Dluhopisy a hotovost: jak konzistentně prodělávat
19.12.2022
5 min.
Státní dluhopisy a hotovost jsou považovány za bezpečné aktivum, při kterém nemůže investor/střadatel ztratit. Pokud budeme uvažovat v nominálním vyjádření, tak ano, pravděpodobnost snížení hodnoty portfolia je nízká. Pokud ale začneme uvažovat v intencích inflačně upravených výnosů, tak najednou zjistíme, že dluhopisy a hotovost vůbec nejsou vhodné pro dlouhodobou držbu. Investor při nich dlouhodobě jenom reálně snižuje hodnotu majetku. Podíly ve firmách, akcie a nemovitosti jsou aktiva, o které by se dlouhodobý investor měl především zajímat.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Dluhopisy a hotovost nemají schopnost porážet inflaci
Následující dva obrázky ukazují 20letý klouzavý průměr reálné výnosnosti akcií, dluhopisů s hotovosti a nemovitostí. Na pravém grafu je pak zobrazený 20letý klouzavý průměr alokace amerických domácností do těchto aktiv. U průměrné americké domácnosti tvoří největší podíl na majetku nemovitost (37 %) a pak dluhopisy s hotovostí (32 %). Akcie tvoří 25 % majetku. Nicméně dluhopisy a hotovost mají dlouhodobě zápornou reálnou výnosnost, takže i když nemovitosti a akcie generují po očištění o inflaci zisk, tak průměrným domácnostem se reálně kupní síla majetku snižuje.
Bohaté domácnosti mají více v akciích. Top 1 % nejbohatších Američanů má v akciích 47 %, což je podobná úroveň, jako v roce 1913. 90 % domácností má v akcií 25 %, přičemž v roce 1913 to bylo pouze 7 %. Pravý graf ukazuje silnou korelaci mezi násobkem příjmu alokací do akcií. Američané s vyšším příjmem si do akcií odkládají více z finančního majetku. Top 0,1 % má v akciích 55 %, zbytek má pak v burzovně neobchodovaných firmách a nemovitostech.
Při budování majetku jsou nutné dva kroky: vůbec začít s odkládáním peněz do nějakých aktiv. A pak vybrat taková aktiva, která přináší reálný užitek. Častým neduhem portfolií i českých investorů je, že když už se rozhoupou k investici třeba do nějakého fondu, tak se zaměří maximálně na balancovanou strategii nebo rovnou na dluhopisové portfolio. A to bez ohledu na investiční horizont. Jak jsme ukázali v řadě analýz, v dlouhém období více než 15 let je ziskový potenciál akcií vysoký navzdory všem krizím, které mohou nastat.
Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
19.12.2022
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář