Finlord Sněmovna financí

Klesající inflace a vysoké výnosy akcií

11.11.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Inflace Eva Mahdalová

Inflace začíná ve světě výrazně zpomalovat. Samozřejmě na meziroční bázi je nárůst cen stále vysoký, ale při použití meziměsíčního srovnání už v řadě zemí spotřebitelské ceny, ceny producentů i importní ceny prudce klesají. V takovémto inflačním režimu se historicky dařilo především akciím.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Klesající vysoká inflace: vysoké výnosy akcií a junk bondů

 

Následující obrázek od Man Institute ukazuje srovnání o inflaci očištěné výkonnosti aktiv (akcie, státní dluhopisy, korporátní dluhopisy s investičním ratingem, korporátní dluhopisy se spekulativním ratingem). Nejvíce se v období vysoké a klesající inflace (část nalevo nahoře) dařilo akciím, které dosáhly reálné zhodnocení 12,7 % ročně. Junk bondy vygenerovaly 6,3 % p.a.. V období vysoké a rostoucí inflace byly v minulosti záporné výnosy všech zmíněných aktiv. Podle posledních údajů se zdá, že tento inflační režim už je za námi.

 

inflace

 

Pro inflaci je důležitý objem peněz v ekonomice. Když objem peněz klesá, tak je horší dostupnost kapitálu a tím pádem je menší poptávkový tlak na ceny. Následující obrázek ukazuje pro USA meziroční změnu peněžního agregátu M2 a spotřebitelských cen. Časová řada spotřebitelských cen je opožděna o 9 měsíců vůči M2. Před nárůstem inflace v posledních měsících se prudce zvedla i peněžní zásoba v ekonomice. Teď ale sledujeme opačný jev a americká centrální banka rychle peníze z oběhu stahuje. Inflační tlaky by měly v nejbližších období rychle opadávat. Pokud to Fed přežene, tak nelze vyloučit ani ekonomickou recesi spojenou s deflací, což je inflační režim, který také není moc příznivý pro ceny akcií.

 

peněžní agregát M2

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

11.11.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU