plynovod by měl začít fungovat až v roce 2030 a jeho kapacita bude 50 miliard metrů krychlových ročně (což je letošní pokles importu plynu do EU z Ruska). Letos očekává Čína spotřebu na úrovni 360 miliard metrů krychlových. První plynovod Power of Siberia 1 funguje od konce 2019 a letos přepraví 16 miliard, v roce 2025 po rozšíření kapacity pak 38 miliard metrů krychlových. Jiné významné plynovody Rusko nemá, viz následující mapa. Pokud tedy příští rok přestane plyn do Evropy proudit, tak se do popředí dostane LNG trh.
LNG se věnuje několik společností: kupříkladu Cheniere Energy, Royal Dutch Shell, TotalEnergies. Occidental Petroleum a EQT patří v USA mezi významné dodavatele zemního plynu. Golar LNG vyrábí námořní terminály pro export a import LNG. Flex LNG provozuje LNG lodě a zplyňovací jednotky. Zplyňovací jednotky provozuje i Excelerate Energy. New Fortress Energy vyrábí infrastrukturu pro zemní plyn včetně LNG. Investoři mohou investovat do akcií a u některých společností i do dluhopisů. Kupříkladu pětileté dluhopisy Occidental Petroleum nabízí výnosnost 6 % p.a..
Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
12.12.2022
8 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
Napsat komentář